نرخ تورم فروردین اعلام شد ۳۲ و دو دهم درصد

نرخ تورم فروردین اعلام شد ۳۲ و دو دهم درصد ساسان گستر: نرخ تورم سالانه درفروردین ماه با كاهش 2.6 درصدی به 32.2 درصد رسیده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، تازه ترین اعلام مركز آمار از وضعیت تورم در نخستین ماه سال جاری نشان میدهد كه نرخ تورم سالانه فروردین ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای كشور به ۳۲.۲ درصد رسیده كه نسبت به ماه قبل، ۲.۶ واحد درصد كاهش دارد.
این در حالی است كه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۳۱.۹ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد كاهش دارد. همین طور این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۳.۹ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۳.۴ واحد درصد كاهش داشته است.
كاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای كشور
اما نرخ تورم نقطه ای در فروردین ماه به ۱۹.۸ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای كشور بطور میانگین ۱۹.۸ درصد بیشتر از فروردین ۱۳۹۸ برای خرید یك «مجموعه كالاها و خدمات یكسان» هزینه كرده ­اند.
نرخ تورم نقطه ای فروردین ماه ۱۳۹۹ در مقایسه با ماه قبل ۲.۲ واحد درصد كاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۳.۹ واحد درصدی به ۱۰.۷ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با كاهش ۱.۰ واحد درصدی به ۲۴.۷ درصد رسیده است.
این در حالی است كه نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۲۰.۲ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۲.۰ واحد درصد كاهش داشته است. همین طور این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱۸.۱ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۳.۰ واحد درصد كاهش دارد.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور
نرخ تورم ماهانه فروردین ۱۳۹۹ نیز به ۲.۱ درصد رسیده كه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۵.۱ درصد و ۰.۸ درصد بوده است.
این در حالی است كه نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۰ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳.۱ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشكبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه «قند و شكر و شیرینی» (قند، شكر) می باشد. در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» گروه «كالاها و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل سواری، طلای ۱۸ عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، كاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهك های هزینه ای كل كشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ۱۳۹۹ برای دهك های مختلف هزینه ای از ۳۰، ۸ درصد برای دهك اول تا ۳۴.۲ درصد برای دهك دهم است.
منبع:

1399/02/02
13:12:01
5.0 از 5 امتیاز
3026
تگهای خبر: خدمات , كالا , هزینه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات