در شرایط احتیاج به ارز نباید به صادركنندگان فشار وارد كرد

در شرایط احتیاج به ارز نباید به صادركنندگان فشار وارد كرد به گزارش ساسان گستر مركزی رئیس اتاق بازرگانی استان مركزی اظهار داشت: دولت در این شرایط كه نیاز ارزی دارد نباید به صادركنندگان فشار وارد كند و توقع داریم كه مسیر روشنی در این رابطه در پیش گرفته شود.


منوچهر توسطی اول مردادماه در چهل و چهارمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی، با اشاره به نوسانات نرخ ارز که به تازگی در کشور رخ داده است، اضافه کرد: نوسانات مکرر نرخ ارز سبب شده است که تولیدکنندگان امکان برنامه ریزی بلند مدت نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: نرخ ارز تأثیر مستقیم بر تأمین مواد اولیه دارد و در این شرایط نمی توان مواد اولیه را بعنوان عنصر اصلی تولید بدون مشکل تهیه کرد و بطور قطع این امر می تواند به بدهی و معوقات بانکی شرکت ها، تعدیل نیرو و افزایش بیکاری بینجامد.
توسطی تصریح کرد: اتاق بازرگانی استان مرکزی تقاضا دارد که دولت به تثبیت نرخ ارز حداقل برای ۶ ماه برسد تا تولیدکنندگان هم بتوانند برای آینده برنامه ریزی داشته باشند.
وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه صادرات اظهار نمود: روز گذشته ۳۱ تیرماه، مهلت بانک مرکزی به صادرکنندگان برای بازگشت ارز به پایان رسید، از طرفی فروش نفت و درآمد ارزی کاهش یافته است و شرایط نفتی موجود کشور فرصتی برای توسعه صادرات غیرنفتی است، اما روندی که در پیش گرفته شده و آخر این مهلت نه تنها صادراتی را به دنبال نخواهد داشت بلکه بقای صادرکنندگان را هم از بین می برد.
رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی اظهار داشت: دولت در این شرایط که نیاز ارزی دارد نباید به صادرکنندگان فشار وارد کند و توقع داریم که مسیر روشنی در پیش گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی استان مرکزی از جایگاه ۲۳ کشوردر سال ۹۶ به رتبه نخست در انتهای سال ۹۸ رسید، در مورد فعالیتهای این اتاق در مورد بیماری کووید ۱۹ بیان نمود: اتاق بازرگانی درطول ماه های اخیر مبادرت به توزیع ۲۵۰۰ بسته الکل در مناطق کم برخوردار، ۱۲۰ هزار عدد دستکش لاتکس، هزار عدد شیلد در بیمارستان های شهرستان اراک، ساوه، دلیجان و خمین، هزار دست لباس ایزوله و ۲۵۰۰ عدد ماسک n95 و توزیع هزار بسته کمک معیشتی به ارزش هر بسته ۲۰۰ هزار تومان و کمک یک میلیارد ریالی به کارگاه های تولید ماسک در ایام ابتدای انتشار کرونا کرد.
توسطی در ادامه، به عرضه گزارشی از روند پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه پرداخت و بیان نمود: اعتبارات بودجه ای این تسهیلات در کشور ۴۵۴ هزار میلیارد ریال است که با عاملیت هفت بانک ملی، صنعت و معدن، سپه، توسعه تعاون، آینده، پست بانک و تجارت از سال ۹۷ در دستور کار قرار دارد که ۵۰ درصد منابع از محل صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد از محل منابع داخلی بانک ها با هدف ایجاد اشتغال و تثبیت اشتغال موجود پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه سهم استان مرکزی از این منابع در بخش صنعت و معدن در سال ۹۷ و ۹۸ بالغ بر 7469 میلیارد ریال بوده است که تابحال 2956 میلیارد تومان پرداخت شده است، اظهار داشت: از این منابع و سهم استان، سرمایه در گردش بالغ بر 3289 میلیارد ریال و باقی سهم سرمایه ثابت است که البته به نظر می آید فعالیت استان مرکزی در حوزه پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش مطلوب بود، اما در حوزه سرمایه ثابت عملکرد مطلوبی را شاهد نیستیم.
منبع:

1399/05/01
23:12:09
5.0 از 5 امتیاز
1948
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازرگانی , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات