موافقت شورایعالی شهرسازی با تأسیس شهر جدید، منع ساخت وساز تا ۱۴۰۰

موافقت شورایعالی شهرسازی با تأسیس شهر جدید، منع ساخت وساز تا ۱۴۰۰ ساسان گستر: شورای عالی شهرسازی و معماری با تأسیس شهر جدید تابناك در زیرمجموعه شهرستان لامرد موافقت كرد؛ اما با مكانیابی آن در بین شهرهای كم جمعیت منطقه لامرد تا ۱۴۰۰ مخالفت كرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شانزدهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۹۶ به دبیری محمدسعید ایزدی دبیر شورای عالی و با حضور اعضای اصلی شورا، مسئولان استانی و دبیران كمیته های فنی و مدیران كل دفاتر حوزه معاونت معماری و شهرسازی با دستورجلسه های مكانیابی شهر جدید تابناك در شهرستان لامرد، مغایرت اساسی طرح جامع مهریز یزد، تدوین طرح جامع ساماندهی منظر راه های ایران (معماری راه) و احداث هتل سرای ایران در شانزدهمین جلسه شورای عالی در سال ۹۶، طرح، بررسی و تعیین تكلیف شد.
مكانیابی شهر جدید تابناك در شهرستان لامرد
موضوع مكانیابی احداث شهر جدید در ۷ كیلومتری شمال شهر لامرد در مجاورت بلافصل منطقه ویژه صنایع انرژی بر و شهرك صنعتی لامرد به ظرفیت ۵۴ هزار نفر با وسعیت ۷۰۰ هكتار طرح و مورد بررسی اعضای شورای عالی قرار گرفت.
در بررسی این دستور جلسه، كمیته فنی در جلسات متعددی كه در اینباره تشكیل داد اعلام نمود: با عنایت به محدودیت منابع آب، اتكای مطلق آن به آب شیرین خلیج فارس، وجود ظرفیت های خالی سكونت در شهرهای مجاور كه شامل لامرد، مهر، اشكنان و گله دار در فواصل بسیار كم با مبحث احداث شهر جدید تابناك در شهرستان لامرد مخالفت كرد.
در بررسی این طرح، تصمیم شورا بدین صورت شد كه تولید یك شهر در شهرستان لامرد، در صورت تحقق سرمایه گذاری وسیع ناشی از صنایع انرژی بر لزوم دارد. در همین راستا، مقرر شد تا تدقیق محدوده و مكانیابی دقیق آن تا سال ۱۴۰۰ مسكوت بماند و مبحث با طی زمان عنوان شده با رصد دقیق میزان اشتغالی كه تولید می كند، ظرفیت سكونت واقع در شهرهای اطراف، منابع آب و مواردی از این دست بار دیگر به شورای عالی ارسال شود.
تصویب طرح جامع ساماندهی منظر راه های ایران
در ادامه شانزدهیمن جلسه شورای عالی شهرسازی امسال (۹۶) تدوین طرح جامع ساماندهی منظر راه های ایران (معماری راه) پیرو مصوبه شورای عالی امور زیربنایی و حمل و نقل كشور، بعنوان طرح فرادست برای راه های شریانی و اصلی كشور طرح و بررسی گردید.
پس از بررسی طرح، اعضای شورای عالی ضمن تایید لزوم مبحث و تاكید بر اهمیت آن، كلیات آن را مصوب كردند. مقرر شد با بررسی دبیرخانه شورای عالی مبحث به كمیته های فنی شورا ارجاع و متعاقبا جهت اجرا به مبادی ذیربط ابلاغ شود.
بررسی مغایرت اساسی طرح جامع مهریز یزد
همچنین، درخواست الحاق حدود ۱۰۰ هكتار اراضی زراعی واقع در شمال محله منگ آباد به محدوده شهر با عنایت به تنش های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت كه در ادامه كمیته فنی، با عنایت به ماهیت اراضی زراعی به رغم آنكه با الحاق باغات هم پیوند با بافت كالبدی موافقت نمود در عین حال، با الحاق اراضی زراعی مخالفت كرده و در نهایت شورای عالی نظر خویش را بدین شرح اعلام نمود: شورای عالی صرفا به علت مساعدت با مدیریت استان در جهت كنترل تنش های اجتماعی با الحاق اراضی به محدوده شهر موافقت نمود و مقرر شد تا اراضی بعنوان اساس طرح در طرح جامع تثبیت شوند و امكان تغییر كاربری بعدی نداشته باشند.
تعیین تكلیف احداث هتل سرای ایران در خارج از محدوده شهر تهران
در ادامه جلسه، احداث هتل ایران سرای در اراضی متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت با زیربنای بیش از ۲۰۰ هزار مترمربع در اراضی موسوم به عبدل آباد اوین درخارج از محدوده شهر تهران(شمال تهران) پیرو مصوبه كمیسیون ماده ۵ مورخ ۷۸.۳.۱۹ بررسی گردید.
كمیته فنی شورای عالی در اینباره اعلام نمود: كمیته فنی با عنایت به اینكه كمیسیون ماده ۵ در خارج از محدوده شهر اختیار نداشته و احداث ساختمان مذكور باعث تخریب عرصه های طبیعی شمال تهران و بروز درخواست های مختلف بعدی خواهد بود با مبحث مخالفت كرد.
نظر شورای عالی شهرسازی درباره احداث هتل سرای ایران هم بدین شرح قرائت شد: مبحث یكبار در اواخر دولت یازدهم در شورای عالی شهرسازی مطرح و با عنایت به مخالفت اعضا، جمع بندی نشد. با عنایت به پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت و پیشنهاد ارائه شده توسط دبیرخانه شورای عالی باردیگری مورد بررسی قرار گفت و ضمن بازدید از محل، پیشنهاد تعدیل شده ای هم در ارتفاع و هم در زیربنا به جلسه مورخ ۹۶.۱۱.۱۶ شورای عالی ارائه شد كه شورای عالی با پیشنهاد مذكور در چهارچوب تعدیل شده، موافقت نمود.
اهم تعدیلات شاملِ خودداری از الحاق به محدوده شهر تهران، تعدیل ارتفاع در حد ساختمان های موجود، احداث صرفا هتل و حذف سایر كاربری های اداری، تجاری و خدماتی در حدود ۷۰ هزار مترمربع، انجام احداثات در بخش پایین سایت كه هم اكنون بعنوان دانشگاه صنعت و معدن دارای ساخت و ساز است صورت گیرد و بخش دست نخورده شمال زمین به صورت طبیعی بماند و در نهایت بازنگری طرح معماری در انطباق با زمینه طبیعی بعد از طی مراحل تصویب استانی و ارائه به كمیته فنی ۳ بود.

1396/11/23
14:14:55
5.0 از 5 امتیاز
4278
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات