رئیس انجمن سنگ آهن :

دولت بین بالادست و پایین دست فولاد جنگ راه انداخت

دولت بین بالادست و پایین دست فولاد جنگ راه انداخت به گزارش ساسان گستر رئیس انجمن سنگ آهن با اشاره به اینکه شورای آهن و فولاد به راه افتاده است، اظهار داشت: نمود بیرونی بخشنامه های غلط دولتی، جنگی بود که بین گروه های بالادستی و پایین دستی فولاد به راه افتاد.مهرداد اکبریان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به علت مهم تخلف و عدم ایفای تعهد صنایع پایین دستی فولاد همچون نوردکاران در بورس، عنوان کرد: فشار بر سیاست گذار و تعیین قیمت غیر منطقی محصولات فولادی در بورس طی ماه های گذشته اصلی ترین دلیل تخلف صنایع پایین دست فولاد است چونکه فروش محصول خارج از بورس برای آنها سودهای کلانی دارد و آنها بازار آزاد را به بورس ترجیح می دهند.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران اضافه کرد: پس از ابلاغ شیوه نامه فولاد بود که تحلیل گران و فعالان بازار از دولت خواستند بازار فولاد را آزاد بگذارد و تحت فشار پارامترهای محدودکننده حرکت نکند، اما چون دولت همچنان برای تنظیم بازار فشار می آورد و دست از مداخلاتش در بازار فولاد برنداشت، نتیجه این شده که به علت دو نرخی شدن بازار و سود بالا در فروش محصول در خارج از بورس، صنایع پایین دستی تنها بخش کمی از محصولاتشان را به بورس می آورند.
اکبریان تصریح کرد: دولت مگر در سالهای گذشته به صورت جزئی و ریز در بازارهای شمش، ورق فولادی، کنسانتره، حتی صنایع پایین دستی تر مثل آهن و میلگرد مداخله و قیمت گذاری می کرد؟ به جز در سالهای جنگ تحمیلی که به علت شرایط خاص حاکم بر کشور، مداخلات دولت در بازارهای مختلف لزوم داشت؛ در کدام سال چنین مداخلاتی در بازارها مشاهده شده بود؟
مداخلات دولت باعث بروز جنگ بین بالادست و پایین دست فولاد شد
به گفته رئیس انجمن سنگ آهن ایران، زمانی این صورت گرفت که دولت تلاش کرد در مبحث قیمت گذاری، به زعم خود از بخش خاصی حمایت کند یا تلاش کرد مصرف کننده نهایی را با اعمال مداخلاتی در بازار مورد حمایت قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: به این صورت که دولت در یک بازار، ورود پیدا کرد و قیمت هایی پایین تر از قیمت تمام شده محصولات را اعلام نمود و نتیجه آن شد که بازارها دو نرخی شدند. در عمل هم نرخ های اول که همان نرخ های یارانه ای اعلامی بود به مصرف کننده نمی رسید و مصرف کنندگان نهایی محصولات مورد نیازشان را با نرخ دوم که بسیار بالاتر از نرخ اول بود خریداری می کردند و این میان مبالغی هنگفت و ویژه به عده ای محدود می رسید که نه تولیدکننده بودند و نه مصرف کننده. درواقع عده ای دلال و واسطه سودجو این مبالغ را از آن خود می کردند.
اکبریان افزود: نمود بیرونی بخشنامه های غیرکارشناسی دولتی، جنگی بود که بین گروه های بالادستی و پایین دستی فولاد راه افتاد.
شورای آهن و فولاد راه اندازی شد
رئیس انجمن سنگ آهن ایران اضافه کرد: اخیراً، شورای آهن و فولاد راه اندازی شده که هم فولادی ها و هم معدنی ها در این شورا حاضر می شوند و تمام مباحث یعنی میزان عرضه و تقاضای واقعی و نحوه صحیح کشف قیمت ها را مطرح می کنند؛ نگاهی هم که از دل این شورا بیرون می آید یک رویکرد واحد است.
وی توضیح داد: این چالش، نه فقط در صنایع پایین دستی فولاد بلکه در صنایع بالادستی یعنی سنگ آهن و کنسانتره هم وجود دارد و ما با این مشکل مواجه هستیم. قیمتی که برای کنسانتره عرضه شده ۳۰ درصد قیمت بین المللی است و عددی هم که بعنوان برنده اعلام شده، نزدیک همین قیمت پایه است درصورتی که اگر همین امروز این کالاها را در خارج از بورس بخواهید معامله کنید ارقامی بالاتر از این عدد قابل معامله خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: حالا، برخی نمایندگان مجلس به بهانه اینکه دولت نتوانسته بازار را کنترل کند، به بازار فولاد و قیمت گذاری ها ورود کرده اند. ما مجلس را بعنوان نهاد سیاست گذار در مباحث کلان به رسمیت می شناسیم، اما در حوزه مباحث جزئی و خرد مثل تعیین قیمت محصولات فولادی، دستورالعمل و آیین نامه باید وجود داشته باشد و قانون گذاری از جانب قوه مقننه، در این مباحث، نه قانونی و نه مصلحت است.
بورس، راهگشای شفافیت بازار
رئیس انجمن سنگ آهن ایران بیان نمود: ما به بورس و به رویه بورس اعتقاد داریم. بورس کالا، راهگشای شفافیت قیمت، کشف قیمت و کشف عرضه و تقاضا باشد اما امروز دولت به خیال خود برای تنظیم بازار از بورس استفاده می نماید که این مساله سبب می شود فولادی ها از بورس گریزان شوند.
وی خاطرنشان کرد: من فکر می کنم این مورد را باید جدی بگیریم. یعنی اگر دولت می خواهد بورس را تقویت کند و همه کالاها در حوزه صنایع بالادستی و پایین دستی در بورس عرضه گردد، لازم است که نسبت به سیاست های قیمتی خود بازبینی داشته باشد.
اکبریان با تاکید بر اینکه بورس ابزار کنترلی نیست، متذکر شد: بورس برای ایجاد شفافیت تشکیل شده و محلی برای کشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضا است ازاین رو نمی توان از بورس انتظار داشت نقش کنترلی در بازار ایفا کند.
وی اضافه کرد: حال اگر در بورس به واسطه اهرم هایی معاملات محدود شود. مثلاً روی قیمت پایه دستور صادر شود یا در فهرست عرضه کنندگان و متقاضیان اعمال نظر و محدودیت شود و یا شرایطی گذاشته شود که عده ای بیرون از دایره بورس باقی بمانند نتیجه این می شود که عده ای هم تلاش می کنند عرضه های خویش را خارج از این بازار انجام دهند.
اکبریان با اشاره به اینکه سیاست دولت سبب شد در بخش معدن، نبردی بین معدن و فولاد راه بیفتد، افزود: هر دو طرف، یکدیگر را متهم می کردند. سنگ آهنی ها به فولادی ها می گفتند، شما ارزان می خرید و فولادی ها به سنگ آهنی ها می گفتند، شما خام فروش هستید. در حالیکه حقیقت این نبود.
وی اظهار داشت: حقیقت این بود که هرچقدر فولاد کشور پیشرفت کرده است؛ سنگ آهنی ها هم به همان نسبت مواد اولیه آنها را تأمین کرده و این مواد اولیه خارجی نبوده که به صنایع فولاد ما تزریق شده بلکه معادن داخلی نیازهای این صنعت را برطرف کرده است. ولی متأسفانه نمود بیرونی بخشنامه های غلط دولتی، جنگی بود که بین گروه های بالادستی و پایین دستی فولاد به راه افتاد.


منبع:

1399/11/29
14:28:19
0.0 / 5
411
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات