تورم تركیه روی دور صعودی

تورم تركیه روی دور صعودی نرخ تورم تركیه باردیگر به محدوده ۱۲ درصد نزدیك شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از دیلی صباح، تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۱۱.۸۹ درصد رسید که ۰.۱۴ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و یکی از بالاترین تورم ثبت شده این کشور طی چهار ماه اخیر به حساب می آید.
در میان بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم در ارتباط با مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۶.۵ درصد بوده است و بعد از این بخش نیز، مراقبت های درمانی با ۱۵.۶ درصد قرار دارد. از طرفی کمترین نرخ تورم در ارتباط با لباس و پوشاک با ۲.۲ درصد و ارتباطات با ۵.۵ درصد بوده است.
از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال گذشته خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت ها عموما در راه کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت ها در ماه سپتامبر خبر خوبی برای سیاست گذار محسوب خواهد شد؛ بخصوص در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از اندازه را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با ۰.۳۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۰.۸۸ درصد رسید که بیشترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر به حساب می آید.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم ترکیه در ماه اکتبر ۲.۱ درصد اندازه گیری شده که ۱.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.
متوسط نرخ تورم ترکیه پارسال ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده در ارتباط با ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.
مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سالجاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی هم پیشبینی کرده تورم تا آخر سال جاری به ۸.۳۲ درصد برسد.
منبع:

1399/08/14
20:58:16
5.0 از 5 امتیاز
1201
تگهای خبر: انرژی , بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات