1371 تن محصول سنجد از باغات آذربایجان شرقی برداشت می شود

1371 تن محصول سنجد از باغات آذربایجان شرقی برداشت می شود معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برداشت ۱۳۷۱ تن محصول سنجد از باغات استان آذربایجان شرقی امسال اطلاع داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، صابر بیگ لک در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه سطح زیر کشت باغات سنجد در استان بیشتر از ۴۹۴ هکتار است، اظهار داشت: از این میزان باغات سنجد ۴۵۷ هکتار بارور و ۳۶ هکتار هم غیر بارور است.
وی اضافه کرد: باغات سنجد در سطح شهرستان استان شامل آذرشهر، شبستر، میانه، تبریز، مرند پراکنده است و ۹۵ درصد باغات سنجد استان آذربایجان شرقی متعلق به شهرستان های آذرشهر، میانه، شبستر و مرند است.
معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: شهرستان آذرشهر با دارا بودن ۱۴۱ هکتار حائز رتبه اول و شهرستان میانه هم با ۷۰ هکتار دارای رتبه دوم در استان است.
وی با اشاره به اینکه غالب ارقام باغات سنجد از نوع رقم بومی حاج حسین، قزل، دره وار و عنابی است، افزود: با عنایت به شرایط اقلیمی استان، محصول تولیدی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و دارای مزیت صادراتی است.
وی اظهار داشت: از سنجد هم به صورت غذایی (تنقل) و هم به صورت دارویی استفاده می نمایند و از میوه و گل سنجد برای معالجه انواع بیماری ها استفاده می شود.
معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه رتبه نخست تولید سنجد در کشور به استان آذربایجان شرقی متعلق می باشد اضافه کرد: میزان تولید سالانه این محصول در استان آذربایجان شرقی بیشتر از ۱۳۷۱ تن است که عملکرد متوسط آن ۳ تن در هکتار بوده و در باغات شاخص تا ۵ تن هم برداشت می شود.
وی اضافه کرد: محصول تولیدی به طور عمده به بازارهای داخلی و به کشورهای آسیای میانه و عربی هم صادر می شود.


منبع:

1400/07/13
12:10:13
5.0 / 5
334
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات