ابهامات مسدود شدن حساب های بانكی افغان ها در ایران

ابهامات مسدود شدن حساب های بانكی افغان ها در ایران ساسان گستر: درحالیکه بانک مرکزی دلیل مسدود شدن حساب های بانکی اتباع افغانی را نداشتن کد شهاب بمنظور مبارزه با پولشویی می داند، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد می باشد که داشتن کد شهاب بهانه است، برای اینکه بدون این کد افراد نمی توانند حساب باز کنند و با این اقدام بانک مرکزی، هزاران میلیارد تومان پول مهاجران از شبکه رسمی پولی کشور خارج و وارد چرخه غیررسمی و زیرزمینی می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، "کد شهاب" شناسه ای است که برای هر مشتری بانکی به صورت اختصاصی صادر و در تمام بانک ها به صورت یکسان تعریف می شود. به عبارت دیگر، زمانی که شما برای افتتاح حساب به بانکی مراجعه و اطلاعات شخصی خودرا به بانک ارائه می کنید، با تایید احراز هویت شما این کد برای شما صادر می شود و بنابراین، هر فردی که حساب بانکی دارد، دارای این کد است.
دراین زمینه، بانک مرکزی اعلام نمود که از ۵ بهمن ماه، تراکنش های بدون کد ملی یا شناسه ملی (کد شهاب) در سامانه ساتنا از طرف بانک ها پذیرش نمی شوند.
اما چند روزی است که حساب و کارت های بانکی افغان ها در ایران بدون اطلاع پیشین مسدود شده است که شورای هماهنگی بانک ها در واکنش به آن اعلام نمود که "تمامی بانک ها موظف شدند از تاریخ ۶ بهمن ماه امسال، حساب ها و کارت های فاقد کد شهاب را مسدود کنند."
همچنین، طبق گفته مدیر عامل بانک صادرات ایران دراین زمینه، برای مسدود کردن کارت ها "چند بار اخطار داده شده بود که برخی دریافت کرده بودند اخطار را و برخی دیگر نه؛ چون صاحب حساب، شماره همراه و آدرس را تغییر داده، ولی به بانک اطلاع نداده است."

مهلت یک ماهه به افغان ها برای اعلام کد شهاب به بانک ها
ماجرا به این برمی گردد که روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، ستاندن کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است و اتباع ایرانی برای ستاندن کد شهاب به کد ملی نیاز دارند و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است. بدین منظور، اتباع غیرایرانی که این کد فراگیر را تا حالا دریافت نکرده و به بانک اعلام نکردند با مشکل مسدودی حساب مواجه گشتند.
با شدت گرفتن انتقادات نسبت به نامه بانک مرکزی دراین زمینه، مدیر عامل بانک صادرات دلیل مسدود شدن بعضی حساب های مهاجران افغان را مبارزه با پولشویی ذکر کرد و با موافقت رئیس کل بانک مرکزی به دارندگان حساب های فاقد کد شهاب همچون حساب های مهاجران افغانستانی یک ماه فرصت داده شده تا کد شهاب دریافت و به بانک اعلام کنند.

ابهامات مسدودیت حساب های بانکی افغان ها
علاوه براین در این راستا، ابهامی دیگری نیز وجود دارد مبنی براینکه مهاجران افغانستانی که با مشکل مسدودی مواجه گشته اند، دارای حساب بانکی بوده اند و از آنجائیکه با شروع به کار حساب آنها کد شهاب هم دریافت می کنند؛ بدین سبب نداشتن کد شهاب استدلال محکمی برای مسدود شدن حساب های بانکی آنها بدون اطلاع رسانی نیست.
یک کارشناس اقتصادی نیز معتقد می باشد که ‏کدهای فراگیر اتباع بیشتر از یک سال است که اعلام شده است و همه صاحبان حساب ها آنرا به بانک اعلام نموده اند، برای اینکه بدون اعلام کد فراگیر امکان باز کردن حساب وجود ندارد. همین طور از آنجائیکه حساب های اتباع هرسال بسته می شود و برای ارائه اسناد جدید به آنها فراخوان داده می شود، فرضیه قدیمی بودن حساب ها منتفی است.
علی مروی اضافه کرد: ‏اینکه چرا بانک مرکزی بدون اطلاع رسانی، ناگهان چنین کاری کرده، عجیب است. نهادی که باید سیاستگذاری پولی و هدفگذاری تورم و تنظیم گری خلق پول بی ضابطه بانک ها را در دستور کار خودش قرار دهد، اینطور ناشی گری می کند.
وی افزود: با این اقدام بانک مرکزی، هزاران میلیارد تومان پول مهاجران از شبکه رسمی پولی کشور خارج و وارد چرخه غیررسمی و زیرزمینی می شود. همچنین، موجب می شود تا اتباع کارآفرین و نخبه در کشور نمانند و یکی از دلیلهای اصلی شکوفایی اقتصادها امکان رشد مهاجرین کارآفرین و نخبه است.
دراین زمینه همتی در تازه ترین اظهارات خود بیان کرد که بعد از بازگشت از سفر شیراز به محض اطلاع از ماجرایی که برای برخی از مهاجران و مشتریان شبکه بانکی درباب ستاندن کد شهاب اتفاق افتاده بود، دستور تمدید مهلت یک ماهه به بانک ها داده شده است که این اظهارات ابهامی را در ذهن مطرح می کند که چگونه رئیس کل بانک مرکزی بعنوان نهادی ناظر بر بانک ها، می تواند نامه تمدید مهلت به افغانی ها برای اعلام کد شهاب افغانی ها را بزند اما از اینکه حساب این افراد مسدود شده، ناآگاه بوده است؟! آیا نباید قبل از وقوع این اتفاق، دلیل مستحکم و هدف بانک ها دراین زمینه برای اذهان عمومی توضیح داده می شد؟
بنابراین، کارشناسان حقوقی معتقدند موضوع مسدود شدن حساب افغان های ایرانی برای اذهان عمومی ابهام دارد که چرا حقوق اتباع غیرایرانی در کشور به رسمیت شناخته نشده و آنها برای انجام ساده ترین پرداخت های خود با مشکل روبرو شده اند. دراین زمینه بانک مرکزی باید پاسخگو باشد که چه قدر ادعای اینکه کد فراگیر اتباع بیش از یک سال است که به بانک ها اعلام شده است، صحت دارد، برای اینکه بدون این کد امکان افتتاح حساب وجود ندارد.
منبع:

1399/11/14
22:33:32
0.0 از 5 امتیاز
653
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , سیاست
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات