وزیر اقتصاد خبر داد:

عرضه ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال دولتی از ۱۴ اردیبهشت در بورس

عرضه ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال دولتی از ۱۴ اردیبهشت در بورس ساسان گستر: وزیر امور اقتصادی و دارایی از عرضه به زودی 16 هزار و 500 میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانك (تجارت، ملت و صادرات) و دو شركت بیمه ای (بیمه البرز و بیمه اتكایی امین) در چارچوب یك صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گری مالی یكم»، آگاهی داد و شروع پذیره نویسی فروش واحدهای این صندوق را از شنبه هفته آینده (14 اردیبهشت) لغایت 31 ماه جاری اعلام نمود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست هم اندیشی با صاحب نظران بازار سرمایه، اظهار نمود: بازار سرمایه جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور پیدا کرده است، این بازار می تواند ضمن مردمی کردن اقتصاد، حجم نقدینگی موجود کشور را به سمت تامین مالی بنگاه ها هدایت کند. امروز بازار سرمایه به مأمن سرمایه های خرد مردم تبدیل گشته است. همچون آثار پایداری و روانی بازار سرمایه، تامین مالی مورد نیاز بنگاه های بزرگ مقیاس است.
وزیر اقتصاد با اشاره به راهکارهای پیشنهادی تعمیق بازار سرمایه بر لزوم بهبود زیر ساخت های نرم افزاری در این بازار اصرار کرد و در ادامه اظهار داشت: در این فرصت کوتاه با افزایش عرضه اولیه و بهره گیری از ابزارهای متنوع تامین مالی در بازار سرمایه تلاش می شود که بازار سرمایه بعنوان کریدور سوم تامین مالی اقتصاد ایران تقویت شود. هر چه اقبال مردم به بازار سرمایه بیشتر باشد، برای بهره برداری از فرصت ها، باید ابزارهای جدید، کارا و اثر بخش تر برای تامین مالی بکار گرفته شود.
دژپسند با اشاره بر حمایت رئیس جمهور بعنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور از بازار سرمایه، اظهار داشت: با عرضه سهام دولت، نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی، بازار سرمایه امسال تعمیق می یابد. پس معرفی انواع جدید اوراق، ابزارها و بورس ها به تحقق این مهم کمک می نماید و لازم است سازمان بورس و اوراق بهادار با تشکیل کمیته مشورتی برای دریافت نظرات صاحبنظران، در انجام آن تسریع کند.
۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اموال دولت در راه بورس
وی عرضه های سهام دولتی در سالجاری را ادامه دار دانست و اظهار داشت: 16 هزار و 500 میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک (تجارت، ملت و صادرات) و دو شرکت بیمه ای (بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) در چارچوب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گری مالی یکم»، به زودی عرضه خواهند شد.
طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول شروع پذیره نویسی فروش واحد های این صندوق را از شنبه هفته آینده (۱۴ اردیبهشت) لغایت ۳۱ ماه جاری اعلام نمود و اظهار داشت: برای تمام خریداران این سهام، ۲۰ درصد تخفیف قایل شده ایم که ۱۵ درصد آن نقدی است و ۵ درصد آن بمنظور بازار گردانی واحدها، نزد صندوق نگهداری می شود.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه یکی از وظایف مهم حاکمیتی سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران خرد است، تعریف ابزارهای جدید مالی و بورسی، ارائه اطلاعات شفاف و آموزش را بعنوان راه های حراست از سرمایه آنها دانست و اظهار نمود: شبکه بزرگ رسانه ای و فضای مجازی کشور، با بهره گیری از امکانات و ظرفیت های خود، نسبت به اطلاع رسانی و تشویق مردم برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه اقدام نمایند.
دستور دژپسند برای تجهیز و تقویت زیرساخت های بازار سرمایه
وی با اشاره به دستور خود به رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تجهیز، تقویت و تکمیل زیرساخت های بازار سرمایه اظهار داشت: در راه اندازی بورس هوشمند و ارتقای زیر ساخت های نرم افزاری بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار تسریع نماید.
رئیس شورای عالی بورس، در آخر سخنانش این جلسه را بعنوان جلسه ای برای تضارب آرا و دریافت نظرات و پیشنهادات صاحبنظران عنوان نمود و اظهار داشت: لازم است با برگزاری چنین جلسات هم اندیشی و همفکری و با ارائه پیشنهادهای مشخص، متنوع، جدیدتر و عملیاتی، راهکارهای سازگارتر با اقتصاد کشور را طراحی و با کاربست آنها ضمن هدایت منابع به سمت بازار سرمایه، از فرصت اعتماد مردم به این بازار، استفاده مناسب برای تقویت نظام تامین مالی اقتصاد کشور صورت گیرد.
منبع:

1399/02/07
18:05:26
5.0 از 5 امتیاز
2975
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات