روز کابوس وار بورس های جهانی

روز کابوس وار بورس های جهانی ساسان گستر: بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان ریزش سنگینی را تجربه کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، تا آخر ماه آگوست نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید. بیکاری در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۸ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده اروپا در هفت ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۴ میلیون و ۴۶۹ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۱۶۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
پیشرفت ها در مقابله با کرونا و واکسیناسیون جمعیت هدف در بیشتر کشورها به صورت رضایت بخشی بالا بوده است. مدیرعامل شرکت مدرنا- سازنده واکسن کرونا- پیشبینی کرده است از سال آینده زندگی به سطح عادی برگردد. این که اقتصاد جهانی چه زمانی به صورت کامل از رکود کرونایی بیرون برود، هنوز معلوم نیست اما معامله گران چشم انداز بسیار روشن تری را در مقایسه با ابتدای سال برای اقتصاد جهانی متصور هستند و انتظار دارند صورت سود و زیان شرکتهای بزرگ جهش های بزرگی در فصل های پیش رو داشته باشد.
با وجود اخطار وزیر خزانه داری آمریکا به تبعات سنگین مخالفت با لایحه جدید بدهی ها، اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا اعلام نموده اند لایحه افزایش سقف بدهی های مجاز دولت را رد خواهند کرد. در صورت عملی شدن این اتفاق، دولت بایدن به تعطیلی کشیده خواهد شد. جمهوی خواستار همینطور با رد درخواست دموکرات ها برای موافقت با تصویب بسته حمایتی ۳.۵ تریلیون دلاری، آنرا دارای نتایج تورمی خطرناکی دانسته اند.
موسسه رتبه بندی اس اند پی گلوبال در گزارش جدید خود با ابراز رضایت از افزایش سرعت احیای اقتصادی اروپا، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را ۵.۱ درصد امسال اعلام نمود که این رقم نسبت به تخمین صورت گرفته در گزارش قبلی ۰.۷ درصد بیشتر شده است. این موسسه همینطور با بیان خبر بازگشت سطح تولید ناخالص داخلی اروپا به پیش از آغاز همه گیری، متوسط رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال بعد را ۴.۵ درصد پیشبینی کرده است.
نگرانی ها از تشدید تنش ها در روابط انگلیس با اتحادیه اروپا بعد از برگزیت به دنبال اختلاف شدید فرانسه و انگلیس بر سر لغو قراردادهای زیردریایی با استرالیا و حمایت آلمان از فرانسه، یک مرتبه دیگر روی بازارهای مالی انگلیس تأثیر منفی گذاشته است. پاول اسکالی- وزیر کسب و کارهای کوچک انگلیس - بااطمینان خاطر دادن به مردم گفته است که جریان واردات اختلالی پیدا نخواهد کرد و مردم نیاز نیست که نگران پیدایش یک قحطی دیگر نظیر آنچه اواخر دهه ۱۹۷۰ در انگلیس رخ داد، باشند.
سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا نشان داده است که این نهاد درحال آماده کردن شرایط برای آخر دادن به سیاست های حمایتی خود است. پاول در تازه ترین سخنرانی خود با اشاره به اینکه به تدریج از شدت و حجم برنامه خرید ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه در هفته توسط این نهاد کاسته خواهد شد، از آخر سیاست های حمایتی فعلی در اواسط سال آینده میلادی اطلاع داد. پاول در عین حال این نکته را افزود که زمان قطعی این کار هنوز مشخص نشده است.
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدیدی اعلام نمود که برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را نسبت به گزارش قبلی ۰.۱ درصد کاهش داده است. این نهاد حالا انتظار دارد که اقتصاد جهانی سالجاری را با رشد ۵.۷ درصدی پشت سر بگذارد. به قول سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، ویروس کرونا کماکان یک ریسک قابل توجه بر سر راه اقتصاد جهانی به حساب می آید و شیوع سویه جهش یافته دلتا سبب خواهد شد تا سرعت احیای اقتصادی کندتر شود.
مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۷ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشته است.
تابحال بیشتر از ۲۳۴ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۲۰۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۷۹۷ هزار و ۱۴۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۱۶ هزار و ۸۴۷ نفر، برزیل با ۵۹۶ هزار و ۸۰۰ نفر، هند با ۴۴۸ هزار و ۳۷۲ نفر، مکزیک با ۲۷۷ هزار و ۵۰۵ نفر و روسیه با ۲۰۷ هزار و ۲۲۵ نفر بوده است.
یوکیو ایشیزوکی - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز - اظهار داشت: نرخ توم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است، چون که کار بانکهای مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست های جدید بعد از دوره کرونا دشوار می کند. در آمریکا شاهد آن بوده ایم که تورم برای مدت طولانی بالای چهار درصد باقی مانده است و این در صورت تداوم می تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شود که به نوبه خود منجر به دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم می شود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۵۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۴۳.۹۲ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۹ درصد کاهش تا سطح ۴۳۰۷.۵۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۴ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۴۴۸.۵۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۸۶.۴۲ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۶۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۶۰.۶۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۶۲ درصدی در سطح ۶۵۲۰.۰۱ واحد بسته شد.
در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۹۴ درصد پایین رفت و به ۸۷۹۶.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۹۶ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۷۶.۶۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۷۵.۶۴ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۶۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۶۶.۳۸ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۲.۱۹ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۱۷۱.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۹ درصد افزایش به ۷۴.۸۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۱ درصدی به ازای ۷۸.۱۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۵.۱۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۲۲ درصدی به ازای ۲۲.۰۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/10
09:40:55
5.0 / 5
133
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات