یادداشت اقتصادی؛

تولید کلزا در کنار کشت نیشکر

تولید کلزا در کنار کشت نیشکر به گزارش ساسان گستر، یکی از شرکتهای زراعی داخلی نسبت به کشت مخلوط کلزا و نیشکر در 100 هکتار از اراضی خوزستان اقدام نموده که این اقدام منجر به کاهش واردات کلزا است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، کیوان فرهنگ آسا، کارشناس بخش کشاورزی در یادداشتی برای مهر نوشت:
با توجه به نیاز کشور به روغن و واردات بخش قابل توجهی از نیاز به دانه از خارج کشور، استفاده از ظرفیت های تولید محصولات دانه های روغنی از سه دهه پیش از سوی وزارت جهاد کشاورزی در قالب طرح های توسعه دانه های روغنی و در دولت های مختلف مطرح و بعضاً به موفقیت های نسبی نیز دست یافته است.
با توجه به بحران آبی کشور کشت محصولات کشاورزی با محدودیت روبه رو شده و در این جهت وزارت جهاد کشاورزی موضوع الگوی کشت را مطرح و در صدد است آنرا عملیاتی نماید.
در این راستا بخش خصوصی نیز همگام با دولت در بهره برداری از پتانسیل کشور در تولید محصولات اساسی همراه بوده است.
کشت مخلوط یا اینترکراپینگ نیشکر وکلزا از مواردی است که به عنوان یک الگو می تواند کمک شایانی به تولید دانه های روغنی کند. در استان خوزستان اراضی گسترده ای تحت کشت نیشکر قرار گرفته و باتوجه به فواصل کشت این گیاه، می توان نسبت به کشت کلزا در اراضی کشت اولیه یا راتون در مراحل ابتدای رشد اقدام نمود.
در این راستا امسال یکی از شرکت های زراعی داخلی نسبت به کشت مخلوط کلزا و نیشکر در ۱۰۰ هکتار از اراضی خوزستان اقدام نموده است، در این کشت در فواصل خطوط ۹۰ سامتی متر نیشکر کشت شده در مرداد، کشت کلزا با مصرف ۳ کیلو بذر در هکتار در منطقه شوشتر در ابتدای آبان ماه عملیاتی شده است.
در این شیوه کشت از فضای بدون استفاده زمین بهره برداری شده و علاوه بر پیش بینی برداشت ۱۸۰۰ کیلو دانه کلزا در هر هکتار با هوادهی مناسب ریشه و مبارزه با علف های هرز و همین طور تقویت گیاه اصلی به افزایش کمیت وکیفیت نیشکر نیز کمک خواهد شد.
در این پایلوت کشت نسبت به بررسی صفات کمی و کیفی گیاه اصلی و گیاه کلزا از طرف کارشناسان زراعی اقدام خواهد شد.
در استان خوزستان بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی با پیش بینی تولید ۳۰ هزار تن از قابلیت گشت مخلوط برخوردارست.


منبع:

1401/10/20
15:45:33
5.0 از 5 امتیاز
202
تگهای خبر: ارز , تولید , دولت , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات