دلار خریدار ندارد!

دلار خریدار ندارد! به گزارش ساسان گستر حدود چهار روز است كه به دنبال اجرای سیاست ارزی جدید، بانك مركزی  اقدام به عرضه ۵۰ میلیون دلار در بازار متشكل ارزی كرده و آنچه در این بین حائز اهمیت می باشد نبود استقبال و تقاضا از این میزان عرضه اسكناسی ارز است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در ماه های ابتدایی سال جاری که بازار ارز درگیر افزایش قیمت ها شد، رئیس کل بانک مرکزی این امر را موقتی دانست و برنامه خود برای مدیریت بازار ارز را پیشگیری از رفتارهای سفته بازانه نه ارزپاشی اعلام نموده بود.
همتی معتقد بود هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خویش را در بازار نمی پاشد و بانک مرکزی بطور قطع با نوسانات سفته بازی مقابله می کند.
حال به دنبال افزایش های چشم گیر قیمت ارز در ایام اخیر، بانک مرکزی دو تصمیم جدید گرفته که یکی عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار ارز در بازار اسکناس ارز و دیگری افزایش سقف خرید در بازار توسط صرافی ها و بانک ها است. به عبارت دیگر، همتی بر خلاف صحبت های گذشته خود برای مدیریت و آرامش بازار ارز مبادرت به ارزپاشی کرده است.
در این راستا، کارشناسان اقتصادی معتقدند این اقدام بانک مرکزی بر بازار ارز بی تأثیر نیست اما آنرا منوط به شکل گیری چشم اندازی روشن برای اقتصاد کشور، کاهش کسری بودجه، ایجاد رشد اقتصادی، افزایش نرخ بهره بانکی و... می دانند.
آنطور که گزارش های بانک مرکزی در این حوزه انتشار یافته، مبین این است که طی ۴ روز عرضه در بازار متشکل ارزی بیشتر از ۳۰۰ میلیون در این بازار اسکناس عرضه شده است اما صرافی ها در هر بار عرضه چیزی حدود ۳۰۰ هزار دلار تا ۱ میلیون دلار خریداری نموده اند بنابراین، از میلیون ها دلار ارزپاشی بانک مرکزی استقبال قابل توجهی صورت نمی گیرد و جای سوال دارد در شرایطی که کشور با کمبود ارز مواجه می باشد و خیلی از کالاها به تخصیص ارز احتیاج دارند، چرا این حجم ارز به بازار عرضه می شود درحالیکه تقاضایی برای آن وجود ندارد؟
منبع:

1399/07/28
19:06:34
5.0 از 5 امتیاز
1276
تگهای خبر: ارز , اقتصاد كشور , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات