دژپسند اعلام كرد

ارزش دارایی دولت 7میلیون میلیارد تومان

ارزش دارایی دولت 7میلیون میلیارد تومان به گزارش ساسان گستر وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه ارزش دارایی دولت ۷ میلیون میلیارد تومان است، اظهار داشت: اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی های دولت ارزیابی و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، سبب رونق می شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در جلسه با معاون اول رئیس جمهور كه بخشی از این جلسه به صورت زنده از شبكه خبر پخش گردید، تصریح كرد: هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر كردن شكاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، بلكه سرمایه گذاری خارجی، ابزار و كانالی برای انتقال فناوری به كشور و هم كمك به رشد و توسعه مؤثر و افزایش بهره وری است.
وی اظهار داشت: ما در غل و زنجیر حركت می نماییم و هر چه تلاش می نماییم این غل و زنجیر آنرا می بلعد، مگر من چقدر می توانم وزیر باشم. بالاخره اگر كوپنی هم باشد، كوپن ما تمام می شود ازاین رو باید فضای كسب و كار را روان كنند، چونكه سرمایه گذار گاهی كلافه می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: باید همه مسائل سرمایه گذار از الف تا ی در دفترش قابل حل باشد و احتیاج به رجوع نداشته باشد. سال ۹۸ تلاش قابل توجهی انجام شد. سال جاری مقرر است با موافقتی كه از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد شود. هم چنین پنجره واحد الكترونیك برای تجارت ایجاد می شود و سرمایه گذار برای گرفتن مجوزها نباید از دفترش بیرون برود و خیلی از مجوزهای غیر ضروری هم باید لغو شود.
دژپسند اضافه كرد: هنوز گرفتار مكاتبات با دستگاه های اجرایی هستیم و بعضی از این مجوزها و مانع مانند گوشت كوب عمل می كند كه باید اینها جمع شود و بعضی از این مجوزها قیمت دارد كه باید به صفر برسد و نباید وقت سرمایه گذار برای مجوزها تلف شود و بابت آن هزینه بدهد.
به گفته دژپسند سال قبل برابر همه جلسات از سال ۹۴ تابحال برای رفع مجوزهای مزاحم و آسان كردن مجوزها دستاورد داشتیم، باید گره ها را باز و اقتصاد را هوشمند نماییم.
وی افزود: در زمان رأی اعتماد، شعار اقتصاد هوشمند را مطرح كردم كه خیلی ها فكر می كردند فانتزی است، در حالیكه تنها راه میان بر برای افزایش و جهش تولید از مسیر اقتصاد هوشمند است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: الگوی ما اقتصاد مالزی نیست، اما اگر ماهاتیر محمد اقتصاد این كشور را دیجیتالی نكرده بود، الان به این پیشرفت نمی رسید. در سال ۶۱ اقتصاد ما نسبت به مالزی بگونه ای بود كه ما آقا بودیم و مالزی بسیار پایین تر بود. الان شهروند ما افتخار می كند كه به مالزی برود و درس دانشگاه بخواند.
دژپسند اظهار داشت: مالیات و خزانه داری باید هوشمند و الكترونیكی شود و سامانه تداركات زیر نظر ذی حسابان باشد و خریدهای دولتی در محیط الكترونیكی و با حضور مشتریان صورت گیرد. هم اكنون ۷۰ درصد بانكداری كشور ما دولتی یا اصل چهل و چهاری است كه باید اینها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیارهای بانكداری دیجیتالی را ابلاغ كردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانكداری به محیط الكترونیكی برگردند.
وی اضافه كرد: در گمرك همان گونه كه گزارش دادیم امروز ۵۸ درصد از فعالان در راه و كریدور سبز گمرك قرار دارند و اگر كریدور آبی هم فعال شود، نظارت های مضر در گمرك را برمی داریم و گمرك باید هوشمند شود.
ارزش دارایی دولت ۷ میلیون میلیارد تومان
وزیر امور اقتصادی و دارایی هم چنین در مورد مولدسازی دارایی های دولت، تصریح كرد: بر مبنای گزارشی كه مسؤول خزانه داری در آبان ۹۷ عرضه كرد، دارایی های دولت ۷ میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود كه البته نمی توان همه این دارایی ها را ارزیابی كرد، اما اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی های دولت ارزیابی شود و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، سبب رونق می شود. امروز بیشتر از ۲ هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان شركت دولتی ارزیابی و به روز شده در كشور داریم كه قابلیت واگذاری دارند. اگر ۲۰ درصد مازاد دارایی های دولت را عرضه نماییم، مانند دارایی های پروژه امید شهر می توان رونق ایجاد كرد.
دژپسند اظهار داشت: از بازدید دارایی های دولتی در شهرهای مختلف واقعاً سر آدم دود می كشد، دارایی های زیادی وجود دارند كه راكد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوئیم چرا این دارایی ها راكد مانده اند، می گویند بعداً طرح توسعه اجرا می كنیم؛ مثلاً در مشهد زمین قابل توجهی بود كه وقتی پرسیدیم گفتند می خواهیم بعداً طرح توسعه اجرا كنیم؛ ازاین رو چسبندگی به مال و اموال و دارایی مربوط به یك دستگاه نیست، همه گرفتار شده ایم.

1399/01/23
13:37:53
5.0 از 5 امتیاز
2994
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات