بازگشت بورس های غربی به دور صعودی

بازگشت بورس های غربی به دور صعودی ساسان گستر: همه فاکتورهای مهم بورسی در اروپا و آمریکا صعود کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، امیدواری ها به احیای اقتصادهای اروپایی بیش از پیش تشدید شده است: اورسلا فون در لین- رئیس کمیسیون اروپا با اعلان اینکه اقتصاد کشورهای اروپایی به تدریج درحال بازگشت به سطوح پیش از شروع همه گیری هستند، اظهار داشت: به دنبال اتخاذ تصمیمات سخت، رویکرد حمایتی دولت ها و بانکهای مرکزی و همین طور واکسیناسیون شهروندان، احیای اقتصادی حالا محقق شده و الان به حدود ۶۰ درصد شهروندان اتحادیه اروپا دست کم یک دوز واکسن تزریق شده است. همین طور این رقم برای کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند، چیزی حدود ۴۲ درصد بوده است.
پس از رشد ناامیدکننده بخش خرده فروشی آمریکا، حالا از چین نیز اخبار مشابهی به گوش می رسد: در ماه می رشد تولیدات کارخانه های چین برای سومین ماه متوالی عددی منفی بوده و گویا نتایج کرونا بر روی سفارشات مشتریان کالاهای چینی کماکان موثر است. از آنجایی که اقتصاد چین یک اقتصاد صادرات محور شمرده می شود، تداوم روند فعلی می تواند رشد اقتصادی را گرفتار وقفه کند. رشد بخش خرده فروشی این کشور نیز با کاهش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۲.۴ درصد رسیده است.
بعد از گذشت حدود دو سال از درگیری جهانی با ویروس کرونا، حالا شاهد بازگشت مجدد فاکتورهای مهم بورسی به سطوح پیش از بحران و حتی رکوردشکنی تاریخی مجدد تعدادی از آنها هستیم. این امیدواری در میان معامله گران به وجود آمده است که کم کم کابوس کرونا به اتمام برسد و شاهد یک دوره شکوفایی جدید باشیم. با این وجود هنوز کرونا جایگاه ویژه ای در محاسبات ریسک معامله گران دارد خصوصاً آنکه برخلاف کشورهای توسعه یافته، وضعیت واکسیناسیون در خیلی از نقاط هنوز مطلوب نمی باشد.
مقامات بانک مرکزی آمریکا اطمینان زیادی از بهتر شدن شرایط اقتصادی این کشور در ایام پیش رو دارند. مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در فیلادلفیا گفته است رشد اقتصادی آمریکا درحال بازگشت به سطوح نیرومند پیش از دوران همه گیری بوده و این مساله در بخش های اصلی نظیر مصارف، مسکن و تولید قابل مشاهده می باشد. پاتریک هارکر در همایش پولی و مالی آمریکا با اشاره به بازگشت سطح تولیرات ناخالص داخلی به زمان قبل بحران کرونا اظهار داشت: با این وجود نرخ اشتغال هنوز در سطح پایینی قرار دارد.
سرانجام بعد از چندین ماه بحث و جدال درباره اعتبارات مورد نیاز دولت آمریکا برای پیشبرد پروژه عظیم زیرساختی دولت، جو بایدن اعلام نمود به توافق اولیه با رهبران دموکرات و جمهوری خواه برای تصویب اعتبارات مورد نیاز رسیده است. مقرر است طبق این لایحه، صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های اصلی نظیر اتوبان ها، بنادر، جاده ها و تاسیسات حیاتی صورت گیرد تا اقتصاد آمریکا با دستیابی به یک رشد نیرومند، بطور کامل از دوران کرونا بیرون رود.
میزان رشد کارهای تجاری در سطح منطقه یورو به بالاترین سطح ماهانه خود طی ۱۵ ماه اخیر رسیده است. شاخص ای اچ اس مارکیت در سطح ۱۹ کشور عضو منطقه یورو تا اختتام ماه ژوین به ۵۹.۲ واحد رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۲.۱ واحد بالا رفته است. با کاهش محدودیت های کرونائی، به میزان قابل توجهی شاهد رشد بخش خدمات و همین طور تقاضای مصرفی بوده ایم و الان این دو بخش به موتور رشد اقتصادی کشورهای اروپایی تبدیل گشته اند.
کمیسیون اروپا در گزارشی اعلام نمود با بهتر شدن روند مقابله با کرونا، شاخص اطمینان به اقتصاد منطقه یورو تا اختتام ماه ژوئن به منفی ۳.۳ واحد رسیده که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۱.۸ واحد بیشتر شده است. این رقم که ۰.۳ درصد بیشتر از انتظارات قبلی بوده می تواند نویدبخش افزایش سرمایه گذاری ها در این منطقه و کاهش رویکرد احتیاطی فعالان اقتصادی باشد. در سطح اتحادیه اروپا نیز این شاخص با افزایش ۱.۵ واحدی به منفی ۴.۵ واحد رسیده است.
روند افزایش نرخ تورم کماکان در خیلی از نقاط جهان ادامه پیدا کرده است؛ تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۰ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۲.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است.
تا حالا بیش از ۱۸۲ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۱۹۵ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۹۴۸ هزار و ۸۶۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۱۹ هزار و ۶۲۲ نفر، برزیل با ۵۱۴ هزار و ۲۰۲ نفر، هند با ۳۹۸ هزار و ۴۵۶ نفر، مکزیک با ۲۳۲ هزار و ۶۰۸ نفر و پرو با ۱۹۲ هزار و ۱۶۳ نفر بوده است.
راب هاورث - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه یو اس بنک ولث - اظهار داشت: دیدگاه کلی ما این است که در کوتاه مدت، وضعیت رشد اقتصادی و نرخ تورم شرایط را به نفع دارایی های پرریسک تر رقم خواهد زد. نرخ های بهره در خیلی از کشورهای جهان هنوز هم در سطح بسیار پایینی قرار دارد و تا زمانی که شاهد بازگشت سطح تولیدات به زمان پیش از شروع همه گیری نباشیم، بعید است که بانکهای مرکزی به تغییر در نرخ های فعلی رضایت دهند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۳۲۸.۱۷ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۴ درصد افزایش تا سطح ۴۲۹۲.۳۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۲ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۵۳۱.۸۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۸۷.۵۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۸۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۹۰.۵۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۱۴ درصدی در سطح ۶۵۶۷.۴۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۲ درصد بالا رفت و به ۸۹۱۵.۱۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۸۱ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۱۲.۶۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۹۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۹۹۴.۱۰ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۱۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۹۰.۵۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۸ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۳۰۱.۲۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۴ درصد کاهش به ۷۲.۸۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۱۶ درصدی به ازای ۷۴.۵۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۷۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۴.۵۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۳۵ درصدی به ازای ۲۵.۹۰ دلار مبادله شد.1400/04/09
10:24:36
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات