سازمان غذا و دارو به گمرك اعلام كرد

ورود داروهای فاقد ثبت سفارش و بدون مجوز به گمرک ممنوع!

ورود داروهای فاقد ثبت سفارش و بدون مجوز به گمرک ممنوع! ساسان گستر: سازمان غذا و دارو طی مکاتبه ای با گمرک ایران اعلام نموده که « باتوجه به بررسی های صورت گرفته، ورود هر گونه داروی وارداتی فاقد ثبت سفارش و مجوز این سازمان به کلیه گمرکات کشور ممنوع است». این در حالیست که بخش زیادی از کالاها بدون اینکه مجوز یا ثبت سفارش داشته باشند در ابتدا از طرف وارد کننده وارد گمرک و بنادر شده و پس از دریافت مجوز ترخیص می شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در تازه ترین مکاتبه صورت گرفته بین سازمان غذا و دارو و گمرک ایران اعلام شده که «با توجه به بررسی های به عمل آمده درباب داروهای فاقد مجوز واردات از این سازمان در گمرکات کشور، واردات هرگونه دارو که فاقد ثبت سفارش و مجوز ورود از این سازمان است به کلیه گمرکات کشور ممنوع اعلام می شود.»
این درخواست در حالی مطرح می شود که در هفته های اخیر جریان داروهای دپو شده در گمرک حاشیه ساز شده بود؛ بطوریکه حجمی از دارو خصوصاً حدود ۱۸ تن داروهای در رابطه با کرونا وارد گمرک امام خمینی (ره) شده بود اما در ارتباط با ترخیص یا تعیین تکلیف آن هماهنگی وجود نداشت. پس از اعلام گمرک ایران برای تعیین تکلیف این داروها، مسئولان وزارت بهداشت خصوصاً سازمان غذا و دارو اعلام نموده بودند که قسمتی از این داروها با هماهنگی آنها وارد گمرک نشده و فاقد مجوز این سازمان است؛ در عین حال انتقاداتی هم از گمرک در خصوص چرایی پذیرش این داروها مطرح کرده بودند.
این در حالی بود که مسئولان گمرک ایران درباره جریان ورود دارو یا هر کالایی تاکید داشتند که «گمرک، با مراجع تحویل گیرنده کالا متفاوت است و مسئولیت این سازمان از زمان «اظهار کالا» به گمرک شروع می شود؛ بدین جهت گمرک نمی تواند از ورود کالاهایی که هنوز اظهار نشده و در ابتدا به مراجع تحویل گیرنده مانند انبارهای عمومی و مناطق ویژه و آزاد می رسد پیشگیری کند و مسئولیتی در این رابطه ندارد. از سویی باید تدابیری اتخاذ شود که کالاهای فاقد ثبت سفارش وارد گمرکات و بنادر کشور نشوند.»
همچنین در بخش دیگری از توضیح گمرک به این اشاره شده بود که «برای ترانزیت کالا از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی نیاز به ارائه مجوز وزارت بهداشت و سایر مجوزهای قانونی نیست و فقط مجوز قرنطینه برای اقلام مشمول گرفتن می شود و آنچه وزارت بهداشت مجوز آنرا صادر و سبب ترخیص کالای مربوطه می شود، در گمرکات مقصد این مجوز گرفتن و سپس ترخیص کالا صورت می گیرد.»
از مکاتبه سازمان غذا و دارو اینگونه بر می آید که گمرک اجازه ورود داروهای فاقد ثبت سفارش و بدون مجوز این کالاها را ندهد. این در حالیست که در مجموع جریان واردات کالا هم اکنون به نحوی است که کالاها لزوما با داشتن ثبت سفارش و مجوز وارد بنادر و گمرک نمی گردد و بخش زیادی از آنها بدون اینکه مجوز یا ثبت سفارش داشته باشند در ابتدا از طرف وارد کننده وارد گمرک و بنادر شده و در ادامه، مسیر ترخیص همچون دریافت مجوز از سازمان های مرتبط و اظهار به گمرک را طی می کنند.
منبع:

1400/06/05
16:43:27
5.0 / 5
285
تگهای خبر: ترانزیت , كالا , گمرك , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات