ذخایر ارزی تركیه در قعر ۱۵ ساله

ذخایر ارزی تركیه در قعر ۱۵ ساله ساسان گستر: میزان ذخایر ارزی تركیه به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام نمود حجم ذخایر ارز این کشور تا نیمه ماه نوامبر به ۴۰.۳۷ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل ۱۹۵ میلیون دلار کاهش یافته است.
رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر در ارتباط با دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خویش را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی باردیگر شروع شده است.
هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه ۱۲ درصد کمتر است. با عنایت به مسئله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری امسال محقق نشود. از طرفی خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا آخر ماه سپتامبر به ۲۷.۱ میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود ۳۲ میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل ۱۸.۴ درصد افزایش نشان داده است.
در ماه های اخیر ذخایر ارزی ترکیه نوسانات زیادی را تجربه کرده است و از آن در کنار نرخ بهره کم بعنوان اصلی ترین علل ثبت عملکرد ضعیف لیر یاد می شود. در مقایسه با ابتدای ماه سپتامبر ذخایر ارزی ترکیه حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است و برخی کارشناسان معتقدند این روند در کوتاه مدت با عنایت به مسئله کرونا ادامه دار خواهد بود.
منبع:

1399/08/30
23:21:02
5.0 از 5 امتیاز
993
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات