دلار عقب رفت

دلار عقب رفت ساسان گستر: شاخص دلار بار دیگر کانال 90 واحدی را از دست داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، از شروع ماه مارس تقاضا برای دلار بالا رفته اما هنوز تردید برخی معامله گران به قبول دلار بعنوان ارزی امن به قوت خود باقی مانده است. باتوجه به تقویت رشد اقتصادی و احیای تقاضا در بخش خرده فروشی که اصلی ترین رکن رشد اقتصادی آمریکا هم شمرده می شود، مفسرین انتظار دارند بانک مرکزی این کشور سرانجام تن به افزایش نرخ بهره دهد. نرخ بهره آمریکا حالا در سطح صفر تا ۰.۲۵ درصد قرار دارد که یکی از پایین ترین سطوح تاریخی آن هم شمرده می شود.
اقتصاد اروپا در حال احیای تدریجی و بازگشت به سطوح ثبت شده خود پیش از شروع بحران کرونا است. آمارهای تازه منتشرشده نشان میدهد که در ماه آوریل رشد بخش کسب و کارهای اروپایی به بالاترین سطح ثبت شده خود در سه ماهاخیر رسیده است. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا با استقبال از این اتفاق گفته است که کسب وکارها در اروپا خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط کماکان نیازمند دریافت کمک وحمایت های بانک مرکزی هستند و اگر حس گردد نیاز به مداخلات بیشتری وجود دارد، این کار صورت خواهد گرفت.
واکسیناسیون در جهان کماکان رو به پیشرفت است اما میزان واکسیناسیون در کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوتی جدی دارد. صندوق بین المللی پول در گزارشی با اشاره به این که هم اکنون تنها ۹.۵ درصد از جمعیت جهان در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده اند، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال جهان را ۶ درصد اعلام نمود و از کشورهای جهان خواست با افزایش بودجه واکسیناسیون، به هدف واکسینه شدن ۴۰ درصد مردم جهان تا اختتام امسال برسند. تحقق چنین هدفی نیازمند چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار بودجه است.
در صورتیکه میزان صادرات رقبای اصلی آمریکا همچون چین، اتحادیه اروپا و ژاپن رو به بهبود بوده، بزرگ ترین اقتصاد جهان کماکان با وضعیت کسری حساب تجاری مواجه بوده است. در ژاپن که اقتصاد آن وابستگی زیادی به تجارت خارجی دارد، آمارهای منتشرشده نشان میدهد در ماه آوریل این کشور مازاد حساب تجاری ۲۵۵.۳ میلیارد ین داشته است. طی این مدت صادرات ژاپن با افزایش محسوس ۳۸ درصدی و واردات ۱۲.۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل همراه شده است.
همزمان با روند افزایش تورمی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۶ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۲.۰ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. هنوز مشخص نیست که بانک مرکزی اروپا چه واکنشی به رسیدن تورم به مرز حساس از خود نشان خواهد داد. هم اکنون این نهاد برنامه خرید اوراق قرضه را ادامه می دهد.
با وجود انتقاد و مخالفت های جمهوری خواهان بنظر می رسد دولت بایدن در افزایش نرخ مالیات شرکتها جدی است. ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- در همایش احیای اقتصادی آمریکا به میزبانی اتاق تجاری این کشور اظهار داشت: پیشنهاد ما، یک تغییر بنیادین در نظام مالیاتی فعلی است تا بتوانیم منابع لازم را برای هزینه های زیرساختی تامین نماییم. نسبت مالیات شرکتها به تولید ناخالص داخلی ما هم اکنون بسیار کم است و به عقیده ما بهتر خواهد بود اگر شرکتها سهم عادلانه تری از هزینه ها را پرداخت کنند.
نرخ تورم در اروپا هم مانند آمریکا در حال اوج گیری است. در آلمان تورم ماه آوریل به دو درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده این کشور در دو سال اخیر و ۰.۳ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. در آمریکا هم هرچند گمانه زنی ها درباب احتمال اختتام رویکرد فعلی بانک مرکزی تقویت شده اما ریچارد کلاریدا- قایم مقام رئیس این نهاد- گفته با وجود رشد ضعیف اشتغال زایی و همین طور افزایش نرخ تورم، تغییری در رویکرد فدرال رزرو برای حفظ سیاست های فعلی ایجاد نشده است.
در فرانسه هم نرخ تورم بیشتر شده تاجایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۱.۲ درصد رسیده که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۱۴ ماه اخیر بوده است. با اهمیت ترین عامل افزایشی نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۸.۸ درصد بالا رفته است. وضعیت مشابهی در بلژیک- مقر اتحادیه اروپا- هم گزارش و تورم بیشتر شده است.
مقامات بانک مرکزی اروپا گفته اند که از ثبات به وجود آمده در بازارهای مالی منطقه یورو بعد از افزایش شدت برنامه خرید اوراق بانک مرکزی رضایت دارند و به احتمال زیاد سیاست های فعلی تا زمان نشست بعدی در ماه ژوین به شکل فعلی حفظ خواهند شد. با این وجود افزایش قابل توجه ارزش یورو مقابل دلار در ماه های اخیر موجب ایجاد نگرانی های شده که ممکنست در ادامه سال بانک مرکزی را مجاب به اتخاذ سیاست هایی برای معکوس کردن این روند و افت نسبی یورو مقابل اسکناس سبز کند.
دلار از شروع امسال تا حالا زیر فشار زیادی قرار داشته و ارزش آن مقابل بیشتر ارزهای مهم جهانی کاهش محسوسی را تجربه کرده است. دلیلهای زیادی برای نگرانی از وضعیت فعلی اقتصاد آمریکا وجود دارد که نرخ تورم و بیکاری اصلی ترین آنها را تشکیل می دهد. هم اکنون ارزش دلار مقابل ۶ ارز مهم جهانی در پایین ترین سطح دو ماه اخیر خود قرار دارد که این وضعیت برای تعدادی از ارزها از این هم بدتر است برای مثال ارزش یوان مقابل دلار در بالاترین سطح ثبت شده خود از سال ۲۰۱۸ تا حالا قرار دارد.
تا حالا بیش از ۱۶۷ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۵۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۴۸۲ هزار و ۴۵۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۰۴ هزار و ۱۱۳ نفر، برزیل با ۴۴۹ هزار و ۱۸۵ نفر، هند با ۳۰۵ هزار و ۸۴۸ نفر، مکزیک با ۲۲۱ هزار و ۶۴۷ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۲۴ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده شمرده می شود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۸۷۵ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۳ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۸ درصد بالا رفت و با رفتن به کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۲۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۱۰۸.۸۰۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۱۹ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/03/04
10:01:35
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آمریكا , ارز , اشتغال , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات