خروج خودرو های لوكس از یك زیان بیمه ای!

خروج خودرو های لوكس از یك زیان بیمه ای! با وجود نوسان تند قیمت ها در بازار خودرو به استناد مصوبه بیمه شخص ثالث، تمامی خودرو ها با هر قیمتی فقط امکان پوشش بیمه ای تا سقف مشخصی که برای سال جاری ۲۲۰ میلیون تومان بود را داشته و مابقی مشمول پرداخت خسارت نبود که به زیان خودرو های با قیمت بیشتر از سقف تعیین شده (غیرمتعارف یا لوکس) تمام می شد، این در شرایطی است که بیمه مرکزی وعده داده با رایزنی های صورت گرفته از سال آینده تمامی خودرو ها تا سقف پوشش بیمه ای انجام شده خسارت دریافت نمایند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، پیش از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال۱۳۹۵، قانونگذار حد مشخصی برای مسئولیت مقصر حادثه رانندگی جهت پرداخت خسارت مالی وارده به خودرو زیان دیده تعیین نکرده بود و اگر یک خودرو لوکس چند صد میلیونی گرفتار خسارت می شد امکان پرداخت کامل خسارت وجود داشت. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث خودرو ها بر مبنای معیار قیمت به دو نوع متعارف و نامتعارف تفکیک و برای جبران خسارت مالی خودرو های نامتعارف حد تعیین شد؛ به صورتی که خودروی متعارف خودروئی است که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام در آن سال باشد و خودرویی که قیمت آن بیشتر از این حد باشد نامتعارف تلقی می شود.

بر این اساس امسال رقم ۲۲۰ میلیون تومان معیار شناسایی خودرو ها در پرداخت خسارت قرار گرفت و خودرو های تا این سقف متعارف و بالاتر از آن نامتعارف اعلام گردید. در این شرایط اگر یک خودروی متعارف که قیمت آن امسال حداکثر ۲۲۰ میلیون است در یک حادثه رانندگی گرفتار خسارت مالی شود، میزان خسارت به هر اندازه ای که باشد باید توسط مقصر حادثه جبران شود و هیچ محدودیتی برای پرداخت خسارت وجود ندارد.

اما برای خودرو های غیر متعارف و بالای ۲۲۰ میلیون تومان، با عنایت به این که از نظر قانونگذار خودرو لوکس (نامتعارف) است حتی اگر این خودرو خسارت کلی دیده و اسقاطی شده باشد مقصر حادثه فقط تا حد ۲۲۰ میلیون تومان مسئول بوده و پرداخت خسارت بیشتر از این مبلغ بر عهده مقصر و به تبع آن بر عهده بیمه گر هم نخواهد بود.

در حال حاضر با تغییرات قیمت خودرو نسبت به سال ۱۳۹۵ این روال نمی توانست پاسخگو باشد چون که اغلب خودرو های موجود با رقم بیشتر از ۲۲۰ میلیون تومان هستند و صاحب خودرو با وجود پرداخت حق بیمه امکان استفاده از پوشش بیمه ای رابه طور کامل نداشته و صاحبان خودرو های بالای این قیمت متضرر می شوند.

چندی پیش بود که خسرو جردی - مدیر کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی- در این رابطه به ایسنا گفته بود که این قاعده قانون مصوب مجلس است و نمی توان خلاف آن عمل کرد ولی تا حدی که امکان داشته تفسیر شرکتهای بیمه به نفع زیان دیدگان انجام می گیرد و پرداخت خسارت هم به بالاترین حد ممکن صورت می گیرد؛ اما اعمال تغییرات اساسی در این خصوص احتیاج به اصلاح قانون در مجلس دارد. این در شرایطی است که بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه متقاضی اصلاح این قانون هستند و بدین منظور لایحه ای از راه دولت به مجلس عرضه شده و این تقاضای صنعت بیمه است، چون که محاسبات این روش برای شرکتهای بیمه هم دشوار و از طرفی باعث نارضایتی زیان دیدگان شده که این در نهایت به نفع شرکتهای بیمه هم تمام نخواهد شد.

اما تازه ترین اعلام سلیمانی- رئیس کل بیمه مرکزی- از این حکایت دارد که شیوه پرداخت خسارت برای خودرو های غیر متعارف در سال آینده تغییر خواهد نمود.

وی گفته که بیمه مرکزی به دنبال آن است که از سال آینده به همه خودرو ها تا سقف پوشش بیمه ای که انجام شده، خسارت داده شود و دیگر بحث خودروی متعارف و غیرمتعارف مطرح نباشد.

گرچه رئیس کل بیمه مرکزی توضیح درباره جزئیات این تغییر عرضه نکرده ولی اظهارات پیشین مدیر کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی از این حکایت داشت که پیشنهاد بیمه مرکزی این بوده که با اعمال تغییرات در این ماده از قانون، بیمه گر مکلف باشد خسارت واقعی خودروی زیان دیده را (بدون توجه به اینکه خودرو ارزانقیمت است یا لوکس) تا سقف تعهدات مالی الزامی و اختیاری مندرج در بیمه نامه مقصر حادثه محاسبه و پرداخت کند. این در شرایطی است که بر مبنای قانون حاضر اگر تعهد مالی خودرو مقصر در بیمه نامه مثلا ۵۰ میلیون تومانی باشد و به خودروی زیاندیده که غیر متعارف است ۳۰ میلیون تومان خسارت وارد شده باشد، شرکت بیمه باید طبق قاعده متناظر که توضیح داده شده عمل کند یعنی امکان دارد فقط ۱۰ میلیون تومان از خسارت وارده جبران شود که این با فلسفه بیمه همخوانی ندارد ولی تا زمانی که قانون اصلاح نشود برای همه همچون شرکتهای بیمه لازم الاجراست.

منبع:

1399/11/21
21:02:35
0.0 از 5 امتیاز
498
تگهای خبر: ارز , بازار , دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات