نرخ تورم همسایگان شمالی چه قدر است؟

نرخ تورم همسایگان شمالی چه قدر است؟ به گزارش ساسان گستر نرخ تورم در گرجستان كاهش و در ارمنتستان افزایش پیدا كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، تا آخر دوازده ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در ارمنستان از ۱.۲ درصد در ماه می به ۱.۷ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم از ماه ژوئیه سال قبل به حساب می آید.
از طرفی کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۳.۸درصد بوده است. بر اساس ماهانهنیز نرخ تورم این کشور در ماه ژوئنمنفی ۱.۴ درصد اندازه گیری شده است. متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۹۳.۶ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به ژوئن۱۹۹۴ با ۲۲هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین ترین نرخ تورم هم مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲درصد بوده است.
با عنایت به قرار گرفتن تورم ارمنستان در سطح زیر ۲ درصد، بانک مرکزی این کشور فعلاً برنامه ای برای تغییر در نرخ بهره خود ندارد و به قول آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور سیاست های پولی فعلی حفظ خواهند شد.
از طرفی نرخ تورم در یکی دیگر از کشورهای منطقه یعنی گرجستان کاهشی بوده است. تا آخر ۱۲ ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم در گرجستان از ۶.۵درصد در ماه می به ۶.۱ درصد کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم از مارس سال قبل تابحال به حساب می آید.
مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۳.۶ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت ها در این کشور بوده است. از طرفی کمترین نرخ تورم مربوط به آب و برق با ۳.۲ درصد بوده است. بر اساس ماهانه هم نرخ تورم گرجستان در ماه ژوئنمنفی ۱.۴ درصد اندازه گیری شده که ۱.۶ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.
متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین ترین نرخ تورم هم مربوط به می ۲۰۱۲با منفی ۳.۳ درصد بوده است.
منبع:

1399/04/15
11:43:03
5.0 از 5 امتیاز
2521
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , سیاست
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات