حواشی نرخ دلار از فردوسی تا نیما

حواشی نرخ دلار از فردوسی تا نیما ساسان گستر: نوسان نرخ ارز در مدت اخیر و اختلافی كه بین بازار نیمایی و فردوسی به وجود آمد، باعث شده تا سفته بازان و دلالان به سمت سوءاستفاده از فضای موجود برای القای افزایش قیمت ارز حركت كنند، در این بین نگاه برخی مفسرین برای پیش بینی افزایش قیمت ارز و تاكید بر نزدیك شدن نرخ نیمایی به بازار آزاد قابل تامل است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سیاست كنترل نرخ ارز از موضوعات اصلی سالیان اقتصاد ایران بوده است و در گذشته تجربیات مختلفی همچون تعدیل نرخ ارز، تك نرخی كردن و یكسان سازی در اقتصاد كلان ایران حاصل شده است.
رویكرد اصلی سیاست ارزی بانك مركزی در دوره اخیر، كنترل نرخ ارز بوسیله ریال و گردش نقدینگی در جامعه است، كه از نگاه برخی كارشناسان این تاكتیك نسبت به سایر سیاستهای گذشته نتیجه مطلوب تری برای بازار ارز فراهم آورده است، محدود كردن تراكنشهای بانكی در سقف معین، عدم مبادله چكهای تضمین شده و عدم سرویس دهی دستگاه های پایانه فروش در خارج از كشور؛ عملا دستان دلالان برای انجام سفته بازی در بازار ارز را بسته و محدود كرده است.
این در حالیست كه یكی از روش های سفته بازان، جوسازی در فضای رسانه ای و شبكه های اجتماعی است تا با ایجاد تشویش به مقاصد سفته بازانه خویش برسند، در این میان یكی از روش های بكار گرفته شده، القای افزایش نرخ ارز است كه حتی در اخبار نیز گاها قابل مشاهده است؛ موضوعی كه باتوجه به اهمیت بازار ارز در زندگی عامه مردم تاثیر قابل اهمیتی در معیشت آنها دارد.
نكته این است كه عده ای در صورت افزایش نرخ ارز در حد چند تومان، با شور و حرارت بسیار زیادی آنرا منعكس می كنند و برای آینده نیز مبادرت به پیش بینی كرده و با سیاه نمایی، جو آرام بازار را خدشه دار می كنند. به اعتقاد كارشناسان تاكتیك این دسته از مفسرین هم اكنون كه نرخ ارز در بازار كاهشی است، القای نزدیك شدن نرخ ارز نیمایی به نرخ بازار آزاد است و ادعا دارند كه نرخ دلار در نیما، روز ۲۸ فروردین، ۱۵ هزار تومان شده است. این ادعا در حالی است كه نرخ معاملات ارز در نیما، در یك ماه اخیر، بسیار كمتر بوده است، بطوریكه خرید و فروش حواله ارزی در نیما طی هفته گذشته، به طور میانگین بین ۱۳ هزار و ۶۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ازای هر دلار، در نوسان بوده است. درواقع نرخ ارز در بازار آزاد در حال نزدیك شدن به نرخ نیما است.
از نگاه كارشناسان تحلیل یك سویه و جهت دار این دسته از افراد خواه آگاهانه و خواه ناآگاهانه باشد، بطور قطع نتیجه منفی بر بازار خواهد داشت؛ لیكن مسئولیت اجتماعی حكم می كند تحلیگران اقتصادی با دید واقع بینانه و با اطلاعات موثق در بحث اقتصادی مبادرت به اظهارنظر كنند.1399/01/30
23:30:08
5.0 از 5 امتیاز
2902
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات