پشتیبانی از مصرف كنندگان، بهترین چاره رونق اقتصادی در بحران كرونا

پشتیبانی از مصرف كنندگان، بهترین چاره رونق اقتصادی در بحران كرونا به گزارش ساسان گستر به قول یك كارشناس، به بخش سلامت كه در پیكان مقابله با كرونا است ۱۲ هزار میلیارد تومان ترزیق شده كه قسمت عمده ای از این اعتبار صرف حقوق و دستمزد و خرید تجهیزات مورد نیاز می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سیدحسن موسوی فرد، كارشناس اقتصادی، شب گذشته در برنامه پایش كه با مبحث « بررسی تصمیمات اقتصادی ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا» روی آنتن رفت، با اشاره به اینكه كرونا بر روی معیشت خانوار، كسب و كارها و دولت تأثیر گذاشته است، اظهار داشت: فعالان اقتصادی به با تعطیل كردن فعالیتهای خود به دلیل این بیماری ضرر هنگفتی را متحمل شده اند، دولت هم به علت كسری بودجه و افزایش هزینه های درمانی، فشار مضاعفی را تحمل می كند.
وی بیان نمود: با تعطیل شدن كسب و كار ها، درآمد های دولت هم از راه عدم وصول مالیات ها كاسته می شود.
موسوی فرد اظهار داشت: بر مبنای گزارشهای مركز آمار، به صورت متوسط خانوارهای شهری در سال ۹۷، ۴۳ میلیون تومان درآمد داشته اند و ۳۹ میلیون تومان هزینه كرده اند كه در حدود ۱۰ درصد درآمدشان را پس انداز نموده اند.
كارشناس اقتصادی برنامه پایش افزود: با فرض اینكه سال ۹۸ هم مانند سال قبل خود بوده باشد، ازاین رو می توان نتیجه گرفت بخش عمده ای از این پس انداز در سال یك ماه اخیر به دلیل تعطیلی كسب و كارها، مصرف شده و از الان به بعد مشكل جدی خانوارها شروع خواهد شد.
وی ادامه داد: بر مبنای آمارها ۳۴ درصد مردم دارای درآمد ثابت در ماه هستند، ۱۷ درصد دارای شغل آزاد و ۴۹ درصد مابقی درآمد های متفرقه دارند، ازاین رو بخش اعظمی از اقتصاد كشور با شیوع بیماری كرونا، ضربه مهلكی خورده است.
موسوی فرد با اشاره به اینكه بحران كرونا سبب شده است تقاضای كالا هم در كشور كاهش پیدا كند، اظهار داشت: البته همه كسب و كارها در كشور به یك نسبت ضربه نخورده است، به مثال بخش گردشگری و پوشاك لطمه زیادی خورده است.
این كارشناس اقتصادی افزود: صنایع بهداشتی، ارتباطی و كسب و كارهای آنلاین در این بحران سودهای زیادی كسب كرده اند، در دنیا كسب و كارهای مشابه در این بحران جذب نیرو هم داشته اند.
وی افزود: دولت برای كمك به كسب و كارها معافیت هایی را در نظر گرفته است كه می توان به استمهال مالیات، عوارض شهرداری، كاهش بخشی از حق بیمه ها و در نظر گرفتن اعتباری برای بیمه بیكاری اشاره نمود.
موسوی فرد اظهار داشت: همینطور محرومیت هایی كه برای دارندگان چك برگشتی هم در نظر گرفته شد بود هم برای مدت محدودی تعدیل خواهد نمود.
كارشناس اقتصادی كشور افزود: به بخش سلامت كه در پیكان مقابله با كرونا است ۱۲ هزار میلیارد تومان ترزیق شده كه قسمت عمده ای از این اعتبار صرف حقوق و دستمزد و خرید تجهیزات مورد نیاز می شود.
موسوی فرد بیان نمود: دولت در ادامه بسته های حمایتی خود، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است كه ۷۵ هزار میلیارد تومان آن مستقیم به بخش كسب و كار كشور كمك می شود و با نرخ ۱۲ درصد به فعالان اقتصادی تسهیلات اعطا می گردد.
وی افزود: انتقادی كه در این حوزه به دولت وارد می شود این است كه مكانیزم شناسایی كسب و كارهای صدمه دیده و مشمولین این تسهیلات مشخص نشده است، همینطور میزان تسهیلات به هر كسب و كار و زمان اعطای آن هم مشخص نیست.
این كارشناس اقتصادی اظهار داشت: از طرفی با عنایت به نبود سیستم نظارتی قوی در بانك مركزی، این تضمین وجود ندارد كه اعتبارات در نظر گرفته شده به كسب و كارهای صدمه دیده اختصاص یابد و امكان دارد این تسهیلات انحرافاتی داشته باشد.
وی ادامه داد: در زنجیره تولید، اصلی ترین حلقه ای كه لطمه خورده است، فروش به مصرف كننده می باشد، این مسائل زنجیر وار به یكدیگر وصل است، ازاین رو اگر تسهیلات به مصرف كننده پرداخت گردد خود به خود این پول به همه اجزای نجیره تولید خواهد رسید.
موسوی فرد در انتها اظهار داشت: اما اگر این تسهیلات مستقیما به كسب و كارها اختصاص پیدا كند، باید به همه اجزای زنجیره تولید هم اعتباری اختصاص داد تا بتوانند با ایجاد تقاضا، عرضه محصولات را جوابگو باشند.
شاخص بورس تا ۳ سال آینده به ۸ میلیون واحد می رسد
در بخش دوم برنامه مهناز صادقی، كارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در مورد روند رو به رشد بازار بورس اظهار داشت: بازار بورس ایران وارد طلایی ترین دوران خود شده است، بیماری كرونا سبب ریزش بازارهای جهانی شده است اما نمی تواند روی بازار ما اثر داشته باشد.
وی ادامه داد: بازار سرمایه ما تورم محور است و متناسب با آن رشد می كند، این تورم اجازه ریزش به بازار بورس را نمی دهد، بلكه فقط می تواند نوسان پیدا كند.
صادقی اظهار داشت: من انتظار دارم طی ۳ سال آینده شاخص بورس ۸ میلیون واحد را پشت سر قرار بگذارد.1399/01/18
23:11:15
5.0 از 5 امتیاز
2991
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات