مشمولان کاهش 50 درصدی مالیات واردات

مشمولان کاهش 50 درصدی مالیات واردات به گزارش ساسان گستر معاون درآمدهای سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: تعداد بازرگانانی که مشمول کاهش 50 درصدی مالیات علی الحساب شده اند، شمار قابل توجهی را می سازند و این تخفیف شامل تمام مواد غیرمصرفی شامل مواد اولیه تولید و تجهیزات بیمارستانی می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، محمدتقی پاکدامن در پاسخ به این شبهه که نصف شدن مالیات علی الحساب مشمول تولیدکنندگان نمی گردد چونکه قبل از آن هم از مالیات علی الحساب معاف بوده اند، توضیح داد: بخشنامه اخیر وزیر اقتصاد تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که مالیات علی الحساب واردات کالاهای غیر مصرفی را به میزان ۴ درصد پرداخت می کردند، شامل می شود و مالیات علی الحساب آنها به نصف یعنی ۲ درصد کاهش پیدا می کند.
وی اشاره کرد: بخشنامه ۱۵ تیرماه وزیر اقتصاد تمام تجاری که کالاهای غیرمصرفی را وارد می کردند، شامل می شود و اینطور نیست که بخشنامه درباره افرادی صادر شده باشد که قبل از این، معاف از مالیات علی الحساب بوده باشند.
این مقام مسئول در سازمان مالیاتی افزود: فقط تعدادی از اشخاص همچون واحدهای تولیدی دارای مجوز فعالیت معتبر، پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس از مراجع قانونی ذیربط، دستگاه های اجرائی دارای ردیف بودجه در بودجه عمومی کشور، تعاونی های مرزنشینان، کالاهای موضوع ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی، کالاهای فاقد جنبه تجاری همراه مسافر یا بوسیله پست و کالاهای اساسی طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار و همین طور اشخاصی که در دو سال اخیر نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده اند، تا میزان مجاز طبق تصویب نامه مذکور نیازی به پرداخت مالیات علی الحساب واردات را نداشته اند.
وی در پاسخ به این که بخشنامه اخیر شامل کدام دسته از وارد کنندگان است، اظهار داشت: تمام واحدهای تولیدی، خود واردکننده مواد اولیه خود نیستند و بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز آنها بوسیله تجار تامین می شود که بر این اساس، تصمیم اخیر اتخاذ و بخشنامه صادر شد.
پاکدامن اظهار داشت: برای مثال بازرگانانی که تجهیزات پزشکی و بیمارستانی و یا مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات را وارد می کردند و یا بازرگانانی که در سال اول و دوم فعالیت خود هستند و هنوز از پرونده مالیاتی آنها ۲ سال نگذشته و مشمول معافیت پیشین نبودند، با بخشنامه اخیر مشمول کاهش می شوند.
وی اظهار نمود: این تصمیم با هدف کاهش هزینه تولید و تورم انجام شده و برمبنای آن، مالیات علی الحساب واردات کالاهای غیر مصرفی فارغ از این که وارد کننده آن چه شخصی باشد، مشمول مالیات علی الحساب کاهش نرخ از ۴ درصد به ۲ درصد شده است.
منبع:

1401/04/20
09:22:23
5.0 از 5 امتیاز
270
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , كالا
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات