در گفت وگو با ساسان گستر مطرح شد

واكنش مناطق آزاد به نامه اصناف

واكنش مناطق آزاد به نامه اصناف به گزارش ساسان گستر معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه در شورایعالی مناطق آزاد ضمن رد هر گونه قاچاق بخصوص پوشاك از این مناطق، خاطرنشان كرد: قاچاق برای فعالان مناطق آزاد به صرفه نیست.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از حدود دو سال قبل که واردات پوشاک ممنوع گردید، در مواردی تولیدکنندگان پوشاک نسبت به قاچاق از مناطق آزاد و برهم زدن تعادل بازار داخلی از این طریق انتقاداتی مطرح و خواستار ممانعت از این مورد شدند.
این در حالی بود که در فروردین سال ۱۳۹۷ و با تصویب هیات وزیران، کمیته تعیین لیست و سهمیه کالای همراه مسافر با نمایندگان برخی دستگاه ها همچون بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورایعالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک هم جزوی از آن است بر مبنای تصمیمات این کمیته تعیین لیست و سهمیه آن مشخص می شود؛ به صورتی که مصوبات سالانه و متناسب با لیست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطق آزاد هفت گانه کشور تعیین می شود.
در عین حال مسؤلان مناطق آزاد تاکید داشتند که با ممنوعیت واردات پوشاک، واردات از این مناطق هم متوقف شده است.
ماجرای قاچاق پوشاک از مناطق آزاد طی روزهای گذشته هم به شکلی باردیگر مطرح شد؛ به صورتی که تشکل های صنفی و صنعتی پوشاک در نامه ای به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با توسعه مناطق آزاد به علت مغایریت های قانونی خواهان ممانعت از این مورد شدند.
در این زمینه جعفر آهنگران - معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد - در گفتگو با ایسنا توضیحاتی عرضه کرد.

محتوای نامه صنف پوشاک قابل تایید نیست
این مقام مسئول در شورایعالی مناطق آزاد با بیان این که هیچ یک از مورادی که در نامه تشکل های صنفی و صنعتی مطرح شده با واقعیت منطبق نیست، اظهار داشت: ما قاچاق و به خصوص قاچاق پوشاک در مناطق آزاد نداریم و آنچه اتفاق می افتد کالای همراه مسافر است که بسیار ناچیز است.
وی افزود: در سال ۱۳۹۸ مجموع کالاهای همراه مسافر که از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد شده حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده که بخش بسیار کوچکی از آنرا پوشاک تشکیل می دهد که نمی تواند بر هم زدن تعادل بازار باشد.

تمامی پوشاک در مناطق آزاد تولید خودشان است، نه وارداتی
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد درباره نحوه تأمین پوشاک و عرضه آن در مناطق آزاد هم توضیح داد که تمامی این پوشاک از محل تولیدات خود مناطق آزاد هستند که می تواند باعث ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مردم مناطق باشد. این در شرایطی است که حتی بخشی از کالاهای همراه مسافر از همین پوشاک های تولید مناطق آزاد تأمین می شود.

قاچاق درآمد پایداری برای ما ندارد
این مقام مسئول به نکته دیگری در ارتباط با قاچاق اشاره نمود و اظهار داشت: اصلا قاچاق در مناطق آزاد مفهومی ندارد چون وقتی که کالا از مبادی قانونی و گمرک مناطق آزاد عبور می کند می توانیم از محل عوارض ورودی درآمد کسب نماییم که یک درآمد پایدار برای مناطق آزاد به شمار می رود؛ ازاین رو چرا باید امکان و اجازه قاچاق وجود داشته باشد.
به قول آهنگران، در مناطق آزاد سامانه های گمرکی مستقر هستند و تمام ورود و خروج کالا از جانب گمرک نظارت می شود.

تولید احتیاج به رقابت دارد
او همینطور به جریان ورود کالا از منظر اقتصادی اشاره نمود و اظهار داشت: اینکه اصرار می نماییم باید دریچه واردات بسته شود، موضوعی نیست که کاملا به نفع تولید داخل تمام شود، چونکه در اقتصاد بازار باید رقابت وجود داشته باشد و در ارتباط با پوشاک هم تأمین کیفیت و تداوم بازار آن با بسته شدن دریچه واردات تأمین نخواهد شد.1399/03/07
19:34:12
5.0 از 5 امتیاز
2646
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات