آخر هفته خوب بورس ها در جهان

آخر هفته خوب بورس ها در جهان به گزارش ساسان گستر بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان با صعود بسته شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، مقامات بانک مرکزی آمریکا اطمینان زیادی از بهتر شدن شرایط اقتصادی این کشور در ایام پیش رو دارند. مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در فیلادلفیا گفته است رشد اقتصادی آمریکا درحال بازگشت به سطوح نیرومند پیش از دوران همه گیری بوده و این مسئله در بخش های اصلی نظیر مصارف، مسکن و تولید قابل مشاهده می باشد. پاتریک هارکر در همایش پولی و مالی آمریکا با اشاره به بازگشت سطح تولیرات ناخالص داخلی به زمان قبل بحران کرونا اظهار داشت: با این وجود نرخ اشتغال هنوز در سطح پایینی قرار دارد.
سرانجام بعد از چندین ماه بحث و جدال درباره اعتبارات مورد نیاز دولت آمریکا برای پیشبرد پروژه عظیم زیرساختی دولت، جو بایدن اعلام نمود به توافق اولیه با رهبران دموکرات و جمهوری خواه برای تصویب اعتبارات مورد نیاز رسیده است. مقرر است طبق این لایحه، صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های اصلی نظیر اتوبان ها، بنادر، جاده ها و تاسیسات حیاتی صورت گیرد تا اقتصاد آمریکا با دستیابی به یک رشد نیرومند، به صورت کامل از دوران کرونا بیرون برود.
میزان رشد کارهای تجاری در سطح منطقه یورو به بالاترین سطح ماهانه خود طی ۱۵ ماه اخیر رسیده است. شاخص ای اچ اس مارکیت در سطح ۱۹ کشور عضو منطقه یورو تا آخر ماه ژوین به ۵۹.۲ واحد رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۲.۱ واحد بالا رفته است. با کاهش محدودیت های کرونایی، به میزان قابل توجهی شاهد رشد بخش خدمات و همینطور تقاضای مصرفی بوده ایم و الان این دو بخش به موتور رشد اقتصادی کشورهای اروپایی تبدیل گشته اند.
کمیسیون اروپا در گزارشی اعلام نمود با بهتر شدن روند مقابله با کرونا، شاخص اطمینان به اقتصاد منطقه یورو تا آخر ماه ژوئن به منفی ۳.۳ واحد رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۱.۸ واحد بیشتر شده است. این رقم که ۰.۳ درصد بیشتر از انتظارات قبلی بوده می تواند نویدبخش افزایش سرمایه گذاری ها در این منطقه و کاهش رویکرد احتیاطی فعالان اقتصادی باشد. در سطح اتحادیه اروپا هم این شاخص با افزایش ۱.۵ واحدی به منفی ۴.۵ واحد رسیده است.
روند افزایش نرخ تورم کماکان در خیلی از نقاط جهان ادامه پیدا کرده است؛ تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۰ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۲.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است.
پس از رشد ناامیدکننده بخش خرده فروشی آمریکا، حالا از چین هم اخبار مشابهی به گوش می رسد: در ماه می رشد تولیدات کارخانه های چین برای سومین ماه متوالی عددی منفی بوده و گویا نتایج کرونا بر روی سفارشات مشتریان کالاهای چینی کماکان موثر است. از آنجایی که اقتصاد چین یک اقتصاد صادرات محور شمرده می شود، تداوم روند فعلی می تواند رشد اقتصادی را گرفتار وقفه کند. رشد بخش خرده فروشی این کشور هم با کاهش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۲.۴ درصد رسیده است.
آمار رشد منفی بخش خرده فروشی آن هم بعد از اوج گیری تورم آمریکا، سبب نگرانی فعالان بازار شده است. در ۱۲ ماه منتهی به می، رشد این بخش به منفی ۱.۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد کمتر شده است. اقتصاد آمریکا وابستگی زیادی به بخش خرده فروشی دارد و حدود دو سوم کل بار رشد اقتصادی این کشور روی دوش آن است. انتظار می رفت رشد بخش خرده فروشی منفی ۰.۸ درصد باشد اما این آمار بدتر از حد انتظار، زنگ اخطار را برای آمریکا به صدا درآورده است.
در جریان سفر جو بایدن به لندن، طرف آمریکایی با طرفین اروپایی به توافقات خوبی در زمینه احیای مجدد روابط دست یافت تا جایی که بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس از آن بعنوان دمیدن جریان هوای تازه در روابط دو کشور نام برده است. انتظار می رود در نتیجه این دیدار، روابط تجاری و سرمایه گذاری دو طرف جان تازه ای بگیرد. پیش تر و در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا روی طیفی از اقلام وارداتی به ارزش بیشتر از ۷.۵ میلیارد دلار از اروپا تعرفه تجاری اضافه وضع کرد.
تابحال بیشتر از ۱۸۰ میلیون و ۹۴۰ هزار و ۲۵۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۹۱۹ هزار و ۳۷۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۱۸ هزار و ۷۰۲ نفر، برزیل با ۵۰۹ هزار و ۲۸۲ نفر، هند با ۳۹۳ هزار و ۵۰۸ نفر، مکزیک با ۲۳۲ هزار و ۶۸ نفر و پرو با ۱۹۱ هزار و ۲۸۶ نفر بوده است.
راب هاورث - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه یو اس بنک ولث - اظهار داشت: دیدگاه کلی ما این است که در کوتاه مدت، وضعیت رشد اقتصادی و نرخ تورم شرایط را به نفع دارایی های پرریسک تر رقم خواهد زد. نرخ های بهره در خیلی از کشورهای جهان هنوز هم در سطح بسیار پایینی قرار دارد و تا زمانی که شاهد بازگشت سطح تولیدات به زمان پیش از آغاز همه گیری نباشیم، بعید است که بانکهای مرکزی به تغییر در نرخ های فعلی رضایت دهند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۴۳۳.۵۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۲ درصد صعود تا سطح ۴۲۸۰.۱۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۶ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۳۷۷.۹۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۳۶.۰۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۱۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۰۷.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۱۲ درصدی در سطح ۶۶۲۲.۸۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد بالا رفت و به ۹۰۹۵.۰۱ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۶۶ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۶۶.۱۸ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۲۸۸.۲۲ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۶۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۲۳۹.۹۷ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۰۸.۰۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۹۱ درصد افزایش به ۷۳.۹۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۷ درصدی به ازای ۷۶.۰۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۲۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۷۸.۱۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۱۴ درصدی به ازای ۲۶.۱۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/04/06
11:18:31
5.0 / 5
361
تگهای خبر: آمریكا , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات