وزیر صنعت، معدن و تجارت:

یك هزار و 115 واحد تعطیل كشور فعال شد

یك هزار و 115 واحد تعطیل كشور فعال شد به گزارش ساسان گستر وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امسال فعال سازی یک هزار و 500 واحد هدف گذاری شد که یک هزار و 115 واحد را با همکاری دستگاه قضا و شرکت های صنعتی تا حالا فعال کرده ایم.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی عصر پنجشنبه در نشست شورای معادن استان کرمان با اعلان اینکه اتفاقات خوبی با عنایت رئیس جمهوری در معیشت و اقتصاد کشور افتاده اضافه کرد: ۱۰ هزار واحد از مجموع ۵۲ هزار واحد موجود در کشور راکد و تعطیل هستند که برای رفع موانع این حوزه ها تلاش می نماییم.
وی گفت: پرداخت تسهیلات ۵۲ هزار میلیارد تومانی به پیشنهاد صمت مصوب و به بانک ها ابلاغ گردید که این اعتبارات برای فعال سازی واحدهای نیمه فعال و راکد و تکمیل طرح های نیمه تمام پرداخت می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همراهی نمایندگان مجلس استان کرمان در زمینه تحقق جهش تولید اظهار داشت: دستگاهها موظف به اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شدند.
رفع مشکلات معیشت و اقتصاد مردم نیاز به حمایت حاکمیت دارد
رزم حسینی اشاره کرد: وزارت صمت امروز ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور و ۳۸ درصد اشتغال و معیشت مردم را برعهده گرفته و در جنگ اقتصاد نوک حمله بدخواهان قرار دارد.
وی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای فعالیت با صداقت و به دور از ملاحظات سیاسی و اجرای سبکی جدید نیاز به حمایت حکومت دارد و جا دارد دراین زمینه از تحولات سه ماه اخیر با حمایت رئیس جمهوری قدردانی کنم.
وی عنوان کرد: وزارت صمت در حقیقت از چهار وزارت خانه تشکیل شده و برای بهبود وضعیت معیشت مردم، تولید، تجارت خارجی، صادرات و واردات کشور نیاز به حمایت حاکمیت دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شهرستان قلعه گنج بعنوان شهر الگوی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقدامات انجام شده در این شهرستان بعنوان افتخار استان کرمان، سه نوبت مورد تاکید و توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه بحث مردمی بودن اقتصاد و آغاز کار از شهر قلعه گنج بعنوان الگوی اقتصاد مقاومتی با چاپ کتاب و در گستردگی تمام انجام می شود اظهار داشت: ۲۵۴ معین اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی به وجود آمد که ۹۵ درصد بخش خصوصی هستند و این طرح برکتی برای آن استان شده است.
ایران ظرفیت ۲۵ میلیارد دلار صادرات دارد
رزم حسینی با اشاره به اقدامات وزارت صمت در رفع اشکال تعهد ارزی صادرکنندگان از محل واردات، تامین کالاهای اساسی، مواد اولیه کارخانه ها و سفره مردم از محل صادرات اظهار داشت: کشور حالا امکان ۲۵ میلیارد دلار صادرات دارد.
وی افزود: طی یک ماه و نیم گذشته پنج میلیارد دلار ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت کشور محقق شده و تهاتر ارز واردات در سامانه جامع تجارت و پروسه ثبت سفارش باز می باشد.
وی با اعلان اینکه با همکاری بانک مرکزی اتفاقاتی در رونق صادرات و ارزآوری کشور خواهیم داشت اظهار داشت: همه واحدهای صنعتی و معدنی از تولیدات داخل کشور استفاده کنند که این پروسه به استانها ابلاغ می شود.
سیاست به مدلول اقتصاد و معیشت مردم است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه سیاسی ترین کار امروز ما معیشت و اقتصاد مردم است اضافه کرد: باید دل مردم را نسبت به نظام و انقلاب نرم تر نماییم.
وی با اشاره به سپهبد شهید سلیمانی بعنوان یک شهید که مردم دیوانه وار دور خودروی حامل پیکر این شهید والامقام جمع شدند و اشک ریختند اظهار داشت: شهید سلیمانی دل مردم را با کار و اقتصاد به دست آورد که ادامه راه این شهید دراین زمینه باید شعار ملی ایران باشد که اگر محقق شود ثروت هایی در کشور وجود دارد که می تواند ایران را در منطقه تراز اول کند.
وی افزود: این امر با حمایت دستگاه قضا و همکاری مدیران کشور و استان محقق می شود و در مدتی کوتاه می توان خیلی از طرح های نیمه تمام را تکمیل کرد.
رزم حسینی با اشاره به خام فروشی برخی معادن جنوب استان کرمان و استخراج اظهار داشت: باید صنایع پایین دستی و وابسته نیز در دستور کار واحدهای تولیدی این منطقه قرار گیرد.
انتقاد وزیر صمت از بروکراسی اداری
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بروکراسی اداری خسته کننده است و همه در هر نقطه ای باید خودرا از آن رها کنند، وزارت صمت در حوزه خود تا جایی که بتواند در زمینه کاهش بروکراسی گام برمی دارد.
وی با اشاره به بروکراسی اداری که ۱۲۰ سال نظام دیوان سالاری را گسترش داده و مردم را کوچک کرده، دولت را کوچک و مردم را بزرگ می کند اضافه کرد: اگر فرصت داشتیم وزارت صمتی می ساختیم که حداقل نیرو و حداکثر کارایی را داشته باشد.
وی عنوان کرد: امکان اصلاحات وجود دارد اما برای انجام هرکاری در آبادانی کشور باید خودرا فدا کرد و امکان پذیر است طوری که قوانین مزاحم را با همکاری نمایندگان مجلس و تجربه کرمان و خراسان رضوی احصا کردیم.
رزم حسینی تصریح کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بسیار ظرفیتی بزرگ برای اقتصاد استانها است قانون را به نفع توسعه کشور خم و منعطف می نماییم اما قانون شکنی نمی نماییم.
معادن راکد طی روزهای آینده فعال می شوند
وی اظهار داشت: معادن راکدی که پروانه اکتشاف گرفتند اما فعالیتی ندارند، طی چند روز آینده به مزایده گذاشته می شوند که این اختیار به شورای معادن سپرده شده است.
وزیر صمت با اشاره به استفاده از نظرات کارشناسی و کمک به استاندار و اعضای شورای معادن اضافه کرد: تنها سه درصد از جغرافیای ایران قلمرو اکتشافی سازمان زمین شناسی ماست، مابقی را محیط زیست، منابع طبیعی و هسته ای بلوکه کرده اند.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت منطقه هایی که معدن و فرصت اقتصادی دارد، اظهار داشت: یک شرکت بخش خصوصی ۱۸ هزار شغل به وجود آورده و شهرک صنعتی خصوصی دارد و درحال گسترش است.
وی بیان داشت: لبنیات ایران در خاورمیانه رتبه نخست می شود و این ظرفیتی است که درون کشور به وجود آمده است.
فرایند داخلی سازی را آغاز کردیم
رزم حسینی اشاره کرد: دستگاه قضای استان کرمان همان سربازان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هستند و با حمایت امام جمعه کرمان، استانها را با ظرفیت داخلی می سازیم.
وی اضافه کرد: امکان توسعه ساخت داخل فوق العاده در کشور وجود دارد و در حوزه نیروگاه و خودروسازی، داخلی سازی را آغاز کردیم و حذف امضاهای طلایی و تفویض اختیار را دنبال می نماییم که چند استان پایلوت آن می شود و ابتدا باید سازوکار حقوقی آن ایجاد شود.
منابع مالی با مدیریت به واحدهای تولیدی پرداخت شود
وی با اعلان اینکه حوزه مربوط به تامین مالی ۹۷۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ و ۹۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ داشتیم اظهار داشت: ۶ درصد تسهیلات به واحدهای خرد پرداخت شده درحالی که ۷۵ درصد اشتغال مربوط به این حوزه است همین طور ۹۰ درصد تسهیلات به ۱۰ درصد واحدها پرداخت شده که این پرداخت ها به مدلول افزایش اختلاف طبقاتی و حاشیه نشینی است.
رزم حسینی بیان داشت: ۵۰۰ هزار میلیارد تومان حداقل گردش مالی حوزه صنعت کشور است که از محل وزارت خانه و بنگاه های توسعه گرا و بخش خصوصی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی کوچک استفاده نمائیم که این ایده مورد حمایت نمایندگان و بانک ها است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: پرداخت مدیریت شده منابع مالی، جزو برنامه های وزارت صمت است.
وی اظهار داشت: راه آهن جیرفت به شبکه سراسری باید وصل شود که این طرح در دولت یازدهم شروع شده و حاضریم دراین زمینه شرکت های توسعه گرا را مداخله دهیم که گل گهر بدون بخش دولتی این پروژه را آغاز نموده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: پروژه انتقال آب دریای عمان را در چابهار آغاز کردیم زمین ها و شرکتها را گرفتیم و عملیات اجرائی آن طی این دولت شروع شده و امیدواریم توسط وزارت صمت به اتمام برسد.


منبع:

1399/10/19
12:47:37
0.0 از 5 امتیاز
674
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات