دعوای هند و چین بالا گرفت

دعوای هند و چین بالا گرفت به گزارش ساسان گستر دولت هند ۵۰ پروژه سرمایه گذاری چینی ها در این كشور را بازبینی می كند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، منابع آگاه در دولت هند گفته اند همزمان با تشدید تنش ها بین دو اقتصاد نخست آسیا هندی ها قصد دارند ۵۰ پروژه سرمایه گذاری که قرار بود توسط سرمایه گذاران چینی در این کشور اجرایی شوند را بازبینی کنند.
دولت هند از ماه آوریل لایحه ای راتصویب کرده است که به باعث آن سرمایه گذاری اتباع خارجی کشورهای همسایه در این کشور باید توسط دولت بررسی شود تا به امنیت ملی لطمه نزند. چین که بزرگ ترین سرمایه گذار خارجی در هند به حساب می آید، در واکنش به این اقدام دولت، آنرا تبعیض آمیز دانسته است.
یک مقام هندی که خواسته است نامش فاش نشود به رویترز اظهار داشت: لازم است اهداف سرمایه گذاری (چینی ها) مشخص شود. در مورد این اهداف کنجکاو هستیم. کنسولگری های هند در شهرهای چین با شرکت ها و سرمایه گذاران چینی جلساتی را برگزار کرده است تا از ماهیت نیت آنها برای اجرای این پروژه ها مطمئن شود.
الوک سونکار، کارشناس شرکت حقوق تجارت کریشنامورتی در همین رابطه اظهار داشت: در هفته های اخیر ۱۰ مشتری چینی با ما تماس گرفته اند تا بدانند رویه دولت چه تغییری کرده است اما ما به شفافیت بیشتری از دولت نیاز داریم. به قول سوکنار، موضع گیری های اخیر احزاب سیاسی هم در پکن و هم در دهلی سبب شده است تا مناسبات تجاری بین دو کشور از حالت عادی بیرون برود.
پیش از این هم هند در اقداماتی به تقابل اقتصادی خود با رقیب همسایه خود شدت بخشیده بود. در نظر گرفتن تشویق های جدید برای شرکت های خارجی که قصد انتقال کارخانه خود از چین به هند را داشته باشند همچون این اقدامات بوده است. هند هم چنین فعالیت ۵۹ اپلیکیشن چینی را در این کشور ممنوع اعلام نمود که در میان آنها نام تنسنت و تیک تاک هم دیده می شود.
تا آخر ماه مارس، شرکت ها و اتباع چینی ۲۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در هند انجام داده بودند.

منبع:

1399/04/17
13:50:19
5.0 از 5 امتیاز
2395
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات