در مدت دو ماه انجام شد؛

زهكشی ۲۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان گلستان

زهكشی ۲۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان گلستان به گزارش ساسان گستر معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از زهکشی ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان در مدت دو ماه اطلاع داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در شصت و دومین نشست شورای مدیران معاونت آب و خاک در کرج که امروز یکشنبه در کرج برگزار شد، اظهار نمود: سه پروژه کلیدی و مهم در زمینه سیل، مدیریت پایدار خاک و ارتقای بهره وری آب به صورت مشترک با سازمان فائو در کشور حال اجراست که مدیریت فنی و تخصصی این پروژه ها به عهده معاونت آب و خاک است.
وی اضافه کرد: در پروژه بین المللی SIDA (ارتقا بهره وری و پایداری آب در پایلوت شبکه آبیاری قزوین) کلیه هزینه های پروژه از سوی فائو تأمین می شود و سهم ایران در این مرحله ۵۰۰ هزار دلار است.
اکبری تصریح کرد: تبادل تجارب بین کارشناسان کشورها، آشنایی با روش ها و فناوری های روز دنیا از نتایج برجسته مورد انتظار در این پروژه است.
وی اظهار داشت: پس از وقوع سیلاب های مخرب در فروردین سال ۹۸، معاونت آب و خاک با هدف بهره مندی از تجارب سایر کشورهای درگیر با سیل و همینطور استفاده از ظرفیت های سازمان فائو، درخواست رسمی به سازمان مذکور ارسال کرد و پروژه TCP در این خصوص تعریف و عملیاتی شد.
اکبری افزود: مبلغ اعتباری تصویب شده برای این پروژه از محل اعتبارات فائو ۳۹۵ هزار دلار و مدت اجرای آن ۲ سال خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی این پروژه بهبود امنیت غذایی و تغذیه ای در اراضی کشاورزی متأثر از سیل در استانهای هدف (خوزستان، گلستان، لرستان و سیستان و بلوچستان) و حمایت های فنی و تخصصی برای مدیریت مسائل و مشکلات در ارتباط با سیل در بخش آب است.
اکبری در مورد سومین پروژه مشترک با فائو اظهار داشت: پروژه TCP (ظرفیت سازی و ارتقا مدیریت پایدار خاک) به صورت منطقه ای بین ۱۲ کشور (ایران، مصر، اردن، عراق، مراکش، لبنان، سودان، تونس، یمن، فلسطین، سوریه و عمان) برای ارتقا دانش فنی در زمینه خاک تعریف شده و در مرحله تنظیم و امضا سند قرار دارد که اعتبار کل پروژه برای تمام کشورها ۴۰۰ هزار دلار است.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که این پروژه اخیراً در دستور کار قرار گرفته (بهمن ماه ۹۹) بمحض امضا سند فعالیتهای اجرایی آن آغاز خواهد شد.
این مقام مسئول ضمن تمجید از اقدامات انجام شده در مورد طرح زهکشی گلستان اضافه کرد: طی مدت زمان حدود دو ماه، سطحی معادل ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان با استفاده از تمام ظرفیت های انسانی و ۱۲۰ دستگاه ماشین آلات به صورت شبانه روزی عملیات اجرایی آن انجام شده است که رکوردی درخور توجه در کشور است.


منبع:

1400/03/10
22:53:44
5.0 / 5
324
تگهای خبر: دستگاه , دلار , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات