افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟

افزایش قیمت تخم مرغ چقدر است؟ در جریان نوسان اخیر در بازار تخم مرغ، این كالا جزو آن دسته از اقلام خوراكی قرار گرفته كه بیشترین افزایش قیمت را نسبت به سال گذشته دارد، تخم مرغ بیشتر از ۷۲ درصد نسبت به شهریور سال قبل گران شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طی هفته های اخیر بازار تخم مرغ گرفتار نوسان قابل توجهی شد و قیمت این محصول در شرایطی که در تیر ماه سقف قیمتی هر کیلوگرم آن در مرغداری حداکثر ۹۵۰۰ و هر شانه ۳۰ عدی برای مصرف کننده حدود ۲۰ هزار تومان تعیین شده بود، تا بیشتر از ۳۰ هزار تومان افزایش یافت.
این در شرایطی است که بررسی آخرین وضعیت تورم و قیمت تخم مرغ برپایه آمار مرکز آمار نشان داده است که این کالا از هر کیلوگرم ۸۹۰۰ تومان در شهریور سال گذشته به ۱۳ هزار ۷۰۰ تومان در مرداد ماه سال جاری افزایش داشته است و در شهریور سالجاری به صورت متوسط هر کیلوگرم ۱۵ هزار ۳۰۰ تومان فروش رفته است،
حداقل قیمت تخم مرغ در ماه گذشته تا ۱۲ هزار ۵۰۰ و حداکثر آن ۱۷ هزار ۶۰۰ تومان ثبت شده است.
براین اساس قیمت هر کیلو تخم مرغ در شهریور ماه نسبت به مرداد سال جاری ۱۱.۹ درصد و در مقایسه با شهریور ماه سال گذشته ۷۲.۶ درصد گران شده است.
در حالی برخی فعالان بازار صادرات تخم مرغ را از علل افزایش اعلام نموده بودند که گزارش گمرک نشان داد در پنج ماهه اول سال جاری ۲۸ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۲۲۰ دلار تخم مرغ و انواع تخم خوراکی صادرات شده که وزنی حدود ۴۸ هزار و ۱۱۹ تن داشته است.
همینطور تا آخر تیرماه ۲۳ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۵۸۱ دلار انواع تخم خوراکی صادر شده بود که نشان دهنده افزایش حدود پنج میلیون دلاری در ماه گذشته است.
چندی قبل ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب تخم مرغ را افزایش داد که طبق آن تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم مرغ شش عددی ۷۰۰۰ تومان ارائه شود.
از طرفی صادقی - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران - در تازه ترین اظهارات خود در ارتباط با قیمت تخم مرغ گفته که روند تأمین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدکنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست که این مورد در ستاد تنظیم بازار کشور در حال بررسی است.
البته وی گفته که قرار نیست تخم مرغ گران تر شود، بلکه مقرر شده شرایط پشتیبانی از تولیدکنندگان برای عرضه قیمت های با ثبات تقویت شود.
منبع:

1399/07/17
13:24:48
5.0 از 5 امتیاز
1311
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دلار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات