در بیست و سومین مرحله حراج؛

چهار بانك 12 هزارمیلیارد ریال اوراق بدهی خریداری كردند

چهار بانك 12 هزارمیلیارد ریال اوراق بدهی خریداری كردند به گزارش ساسان گستر بانك مركزی اعلام نمود: در برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی چهار بانك سفارش های خویش را به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال ارسال كردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۶ آبان ماه ۱۳۹۹ درمورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری بیست وسومین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش های خویش را به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال ارسال کردند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی هم با فروش ۴۶۹ میلیارد ریال اوراق اراد ۴۹ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد و ۱۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۵۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰ درصد (در مجموع به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال) موافقت نمود. معاملات در ارتباط با فروش این اوراق در روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس به ثبت رسید.
کارگزاری بانک مرکزی در جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و چهارم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.
بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹ تنها از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج هم می توانند سفارش های خویش را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹ از راه سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات در ارتباط با این حراج در روز سه شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت.
کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خویش را در هر نماد به صورت جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همینطور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مد قرار دهند.
ذکر این نکته ضروریست که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده از راه مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.
همچنین بر مبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. ازاین رو در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرایند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین مالی دولت خریداری کند.
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


منبع:

1399/08/15
12:25:43
5.0 از 5 امتیاز
1117
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات