سخنگوی بودجه ۱۴۰۰ به ساسان گستر اعلام كرد

اهم اصلاحات بودجه از نرخ ارز تا تعرفه گمركی و حقوق

اهم اصلاحات بودجه از نرخ ارز تا تعرفه گمركی و حقوق عرضه اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ با تغییراتی در منابع و مصارف و پیشبینی هایی برای نرخ ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و همینطور حقوق کارکنان و بازنشستگان همراه بوده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، لایحه بودجه ۱۴۰۰ در ۱۲ آذرماه از جانب دولت به مجلس عرضه شد ولی پس از بررسی ها و مصوبات کمیسیون تلفیق جهت اصلاح لایحه ای که به نسبت به آن انتقادات بسیاری داشتند، در روز اول بررسی در صحن علنی مجلس کلیات آن رد شد و دولت در بررسی دو هفته ای خود بودجه اصلاحی عرضه کرد.

جزئیات اصلاحات صورت گرفته در لایحه بودجه از جانب دولت، موضوعی است که در گفت و گوی ایسنا با مژگان خانلو- رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه و همینطور سخنگوی ستاد بودجه ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفته است.

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اصلاحیه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ۲۶ بهمن ماه در موعد مقرر دو هفته ای تعیین شده توسط دولت تقدیم مجلس شد، اظهار داشت: در این اصلاحات تلاش شد که به صورت حداکثری و در حدود مقدورات نظرات نمایندگان لحاظ شود.

سقف منابع عمومی؛ ۸۵۴ هزار میلیارد

خانلو در ادامه مهم ترین موارد اصلاحی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تشریح و توضیح داد: با عنایت به اصلاحات صورت گرفته در بخش بودجه عمومی، پیشبینی منابع و مصارف بودجه عمومی در سقف ۸۵۴ هزار میلیارد تومان انجام شده است که به تفکیک شامل ۳۶۶ هزار میلیارد تومان درآمد عمومی، ۲۲۵ هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی سرمایه ای و ۲۶۲ هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی های مالی است.

اوضاع در آمد نفتی و سهم صندوق توسعه ملی با اعمال تدابیر رهبری

وی همینطور ضمن اشاره به وضعیت درآمدهای نفتی توضیح داد: دراجرای دستور مقام معظم رهبری، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی تاسقف یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز، ۲۰ درصد و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی، ۳۸ درصد تعیین شده است، بر این اساس سهم استفاده از منابع صندوق توسعه ملی از ۷۵ هزار میلیارد تومان در بخش واگذاری دارایی های مالی به ۳۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است به عبارتی میزان وابستگی بودجه به تسهیلات صندوق توسعه ملی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. همینطور برپایه تدابیر ایشان بازپرداخت اقساط وام های صندوق توسعه ملی به دولت که در سال ۱۴۰۰ سررسید می شوند هم در مصارف بودجه عمومی پیشبینی شده است.

خانلو این را هم اظهار داشت که میزان انتشار اوراق مالی اسلامی ۱۲۸ هزار میلیارد تومان منظور شده است که در تبصره ۵ لایحه، ارقام اصلاحی لحاظ شده است.

هزینه ها ۴۰ هزار میلیارد کم شد

سخنگوی ستاد بودجه، در ارتباط با اصلاحات بخش هزینه ای هم اظهار داشت: در بخش کاهش هزینه ها تلاش شد ۴۰ هزار میلیارد تومان مصارف کاهش یافته و در هزینه ها صرفه جویی شود.

طبق گفته وی در اصلاحات به عمل آمده میزان اعتبارات عمرانی از حدود ۱۰۴ هزار میلیارد تومان به ۱۰۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

کسری تراز عملیاتی ۳۴ هزار میلیارد جبران شد

خانلو اضافه کرد: در بخش درآمدهای مالیاتی هم ۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش درآمد مالیاتی لحاظ شده است که با احتساب کاهش هزینه ها و افزایش درآمد عمومی، کسری تراز عملیاتی به میزان ۳۴ هزار میلیارد تومان بهبود یافته است.

مهلت ۶ ماهه برای تعیین تکلیف ارز ترجیحی

وی در مورد نرخ تسعیر ارز که در مجلس بسیار مورد بحث بود هم اظهار داشت که مقرر شده به دولت اجازه داده شود در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ و برپایه ارزیابی شرایط اقتصادی، اجتماعی و بین المللی کشور نسبت به تغییر تمام یا بخشی از نرخ ترجیحی کالاهای اقدام و مابه التفاوت منابع وصولی را صرف تأمین معیشت مردم (ETS) اساسی به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی کند.

خانلو تصریح کرد: درمورد تأمین ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی و نهاده های دامی حسب اهمیت تأمین کالاهای اساسی، ارز مورد احتیاج به صورت ترجیحی تأمین شده، اما مقرر شد به صورت تدریجی حذف و منابع حاصله صرف معیشت مردم شود.

محاسبات تعرفه ای بر مبنای نرخ ترجیحی

وی ضمن اشاره به اینکه اجازه تعدیل حقوق ورودی واردات هم به دولت داده شده است اظهار داشت: با عنایت به دغدغه مهم نمایندگان مجلس در مورد تأمین ارز ترجیحی برای دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز احاد مردم، منابع ارزی ترجیحی برای این منظور تأمین شده است.

به گفته سخنگوی ستاد بودجه، تعرفه گمرکی برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات کماکان به نرخ ترجیحی انجام می شود و سایر کالاها با نرخ روز خواهد بود.

افزایش حق تعرفه واردات گوشیهای لوکس

خانلو خاطرنشان کرد که با عنایت به تاکید کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص افزایش حق تعرفه واردات گوشیهای هوشمند لوکس، اصلاح حق پروانه اپراتورها و اصلاح درآمد دولت از حق امتیاز معادن، این اصلاحات مورد توجه قرار گرفته و رعایت شده اند.

تغییرات حقوقی و ملاحظات اجتماعی در سال ۱۴۰۰

رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه در ادامه به جریان اصلاحات در مورد پرداختی ها در لایحه بودجه اشاره نمود و اضافه کرد: با عنایت به لزوم استمرار پرداخت های ناشی از متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی و رد بخشی از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، تأمین بخشی از پاداش آخر خدمت کارکنان دستگاههای اجرایی، رتبه بندی معلمان، تأمین بخشی از مطالبات ایثارگران و بیمه های تکمیلی، تأمین پاداش آخر خدمت و ذخیره مرخصی شهدا و ایثارگران بازنشسته مشمول قانون حالت اشتغال و متناسب سازی حقوق شهدای بازنشسته و همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی، مطالبات قانون پشتیبانی از حقوق معلولان و نظام تأمین اجتماعی فراگیر، پیشبینی شد که مبلغ ۱۲۵ هزار میلیارد تومان (با ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به لایحه دولت و مطابق ارقام توافقی با مجلس) از محل عرضه حق الامتیاز، واگذاری سهام و حقوق مالکانه، واگذاری طرحهای تملک دارایی های سرمایه ای و طرحهای سرمایه گذاری متعلق به دولت و شرکتهای دولتی و همینطور واگذاری اموال و دارایی های غیرمنقول مازاد تأمین کند. این رقم همانند لایحه بودجه در سقف بودجه عمومی لحاظ نشده است.

وی اظهار داشت: در اصلاحات انجام شده برای افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر، اعمال ضریب در سال ۱۴۰۰ باید به نحوی پیشبینی شد که جمع مبلغ حکم کارگزینی هر یک از افراد شاغل و جمع حکم حقوقی هر یک از بازنشستگان و متوسط ماهیانه قرار داد هر یک از نیروهای قراردادی و کارمعین و مشخص از دو برابر سقف تبصره ذیل ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بیشتر نشود.

خانلو اضافه کرد: اعتبارات بند (ه) تبصره ۴ قانون بودجه سالجاری طبق دستور مقام معظم رهبری در سقف بودجه عمومی دیده شده است.

قیمت برق و گاز واحد های تولیدی تغییر نمی کند

سخنگوی ستاد بودجه با اشاره به اینکه از دیگر اصلاحات انجام شده بحث پشتیبانی از تولید و اشتغال بود اضافه کرد: تلاش شده است از مواردی که به تولید و اشتغال صدمه وارد می نماید اجتناب شود و قیمت برق و گاز واحدهای تولید همانند سالجاری خواهد بود.

وی اظهار داشت که در اصلاحات به عمل آمده تلاش شد نسبت به تأمین منابع برای تقویت علم ونوآوری و شرکتهای دانش بنیان و افزایش سرمایه صندوق شکوفایی و نوآوری اقدام گردد.

امید به تصویب بموقع بودجه

این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه ابراز امیدواری کرد که با تصویب اصلاحات انجام شده که نسبت به لایحه اولیه انجام شده است، قانون بودجه در زمان مقرر تصویب و اجرای آن از آغاز سال ۱۴۰۰ به بهترین شکل عملیاتی شود.


منبع:

1399/11/27
21:17:09
0.0 از 5 امتیاز
536
تگهای خبر: ارز , اشتغال , تسهیلات , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات