تورم اتریش در بالاترین سطح 9 سال اخیر

تورم اتریش در بالاترین سطح 9 سال اخیر ساسان گستر: نرخ تورم اتریش کاملا از سطح هدفگذاری شده بانک مرکزی فاصله گرفت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه جولای بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۳.۸ درصد بوده که ۱.۴ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۵ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.
این نرخ تورم که بالاترین تورم های ثبت شده در ۱۸ سال اخیر در این کشور شمرده می شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱۱.۶ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی به ۴.۳ درصد رسیده است.
متوسط نرخ تورم آلمان در سالهای ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱۱ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.
برمبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۹ درصد اندازه گیری شده که ۰.۵ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۱.۹ درصد رسیده است.
همین طور به مانند خیلی از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در اتریش بالا رفته است؛ به شکلی که تورم سالانه این کشور تا اختتام ماه ژوئن با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۲.۸ درصد رسیده است.
این نرخ تورم که بیشترین نرخ تورمی اتریش در طول ۹ سال اخیر شمرده می شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به ۶.۶ درصد رسیده است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۴.۲ درصد است. در میان دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش آب و برق به ۳.۰ درصد رسیده است.
نرخ تورم ماهانه در اتریش با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم اتریش در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۴۱ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه نوامبر ۱۹۷۶ با ۱۰.۲ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه مارس ۱۹۶۰ با منفی ۳.۰ درصد بوده است.
منبع:

1400/05/25
14:03:12
5.0 / 5
252
تگهای خبر: انرژی , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات