گزارش ساسان گستر؛

بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد

بازار اجاره مسکن باز هم رکورد زد به گزارش ساسان گستر بازار رهن و اجاره مسکن در ایام اخیر به علت نبود سیاست مشخص و هم دوره تغییر مدیریت دولت با رکوردزنی در اجاره بها روبرو شده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، باآنکه در دو سال کرونایی اخیر (۱۳۹۹ و ۱۴۰۰)، ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه مهم در مورد بازار رهن و اجاره مسکن شامل: «۱. تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره بها برای شهر تهران» و «۲. اعطای تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستأجران تهرانی» را تصویب کرده، اما بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است به علت این که بیشتر مستأجران، هم برای فرار از شرایط کرونایی و هم به علت افزایش بیشتر از تصور اجاره بها، حاضر به جابه جایی نیستند و با ارقام پیشنهادی موجران و مالکان که عموماً از سقف ۲۵ درصد بسیار بیشتر است، کنار می آیند.
این اتفاقات از جانب برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با عنوان «شکست سیاست های تعیین دستوری سقف اجاره بها» تعبیر شده است.
از سوی دیگر، تسهیلات ودیعه مسکن هم به علت موانع بزرگی که بانکها مقابل متقاضیان خصوصاً در زمینه ضمانت های بانکی قرار می دهند، به سختی قابل دریافت است و بخش مهمی از مستأجرانِ مشمولِ دریافتِ این تسهیلات، عطای آنرا به لقایش بخشیده اند.
از سوی دیگر، به قول برخی مستأجران، انتشار خبر اعطای تسهیلات ودیعه مسکن سبب شده تا موجران هم با سوءاستفاده از این فرصت، تا ۷۰ میلیون تومان به رقم ودیعه مسکن واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ خود، اضافه کنند.
به عنوان مثال هم اکنون در محله های متوسط و ارزان تر پایتخت، اجاره بهای واحدهای مسکونی مصرفی از ۵۰ تا ۸۰ متری با افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی ظرف یک ماه اخیر روبه رو بوده اند؛ بگونه ای که یک واحد ۶۲ متری ۱۰ سال ساخت در محله آذربایجان در منطقه ۱۰ تهران با پارکینگ، آسانسور و انباری ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳.۵ میلیون تومان اجاره ماهیانه در نظر گرفته شده که به قول مشاور املاک مربوطه، واحد مسکونی مشابه در خرداد سال جاری، با اجاره ۲.۵ میلیون تومان عرضه شده بود که افزایش یک میلیون تومانی اجاره مسکن در ۳ ماه، بی سابقه بوده است.
همچنین واحد ۶۸ متری ۷ سال ساخت در یکی از مناطق ارزانقیمت شرق پایتخت که در بهار سال جاری با ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان ودیعه برای رهن کامل فایل شده بود، به قول مشاور املاک فعال در این نقطه از تهران هم اکنون با ۳۵۰ میلیون تومان به مستأجران عرضه می شود.
یک مشاور املاک در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کمیسیون مشاوران املاک از اجاره بها، ۲۵ درصد مجموع رهن و اجاره طرفین است، اظهار داشت: اگر واحدی ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه و ۳ میلیون تومان اجاره بها باشد، کل این پول تبدیل به اجاره ماهانه شده که رقمی معادل ۹ میلیون تومان است؛ با احتساب دریافت یک چهارم این رقم از طرفین، ۴.۵ میلیون تومان از یک قرارداد اجاره بعنوان کمیسیون مشاور املاک محسوب خواهد شد.
یک واسطه بازار املاک مسکونی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ارقام رهن و اجاره مسکن برای واحدهای مسکونی مصرفی و کوچک متراژ در حاشیه تهران هم رشد داشته، اظهار داشت: مثلا یک واحد ۵۵ متری ۱۲ سال ساخت در منطقه ۱۸ (شهرک ولیعصر) که تا چند ماه قبل جزو ارزان ترین واحدهای اجاری تهران بودند، به دنبال افزایش اجاره بها در ایام اخیر، با افزایش قیمت روبرو شده و از جانب مالک چنین واحدی، با ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی و اجاره ماهانه ۱.۵ میلیون تومانی فایل شده است.
وی اضافه کرد: این ارقام در تابستان سال قبل برای واحدهای تا ۷۰ متری در نیمه شمالی منطقه ۱۰ تهران بعنوان رهن و اجاره فایل می شد اما امسال برای واحدهای مناطق حاشیه ای پایتخت در نظر گرفته شده است.
این فعال بازار مسکن اظهار داشت: مثلا در یکی از نقاط حاشیه ای جنوب شرق تهران، واحد ۵۰ متری ۲۰ سال ساخت بدون آسانسور و پارکینگ ۵۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهانه ۲.۵ میلیون تومانی فایل شده است که این ارقام در این منطقه، سابقه نداشته است.

1400/07/04
11:12:40
5.0 / 5
269
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات