تورم آلمان بالاخره مثبت شد!

تورم آلمان بالاخره مثبت شد! بعد از شش ماه تورم منفی، شیب قیمتها در بزرگترین اقتصاد اروپایی مثبت شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه ژانویه بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت یک درصد بوده که ۱.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.
این نرخ تورم که بالاترین تورم مثبت ثبت شده در هفت ماه اخیر در این کشور شمرده می شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش مواد غذایی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۶.۸۳.۵درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مراقبت های درمانی به ۱.۳ درصد رسیده است.
متوسط نرخ تورم آلمان در سالهای ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۰ برابر با ۲.۰۵ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.
برمبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه ژانویه ۰.۸ درصد اندازه گیری شده که ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۱.۲ درصد رسیده است.
همین طور به مانند خیلی از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد نیز بالا رفته است؛ به شکلی که تورم سالانه این کشور تا اختتام ماه دسامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است.
این نرخ تورم که بالا ترین نرخ تورمی سوئد در طول هشت ماه اخیر شمرده می شود، بیش از همه تحت تأثیر تورم بخش ارتباطات قرار گرفته است که تورم آن به ۰.۸ درصد افزایش یافته است. تورم بخش رستوارن و هتلداری نیز به ۰.۷ درصد است. در میان دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش حمل و نقل به ۰.۳ درصد رسیده و تورم مواد غذایی و نوشیدنی به ۰.۲ درصد رسیده است.
نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۳.۳۸ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.1399/11/24
23:12:15
0.0 از 5 امتیاز
539
تگهای خبر: انرژی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات