كاهش صادرات غیرنفتی

كاهش صادرات غیرنفتی به گزارش ساسان گستر طبق اعلام گمرك، حجم تجارت خارجی ایران در پایان پنج ماه ابتدایی امسال با افزایش ۶ درصدی به بیش از ۲۹ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است كه مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۹/۵۴ درصد كاهش نشان می‌دهد.


تازه‌ترین آماری كه گمرك ایران از تغییرات تجارت خارجی منتشر كرده نشان می‌دهد كه مجموع صادرات و واردات ایران تا ابتدای مردادماه سال جاری به ۲۹ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسیده كه ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دارد. مجموع تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۲۷ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار گزارش شده بود.
بنابر این آمار در چهار ماه اول امسال تمایل كشورهای صادركننده كالا برای افزایش صادرات به ایران وجود داشته و در نهایت در این مدت ۱۵ میلیارد و ۸۱۳ میلیون دلار انواع كالا وارد كشور شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳/۹۷ درصد رشد نشان می‌دهد.
عمده‌ترین دلیل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله آن، كالاهای سرمایه‌ای و برخی كالاهای اساسی مربوط می‌شود. در این مدت متوسط قیمت كالاهای وارداتی به ازای هر تن ۱۳۹۹ دلار افزایش یافته كه در مقایسه با سال قبل ۹ درصد رشد دارد.
آن طور كه گمرك اعلام كرده است مجموع صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماهه اول امسال به ۱۳ میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسیده كه نسبت به چهار ماه اول سال قبل ۹.۵۴ درصد كاهش دارد. سهم عمده كاهش صادرات به سایر كالاها با ۱۴/۹۹ درصد اختصاص دارد كه سهم پتروشیمی ۳/۷۲ درصد و میعانات گازی تا ۴/۱۷ درصد بوده است. در میان كشورها صادرات ایران به امارات متحده و هند با افت شدیدی همراه شده است. همچنین متوسط قیمت هر تن كالای صادراتی نیز در این مدت به ۳۵۸ دلار رسیده كه ۲/۵ درصد افزایش دارد و در میان كشورهای عمده خریدار كالاهای ایرانی بهترین عملكرد را كره با ۱۶ درصد و عراق ۶/۵ درصد به خود اختصاص داده‌اند.
عمده‌ترین كالاهای صادراتی و وارداتی
بنابر این گزارش اقلام عمده صادراتی ایران در چهار ماه اول امسال شامل میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و ۳۱۵ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبك و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۵۱۲ میلیارد دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با ۴۸۵ میلیون دلار، پروپان مایع شده با ارزش ۴۴۶ میلیون دلار و متانول با ۴۲۶ میلیون دلار بوده است.
در مقابل عمده واردات ایران را برنج با ۶۰۳ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۴۸۴ میلیون  دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۴۲۶ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۳۳۸ میلیون دلار و قطعات خودرو جهت تولید خودروی سواری با ۳۱۱ میلیون دلار بوده است.
1396/05/07
19:12:43
5.0 از 5 امتیاز
4828
تگهای خبر: گمرك , صادرات , واردات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات