كاشف واكسن كرونا به لیست ثروتمندان جهان پیوست

كاشف واكسن كرونا به لیست ثروتمندان جهان پیوست ساسان گستر: خراسان رضوی بنیان گذار شرکت بیو ان تک (BioNTech)، اوگور شاهین بعد از تایید استفاده از واکسن کووید-19 که این شرکت آلمانی با شرکت فایزر (Pfizer) ساخته است، به لیست 500 ثروتمند جهان پیوست.


به گزارش نیوز، سهام شرکت بیو ان تک از روز دوشنبه حدودا ۱۰ درصد جهش یافته و بیش از ۲۵۰ درصد در سال رشد کرده است. طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، اوگور شاهین باارزش خالص دارایی ۵.۱ میلیارد دلار هم اکنون، چهارصد و نود و سومین فرد ثروتمند جهان است.
شایان ذکر است، انگلیس نخستین کشور غربی بود که واکسن کووید-۱۹ را تصویب کرد و راه را جهت استفاده از واکسن تولیدشده توسط این دو شرکت هموار کرد، اما این شرکت همچنان در انتظار تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.
پیش ازاین شرکت آلمانی بیوان تک در مبارزه با سرطان فعالیت می کرد و دکتر شاهین و همسرش، اوزلم تورچی، مدیر ارشد پزشکی شرکت بیو ان تک از ماه ژانویه ۲۰۱۹ بعد از خواندن مقاله ای در مورد شیوع بیماری کووید-۱۹ در ووهان چین و درک همه گیری آن، تمرکز خود بر روی تحقیقات کووید-۱۹ زیاد کردند و نتیجه تحقیقات آنان نوع جدیدی از دارو شد.
دکتر شاهین ماه گذشته اظهار داشت: "این کشف می تواند زمینه دارویی را برای گروه جدیدی از مولکول ها بوجود آورد. "
اوگور شاهین، دانشمند ترک تبار که ۱۸ درصد از سهام بیوان تک را در دست دارد و این سهام در سال قبل به میزان ۱۵۰ میلیون دلار افزایش یافته است، به برادران استرانگمان (Struengmann) آلمان در بین ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست. آنان حدودا نیمی از شرکت بیو ان تک را در اختیاردارند و از فعالیت بیوتکنولوژی پیشین دکتر شاهین با همسرش، تاسیس داروسازی گانیمد (Ganymed) نیز حمایت کردند.
رقابت برای تولید واکسن کووید-۱۹ گروهی از سرمایه گذاران ازجمله شرکت مدرنا (Moderna) رقیب اصلی مدرنا و بیو ان تک را برانگیخته است. همین طور سهام شرکت کمبریج، مستقر در ماساچوست امسال بیش از ۶۵۰ درصد رشد داشته است و سرمایه بعضی از سرمایه گذاران اولیه، ازجمله باب لانگر، استاد دانشگاه فناوری ماساچوست، تم اسپرینگز، استاد دانشگاه هاروارد و استفان بانکل، مدیر اجرائی شزکت مدرنا حالا ۴.۷ میلیارد دلار ارزش دارد.
منبع:

1399/09/15
13:36:29
5.0 از 5 امتیاز
699
تگهای خبر: ارز , بانك , تكنولوژی , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات