گزارش ساسان گستر

بازبینی در دستمزد 99 از وعده سازمان بازرسی تا تكذیب وزیر كار

بازبینی در دستمزد 99 از وعده سازمان بازرسی تا تكذیب وزیر كار ساسان گستر: بااینكه رئیس سازمان بازرسی مدتی پیش از وعده دولت برای بازبینی در دستمزد طی 6 ماه دوم سال آگاهی داده بود، اما وزیر كار با رد این مساله اظهار داشت كه پرونده دستمزد 99 بسته شده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، یکی از مهم ترین مسائل حوزه کارگری، تعیین دستمزد شامل پایه و سایر آیتم های مزدی از طرف شورای عالی کار است. در این بین یکی از مغایرت های تعیین دستمزد سال ۹۹ با سال های گذشته، زمان به اجماع رسیدن اعضای شورای عالی کار برای تعیین یک رقم نهایی بود.
به گونه ای که خلاف سال های گذشته که دستمزد در اسفند ماه تصویب می شد، دستمزد سال جاری به سبب عدم توافق طرفین شورای عالی کار، در فروردین ماه امسال تصویب شد؛ البته این همه ماجرا نبود و مجدد در خرداد ماه شورای عالی کار برای تعیین حق مسکن و بازبینی در پایه مزدی، تشکیل جلسه داد که نتیجه نهایی به این صورت بود که پایه مزدی حداقل بگیران از ۲۱ به ۲۶ درصد افزایش یافت و به پایه سایر سطوح مزدی نیز مبلغ ۷۶ هزار تومان اضافه گردید.
در این بین، به سبب انتقادات فراوان جامعه کارگری به عدم همخوانی درآمد و هزینه کارگران، رئیس سازمان بازرسی کل کشور از وعده دولت برای بازبینی در دستمزد طی ۶ ماه دوم سال آگاهی داد. طبق گفته درویشیان «دولت این قول را به ما -سازمان بازرسی کل کشور- داده است که در ۶ ماهه دوم سال این مساله را مجدداً بازبینی کند و امیدواریم ان شاالله روند حقوق ها اصلاح گردد.»
برای تعیین صحت و سقم این ماجرا، خبرنگار مهر هفته گذشته موضوع بازبینی در دستمزد کارگران را از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری کرد که شریعتمداری گفت، قرار نیست دستمزد کارگران تغییری کند.
آنطور که وزیر کار به خبرنگار مهر گفت «شورای عالی کار طبق قانون مکلف است سالیانه نسبت به افزایش آیتم های مختلف مزدی تصمیم بگیرد که این کار در سال ۹۹ انجام شد. برمبنای قانون مکلف به انجام این کار (تصویب حداقل دستمزد) بودیم. هر سال در آخر سال جلسات دستمزد را برگزار می نماییم امسال متأسفانه این روند طولانی شد و در سال ۹۹ دستمزد تصویب گردید و همین روال ادامه پیدا خواهدنمود.»
پی گیری های باردیگر خبرنگار مهر در مورد ارائه توضیحات بیشتر در این خصوص بی جواب ماند، اما باتوجه به ابهامات موجود، لازم است هم وزارت کار و هم سازمان بازرسی کل کشور در این مورد شفاف سازی کنند.
با توجه به اهمیت موضوع دستمزد ۱۴ میلیون کارگر ایرانی که با احتساب خانوارشان تقریباً یک جامعه ۴۳ میلیون نفری را می سازند اگر دولت وعده ای به سازمان بازرسی کل کشور در خصوص بازبینی در دستمزد ۹۹ داده است، این سازمان باید در این مورد شفاف سازی کند و یا اگر قول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان بازرسی تنها در حد یک وعده بوده است، باز هم باید در این رابطه شفاف سازی صورت بگیرد.
اهمیت این مساله آنجایی بیشتر به چشم می آید که بااینکه سبد معیشت کارگران در ابتدا به میزان ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شده بود اما باتوجه به وضعیت اقتصادی موجود، طبق گفته فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها هزینه معیشت کارگران به ۶ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است؛ این یعنی کسری دخل و خرج یک کارگر حداقل بگیر به حدود ۴ میلیون تومان رسیده است.


منبع:

1399/04/20
13:31:30
5.0 از 5 امتیاز
2458
تگهای خبر: دولت , هزینه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات