لوكس ها به سرزمین اصلی نیامدند!

لوكس ها به سرزمین اصلی نیامدند! با وجود پافشاری هایی که برای ورود خودرو های مناطق آزاد به غیر از خودرو های آمریکایی به سرزمین اصلی و کسب درآمد از این محل وجود داشت، در نهایت این پیشنهاد در مجلس رای نیاورد و ورود خودرو های لوکس مناطق آزاد به سرزمین اصلی منتفی شد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ ممنوع می باشد و حتی در مناطق آزاد با وجود قوانین خاص خود امکان واردات خودرو وجود ندارد که عمده دلیل آن به شرایط ارزی و ارزبری بالای واردات خودرو برمی گردد.

اما در جریان عرضه لایحه بودجه و بررسی آن حواشی در ارتباط با واردات خودرو وجود داشت؛ به صورتی که چندی قبل در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق نمایندگان تاکید داشتند که واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی صورت گیرد. بر این اساس در بند الحاقی به تبصره ۶ بودجه دولت مکلف شد که به منظور تنظیم بازار خودرو های وارداتی، ضمن شناسایی خودرو های خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد با دریافت حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو در داخل کشور و با لحاظ معیارها، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ قانون نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودرو های غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام نماید.

همچنین مصوب شد که نرخ سود بازرگانی متناسب با نوع خودرو و سال ساخت و بقیه مشخصات خودرو باید طوری تنظیم شود که در مقایسه قیمت های بازار، منجر به سود بیشتر از ۲۰ درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت های بازار و وارداتی، دولت می تواند متناسب با افزایش قیمت نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام نماید.

آنچه از این مصوبه تلفیق برمی آمد درآمدی بین ۱۰ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان از حقوق ورودی برای دولت پیشبینی شده بود اما به هر صورت واکنش مسؤلان یا سازمان برنامه و بودجه را داشت که نشان می داد موافقتی با این مورد ندارند. از سویی تاکید داشتند که امکان چنین درآمدی از محل واردات خودرو از مناطق آزاد وجود ندارد و از طرفی مطرح بود که تردد خودرو های لوکس مناطق آزاد در سرزمین اصلی با عنایت به شرایط موجود می تواند با خود تبعاتی داشته باشد.

این جریان به نحوی پیش رفت که در نهایت در بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس با مخالفت نمایندگان همراه و به صورت کلی حذف شد.

براین اساس هیچ گونه واردات خودرویی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی صورت نخواهد گرفت و درآمد پیشبینی شده برای دولت از این محل حذف خواهد شد.

در حال حاضر آنچه دولت در بودجه ازدرآمد از حقوق ورودی پیشبینی کرده بود، حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی است که آن هم به جریان تعیین تکلیف و ترخیص خودرو های مانده در گمرک برمی گردد، نه واردات جدید.

این در حالی است که در تازه ترین مصوبه مجلس حقوق ورودی خودرو های سواری در سال آینده حداقل ۸۶ درصد ارزش گمرکی آن تعیین شده است.

منبع:

1399/12/10
14:53:09
0.0 از 5 امتیاز
538
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بازرگانی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات