كاهش ارزش دلار برای دومین روز متوالی

كاهش ارزش دلار برای دومین روز متوالی به گزارش ساسان گستر ارزش دلار برای دومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، شرایط اقتصادی در اقتصادهای بزرگ به نسبت ماه های قبل رو به بهبود رفته است تا جایی که تا آخر ماه فوریه متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید. طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۴۸ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل دو میلیون و ۱۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان هم در آلمان در این ماه با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی ۰.۱۵ درصد بیشتر شده است.

اقبال بانکهای مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس و همینطور یوان چین در حال گرفتن جای اسکناس سبز هستند. آن طور که داده های جدید صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در انتها سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به ۵۹ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در ۲۵ سال گذشته به ثبت برسد. از طرفی روند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود ۲.۳ درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است.

در حالی که مشکلات مالی کشورهای مختلف در نتیجه مقابله با کرونا تشدید شده است، به نظر می آید آمریکا به علت در اختیار داشتن قدرت چاپ دلار دست بازتری در مقایسه با خیلی از رقبا برای مدیریت بحران فعلی داشته باشد. در ژاپن که سطح تولیدات ناخالص داخلی هنوز فاصله بسیاری از زمان پیش از آغاز بحران کرونا دارد، دولت این کشور اعلام نمود سیاست های پولی و مالی فعلی را دست کم تا آخر سال جاری ادامه خواهد داد و این مسئله سبب تضعیف موقعیت ین شده است. در میان دیگر رقبای دلار هم فرانک به علت فاصله صادارات سوییس تا قبل بحران کرونا، در موضع ضعیف تری قرار دارد.

افزایش سنگین مخارج دولت ها احتمال ایجاد یک بحران بدهی فراگیر را در سطح جهان تقویت کرده است. آنتونی گوترش- دبیر کل سازمان ملل- ضمن اشاره به ریسک های بر سر راه توسعه پایدار جهان اظهار داشت: چشم انداز رشد پایدار خیلی محتمل نیست. به قول گوترش سال قبل تنها شش کشور جهان حجم بدهی های خویش را کاهش دادند. کشورهای با درآمد پایین و متوسط رو به پایین در نتیجه کرونا استقراض بیشتری کرده اند و الان در توانایی آنها برای بازپرداخت بدهی ها به کشورهای ثروتمند شبهه جدی وجود دارد. این مسئله می تواند به باعث خود یک بحران بدهی جدید را در سطح جهان ایجاد نماید.

نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در نقاط مختلف بخصوص کشورهای با درآمد کمتر سبب افزایش مجدد تقاضا برای دارایی های امن تر شده است. صندوق بین المللی پول در همین رابطه اخطار داده است که اختلاف قابل توجهی در پیشرفت واکسیناسیون در نقاط مختلف جهان وجود دارد و این مسئله رشد اقتصادی جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. طبق برآورد این نهاد، خسارت ناشی از انتشار کرونا برای اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ چیزی در حدود ۲۲ تریلیون دلار خواهد بود اما انتظار می رود رشد اقتصادی سال جاری و سال اینده در خیلی از کشورها مثبت باشد.

روابط چین با کشورهای غربی بار دیگر گرفتار تنش های جدیدی شده است. بعد از اعمال تحریم های متقابل چین و اتحادیه اروپا ضد یکدیگر بر سر مسائل حقوق بشری، چین ۹ فرد و چهار نهاد انگلیسی را تحریم کرد. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که انگلیس شماری از اشخاص چینی را به علت نقض حقوق بشر در منظقه سین کیانگ تحریم کرد. چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنش های بین طرفین می تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری های متقابل دو طرف تأثیر منفی بگذارد.

سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- نشان داده است که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خویش را حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با اشاره به اینکه اقتصاد آمریکا حتی بعد از آخر همه گیری کرونا هم تا مدتی درگیر نتایج آن خواهد بود، افزود که وی کاملا از توسعه برنامه های افزایش مالیاتی در آینده دفاع می کند. دموکرات ها پیش از این هم با برنامه های کاهش مالیاتی که در دولت ترامپ به اوج خود رسید و مورد حمایت جمهوری خواهان بود، مخالفت کرده بودند.

مشاهده جهش های اخیر این ویروس در نقاط مختلف و همینطور افزایش مبتلایان نشان داده است که باید مدت زمان بیشتری را برای آخر کار کرونا با اقتصاد جهانی در نظر گرفت. بانک جهانی اخطار داده است که تا آخر سال جاری بین ۵۵ تا ۶۳ میلیون نفر در سرتاسر جهان تحت تأثیر کرونا گرفتار وضعیت فقر مطلق خواهند شد. در برنامه این بانک با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا که از آوریل سال قبل شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت ۵۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شده است که به ۱۳۰ کشور وام پرداخت می شود.

جروم پاول - رئیس بانک مرکزی آمریکا - در سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به احیای بخش قابل توجهی از اقتصاد آمریکا تا آخر سال جاری، گفته است در نتیجه وادار شدن دولت و بانک مرکزی به افزایش مخارج خود و تزریق نقدینگی، افزایش نرخ تورم تا آخر سال اجتناب ناپذیر خواهد بود اما مدیریت تقاضا مسئله مهمی است که بعد از عادی شدن شرایط باید به آن توجه کرد تا از اوج گیری بیشتر تورم جلوگیری شود. پاول بار دیگر به سرمایه گذاران اطمینان خاطر داد که ابزارهای لازم برای مدیریت تورم در اختیار بانک مرکزی این کشور است.

تاکنون بیشتر از ۱۲۹ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۵۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۳۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۶۶ هزار و ۲۵ نفر، برزیل با ۳۲۱ هزار و ۸۸۶ نفر، مکزیک با ۲۰۳ هزار و ۲۱۰ نفر، هند با ۱۶۳ هزار و ۴۲۸ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۷۶۴ نفر بوده است.

سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت در مورد مسیر آینده نرسیده اند، چون که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیتهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۹۳۶ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۶۱ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۰ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۶ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۱ درصد کاهش به ۱۱۰.۶۰۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۱۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۶۵ یوان چین اعلام گردید.

منبع:

1400/01/13
15:44:52
5.0 / 5
305
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات