همه مردم موظف به ثبت اطلاعات ملكی از 19 فروردین هستند

خانه های خالی شهرهای كوچك و روستاها مشمول مالیات نمی گردد

خانه های خالی شهرهای كوچك و روستاها مشمول مالیات نمی گردد به گزارش ساسان گستر از روز ۱۹ فروردین ماه تمامی مالکان باید اطلاعات در ارتباط با املاک خویش را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند که وضعیت سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات مشخص شود؛ البته خانه های واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت گردد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی مردم باید از روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir اقدام نمایند. مطابق قانون ۵۴ مکرر که بخشی از قانون مالیات های مستقیم است و پارسال در مجلس تصویب و ابلاغ گردیده، همه خانوارها شامل شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خویش را در سامانه املاک و اسکان ظرف ۲ ماه که زمان تعیین شده است، ثبت کنند.
محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ در این خصوص گفته است: دریافت مالیات از خانه های خالی برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است. بدین معنا شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها اگر خانه خالی از سکنه باشد مشمول مالیات نیست.
سامانه ای که وزارت راه و شهرسازی پارسال تشکیل داد به استناد قانونی بود که برای شناسایی واحدهای خالی بود. اما مطابق قانون ۵۴ مکرر، علاوه بر شناسایی واحدهای خالی، وظیفه جدیدی برعهده سامانه نهاده است و آن هم شناسایی محل سکونت خانوار است. هر خانواری بر مبنای قانون می تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که اینها مشمول مالیات نیست. مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات خواهد شد. اگر واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.
محمودزاده ضمن اشاره به اینکه در این مرحله سرپرستان خانوار نسبت به ثبت محل سکونت خود و ثبت املاک مسکونی اقدام خواهند کرد، توضیح داد: سامانه املاک و اسکان، باری بر روی دوش دولت نمی گذارد. در شرایط فعلی در مجلس قانون جهش تولید مسکن مراحل پایانی خویش را می گذراند. در قانون جهش تولید مسکن یک صندوق ملی مسکن لحاظ شده که مصوب شده است و مراحل شورای نگهبان را بپیماید که اجرایی و عملیاتی خواهد شد. در قانونی که در مجلس برای جهش تولید مسکن تصویب شده است یکی از مواردی که منابع صندوق ملی مسکن را تأمین خواهد کرد، مالیات های دریافت شده بر بخش مسکن می باشد. منابع حاصل از بخش مسکن به صندوق ملی مسکن واریز می شود و منابع این صندوق برای تأمین مسکن حمایتی مورد استفاده قرار می گیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: هر خانواری که نسبت به درج اطلاعات ناصحیح اقدام نماید و یا اطلاعات خویش را در سامانه درج نکند علاوه بر آنکه کد یکتا را دریافت نمی کند از خدمات دولتی نمی تواند استفاده نماید، بر این اساس این خانوارها، مشمول دو برابر جرایم مالیاتی خواهند شد.
درخصوص واحدهای تحت تملک شرکتهای دولتی، محمودزاده چند روز قبل به ایسنا اظهار داشته بود: جرایمی که قانون برای واحدهای خالی دستگاههای دولتی و اشخاص حقوقی در نظر گرفته، دو برابر جرایم اشخاص حقیقی است. برای افراد حقیقی اشاره شده که اگر خانه بیشتر از چهار ماه خالی بماند، مشمول مالیات در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر ارزش اجاره است. این عدد برای اشخاص حقیقی به میزان دو برابر یعنی ۱۰۰ درصد افزایش اعمال خواهد شد.1400/01/17
12:33:19
5.0 / 5
244
تگهای خبر: ارز , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات