نقش بنیاد دفاع از دموكراسیها در تحریم بانكی ایران

نقش بنیاد دفاع از دموكراسیها در تحریم بانكی ایران به گزارش ساسان گستر یك عضو بنیاد دفاع از دموكراسیها در گفت وگویی با یك روزنامه سعودی از تحریمهای اخیر تمجید كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، وزارت خزانه داری دولت ترامپ در جهت کارزار فشار حداکثری خود چند روز پیش اعلام نمود که ۱۸ بانک ایرانی که هنوز در خارج از حلقه تحریم ها بودند را وارد لیست تحریم های ثانویه کرده است. خبرگزاری بلومبرگ چندی قبل از اعلام رسمی این تصمیم از نقش بنیاد دفاع از دموکراسیها در اینباره اطلاع داده بود. علاوه بر این بنیاد، ۵۶ نماینده جمهوری خواه در کنگره و چند سناتور از این حزب همچون تد کروز و تام کاتن از این اقدام حمایت کرده بودند. با این وجود به نظر می آید که بنیاد دفاع از دموکراسیها اصلی ترین نقش را در اعمال این تحریم ها داشته است.
می ۲۰۱۹- سنگ اندازی در راه اینستکس
در این ماه مارک دوبوویتس- مدیر این بنیاد و سعید قاسمی نژاد- مشاور ارشد امور ایران به واشنگتن اخطار دادند که اجرایی شدن ساز و کار اینستکس می تواند به تضعیف جدی راهبرد تحریمی آمریکا منجر شود. این دو با متهم کردن بانک مرکزی به تأمین مالی تروریسم و فعالیتهای غیرقانونی، به وزارت خزانه داری آمریکا سفارش کردند ریسک همکاری با شرکت متناظر با اینستکس در ایران را به طرفین اروپایی گوشزد و احتمال قرار گرفتن در لیست تحریمهای ثانویه آمریکا را برای آنها یادآوری کند.
سپتامبر ۲۰۲۰- پیشنهاد تحریم کل شبکه بانکی
ریچارد گلدبرگ- مشاور ارشد این بنیاد و مارکو دوبوویتس در مقاله ای، نگرانی بعضی از مقامات در مورد اعمال تحریم های جدید را بی مورد دانسته و مدعی شده بودند که قرار گرفتن کل شبکه بانکی ایران در لیست تحریمی، اخلالی در مبادلات بشردوستانه با ایران ایجاد نمی نماید. دوبوویتس پیش از این، در مقاله دیگری در وال استریت ژورنال برای نخستن بار پیشنهاد تحریم بانکهای باقی مانده ایران را به دولت ترامپ ارائه کرده بود.
با وجود تحریم مستقیم بانک مرکزی ایران توسط خزانه داری آمریکا، تحت مجوزی به نام مجوز شماره هشت به این بانک اجازه داده شده است تا به ایفای نقش خود در انجام مبادلات مربوط به امور بشردوستانه بپردازد. با این وجود دسترسی بانک مرکزی به سیستم سوییفت تحت فشار آمریکا در نوامبر ۲۰۱۸ قطع و بیشتر این مبادلات از راه سیستم سوییفت بانک هایی که اخیرا تحریم شدند، انجام می شد.
به گفته این دو نفر، کانال مالی سوییس که اخیرا عملیاتی شده است، می تواند مسیری برای انجام امور بشردوستانه با ایران باشد.
اکتبر ۲۰۲۰- دفاع از تحریم ها
بهنام بن طالب لو- از مشاوران بنیاد دفاع از دموکراسیها در گفتگو با روزنامه سعودی عرب نیوز، ضمن دفاع از این تحریم ها، آنرا در جهت رویکرد فشار حداکثری دولت ترامپ ارزیابی کرده است که از ابزارهای مجازات نوآورانه ای را با هدف وادار ساختن حکومت ایران در بازگشت به میز مذاکره بهره برده است.
خزانه داری آمریکا به طرف های خارجی همکار با این بانک ها ۴۵ روز فرصت داده است تا به روابط خود با آنها آخر دهند و در غیر این صورت با ریسک قرار گرفتن در لیست تحریمی مواجه خواهند شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از اروپایی ها گفت با وجود آن که آنها در خیلی از موارد با نظر آمریکا در مورد تحریم های ایران هم نظر هستند اما در هنگام عمل، آنها کارهای خیلی کمی انجام می دهند و آخرین تحریم اروپا ضد ایران به سال ۲۰۱۲ بر می گردد.
این در حالی است که بعضی از مقامات آمریکایی از تحریم های اخیر انتقاد کرده اند. باربارا سالوین- مدیر بخش آینده ایران در شورای آتلانتیک در گفتگو با سی ان ان گفته است تحریم های اخیر دسترسی مردم ایران به غذا و دارو را سخت تر می کند و سبب می شود بعضی از شهروندان عادی به زانو در بیایند.
منبع:

1399/07/22
13:13:17
5.0 از 5 امتیاز
1309
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات