تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی

تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی به گزارش ساسان گستر گمرکات ایران و روسیه برای اجرای پروژه های جدید گمرکی با هدف افزایش مبادلات تجاری و توسعه و تسهیل تجارت میان دو کشور توافق کردند.به گزارش ساسان گستر به نقل از گمرک ایران، گمرکات ایران و روسیه برای اجرای پروژه های جدید گمرکی با هدف افزایش مبادلات تجاری و توسعه و تسهیل تجارت میان دو کشور توافق کردند. این توافق در دیدار ولادیمیر ایوین معاون گمرک فدراسیون روسیه و هیات همراه با علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در تهران حاصل و مقرر شد تا سند نهایی توافقات جدید گمرکی میان دو کشور در مسکو به امضای روسای گمرکات دو کشور برسد.
محور اصلی این توافق تبادلات تجاری میان ایران و روسیه با عرضه تسهیلات جدید گمرکی از راه تردد مستقیم و رو رو در دریای خزر بود تا علاوه بر افزایش سطح مبادلات منجر به کاهش قیمت تمام شده کالاهای دو کشور برای مصرف کنندگان شود. همینطور مبحث تسهیلات ویژه گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی در چارچوب کریدور سبز گمرکی، فعالان اقتصادی مجاز، ترافیک کامیون های ترانزیتی در مرز جمهوری آذربایجان، مشکلات صادرکنندگان و ارزش های گمرکی از دیگر محورهای بحث و تبادل نظر در این دیدار بود.
علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در این دیدار ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط دو جانبه به اهمیت کمک های متقابل اداری و گمرکی میان دو کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد تا دستاوردهای سفر مقامات بلند پایه گمرک روسیه کمک نماید تا برنامه ها و اهداف اقتصادی در روابط دو جانبه محقق شود.
وی اضافه کرد: موضوعات بسیار سازنده ای در دیدار با هیات روسیه عنوان شد که در دستور کار ما هم وجود دارد و مهم ترین مبحث تسهیلات گمرکی برای صادرکنندگان ایرانی بخصوص در مورد تعرفه هایی است که بیشترین فراوانی را دارند. رتبه بندی شرکت ها و معرفی فعالان اقتصادی مجاز از دیگر اقدامات مهم برای تسهیل و توسعه تجارت میان دو کشور است و اجرای بهتر پروژه کریدور سبز گمرکی روند صادرات را می تواند تسهیل کند.
رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: روند شناسایی فعالان مجاز اقتصادی دو کشور باید تسهیل شود که با این اقدام کمک به سزایی در مورد رشد مبادلات تجاری دو کشور رخ می دهد.
رئیس کل گمرک ایران در ادامه ضمن اشاره به دیدار دو هفته پیش با رئیس کل گمرک آذربایجان بر امضای سریع سند یادداشت تفاهم تسهیل ترانزیت سه جانبه میان ایران، آذربایجان و روسیه تصریح کرد و اظهار داشت: خوشبختانه گمرک روسیه برای امضای این سند اعلام آمادگی کرده و این سند نهایی شده است که امیدواریم در یک نشست سه جانبه یادداشت تفاهم تسهیل ترانزیت سه جانبه به امضا برسد.
چشم انداز خوبی برای توسعه مبادلات از راه دریای خزر وجود دارد
ولادیمیر ایوین معاون گمرک فدراسیون روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از افزایش همکاریهای تجاری و گمرکی با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: هدف از حضور این هیات در تهران همکاریهای گسترده و بررسی توافق در مورد پروژه های جدید گمرکی با مسکو بخصوص راه اندازی تردد مستقیم در دریای خزر با محوریت تسهیلات جدید گمرکی است تا با این اقدام ترافیک کامیون ها در مرز جمهوری آذربایجان کاهش پیدا کند و لازم است راه اندازی و تسهیل تردد کشتی های رو- رو با محوریت تسهیلات گمرکی میان دو کشور سریع تر اجرایی شود.
وی با تکیه بر این که چشم انداز خوبی برای توسعه مبادلات از راه دریای خزر وجود دارد، اولویت حمل مستقیم از ایران برای شناسایی آسان تر فعالان اقتصادی مجاز و عرضه تسهیلات گمرکی را بسیار مهم و ضروری توصیف کرد و اظهار داشت: گمرک روسیه برنامه جدید کنترل ارزش های گمرکی پس از ترخیص را برای تجار و بازرگانان ایرانی در دستور کار دارد.

1401/03/04
11:00:48
5.0 / 5
178
تگهای خبر: ارز , تجارت , ترانزیت , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات