صعود كم جان بورس های جهانی

صعود كم جان بورس های جهانی ساسان گستر: بیشتر فاكتورهای بورسی جهان سبزپوش شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از آسوشیتدپرس، رشد اقتصادی کشورهای جهان کماکان به طرز محسوسی در حال کاهش است تا جایی که اتاق بازرگانی آمریکا از رشد منفی ۱۶.۹ درصدی بخش خرده فروشی آگاهی داده است.
اظهارات اخیر استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در خصوص احتمال افزایش نرخ بیکاری آمریکا به ۲۵ درصد و گزارش بانک " مورگان استنلی" از تداوم وضعیت کنونی تا حداقل سال آینده سبب شده است تا اشتیاق معامله گران به سرمایه گذاری های سنگین کم شود.
از طرف دیگر با وجود کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و لزوم رعایت نکات بهداشتی سبب شده است تا خیلی از واحدهای اقتصادی در سراسر جهان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.
تابحال بیش از چهار میلیون و ۶۲۸ هزار و ۸۲۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۰۸ هزار و ۶۵۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۸۸ هزار و ۵۰۷ نفر، انگلیس با ۳۳ هزار و ۹۹۸ نفر، ایتالیا با ۳۱ هزار و ۶۱۰ نفر، فرانسه با ۲۷ هزار و ۵۲۹ نفر و اسپانیا با ۲۷ هزار و ۴۵۹ نفر بوده است.
نرخ بیکاری آمریکا در ماه آوریل همانطور که انتظار می رفت دو رقمی شد و به ۱۴.۷ درصد رسید. در این ماه همین طور آمریکا ۷۳۸ میلیارد دلار کسری بودجه داشته است که این رقم بیشترین کسری بودجه ثبت شده ماهانه در تاریخ معاصر این کشور شمرده می شود. در شرایطی که روند بازگشایی کسب و کارها در آمریکا به تدریج شروع شده است، بالاترین نرخ بیکاری از دهه ۱۹۳۰ می تواند دارای نتایج زیادی برای رشد اقتصای سه ماهه دوم سال نیز باشد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است نرخ بیکاری آمریکا تا ۲۵ درصد نیز افزایش پیدا کند.
ریکی اوگاوا، کارشناس سرمایه گذاری در بانک میزوهو اظهار داشت: کورسوی امیدی از بازگشت اقتصاد به سطوح پیش از بحران در حال نمایان شدن است اما نباید فراموش نماییم که با یک مسیر طولانی مواجهیم و قرار نیست همه چیز یک شبه تمام شود.
عامل موثر دیگر بر روند معاملات، تشدید اختلافات چین و آمریکا بود: آمریکا مدعی شده چین حمله سایبری به زیرساخت های آزمایشگاهی اش انجام داده است. این ادعا بعد از آن بیان می شود که تنها کمی بعد از آن که در تماس تلفنی رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا با لیو هه، معاون نخست وزیر چین دو طرف سر فراهم کردن فضای مطلوب برای تحقق تعهدات هدف گذاری شده فاز نخست توافق تجاری با یکدیگر به تفاهم رسیدند و چین نیز بخش دیگری از کالاهای وارداتی آمریکا را از اعمال تعرفه معاف کرد، حالا بعضی از سناتورهای آمریکایی در حال تهیه طرحی هستند که به سبب آن و در صورت اثبات قصور چین در انتشار ویروس کرونا، تحریم های گسترده ای مقابل این کشور وضع خواهد شد و این خبر بار دیگر سبب نگرانی معامله گران از آغاز یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد بزرگ جهان شده است.
تهدید ترامپ به قطع روابط با چین موجب شد تا نشریه گلوبال تایمز چین در مقاله ای تند بنویسد ترامپ عقلش را از دست داده است. این نشریه هم چنین ظهور چین بعنوان ابرقدرت اقتصادی در جهان را مایه نگرانی آمریکا دانسته است.
از طرف دیگر نیز چین سال قبل تنها پنج میلیارد دلار در امریکا سرمایه گزاری نموده است که کمترین رقم از زمان رکود بزرگ ۲۰۰۸ تابحال شمرده می شود. در سه ماهه نخست امسال نیز چین تنها ۲۰۰ میلیون دلار در آمریکا سرمایه گزاری نموده است.
بیل نورثی، کارشناس سرمایه گذاری در موسسه ولث بنک منیجمنت اظهار داشت: چیزی که در ایام اخیر با آن مواجهیم یک خوش بینی نسبت به آینده و یک بدبینی نسبت به شیوع مجدد بیماری در صورت بازگشایی زودهنگام اقتصاد است. در واقع هم اکنون در یک وضعیت بلاتکلیف هستیم که پر از بیم و امید است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۶۸۵.۴۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۹ درصد افزایش تا سطح ۲۸۶۳.۷۰ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افزایش ۰.۷۹ درصدی در سطح ۹۰۱۴.۵۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست. دیوید فراست، مذاکره کننده ارشد انگلیس با ابراز نارضایتی از پیشرفت اندک حاصل شده در مذاکرات گفته است اتحادیه اروپا باید در مواضع خود تغییرات اساسی دهد. از طرف دیگر نیز میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا روند مذاکرات برگزیت را ناامید کننده دانسته و گفته است که اروپا حاضر به قربانی کردن منافع خود به خاطر اقتصاد انگلیس نیست.
با این وجود بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به همتای ایرلندی خود گفته که حصول توافق بین دو طرف را کماکان ممکن می داند.
اختلاف بین دو طرف در حالی کماکان حل نشده باقی مانده است که انتخابات پارلمانی اروپا در ماه اکتبر برگزار می شود و این مساله ممکنست اختلافات طرفین را بیشتر کن. یک منبع دیپلماتیک در همین رابطه اظهار داشت: تنها چیزی که لندن و بروکسل بر سر آن با هم موافقند این است که بر سر هیچ چیزی با هم موافق نیستند!
اگر لندن و بروکسل تا اختتام امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهدنمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند. از طرف دیگر انگلیس مذاکره برای امضای پیمان تجارت آزاد را با آمریکا، نروژ و استرالیا نیز آغاز نموده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۹۹.۷۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۲۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۴۶۵.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۱۱ درصدی در سطح ۴۲۷۷.۶۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۰۸ درصد پایین رفت و به ۶۴۷۴.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۶۲ درصدی تا سطح ۲۰ هزار و ۳۷.۴۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۷۹۷.۴۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۰.۳۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۱۲.۸۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۴۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۴۰۸.۱۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۸۷ درصد افزایش به ۲۹.۴۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۳۷ درصدی به ازای ۳۲.۷۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۷۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۴۳.۶۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۵.۶۶ درصدی به ازای ۱۷.۰۷ دلار مبادله شد.1399/02/27
15:19:44
5.0 از 5 امتیاز
2776
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات