رییس كانون انبوه سازان مطرح كرد:

راه ایجاد رونق در بازار مسکن

راه ایجاد رونق در بازار مسکن به گزارش ساسان گستر، رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: به سبب فاصله به وجود آمده بین قیمت مسکن و توان خانوارها متقاضیان به سمت واحدهای کوچک متراژ سوق یافته اند. بدین سبب انبوه سازان باید کوچک سازی را در دستور کار قرار دهند و کیفیت ساخت و کیفیت زندگی را در واحدهای کوچک بالا ببرند. اگر به این سمت برویم از کم رمقی بازار مسکن جلوگیری می نماییم.


سیدمحمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ با تغییرات قیمت مصالح ساختمانی مواجه شدیم که از نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی نشأت گرفت. قیمت آهن آلات و میلگرد تا بیش از ۵۰ درصد بالا رفت و در بعضی دیگر از نهاده های ساختمانی شاهد رشد تا دو برابر قیمت بودیم که البته پس از اتفاقات خوبی که در روابط بین الملل افتاد و مذاکراتی که با کشورهای منطقه صورت گرفت نرخ مصالح ساختمانی تا ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: نوسانات بازار ارز و نهاده های ساختمانی با فاصله کمی به قیمت تمام شده مسکن منتقل شد و به سبب کاهش بیشتر توان متقاضیان، معاملات را در ایام پایانی سال تحت تاثیر قرار داد. یک عده از فروشندگان از فروش واحدهای مسکونی صرف نظر کردند و خریداران شرایط خرید نداشتند. بحث پیش فروش هم به حالت تعلیق درآمد. بطور کلی یک نااطمینانی در بازار مسکن به وجود آمد.
رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به شعار سال در خصوص «مهار تورم و رشد تولید» اظهار داشت: اگر دولت بتواند تورم را مهار کند، می توانیم انتظار ثبات قیمت و سرمایه گذاری در بازار مسکن داشته باشیم.
مرتضوی درباره ی پیش بینی وضعیت ساخت و ساز امسال بیان کرد: باتوجه به بالا رفتن اعداد و ارقام درباب قیمت مسکن و کاهش توان متقاضیان مصرفی، انتظار داریم میل و رغبت برای ساخت و ساز کاهش پیدا کند. اثر تسهیلات بانکی و پیش فروش که بخش قابل توجهی از منابع سازندگان را تامین می کرد، کمرنگ شده است. انتظار رونق ساخت و ساز در بخش خصوصی، انتظار چندان بجایی نیست اما با روشهایی می توان طرح های دولتی شامل نهضت ملی مسکن را پیش برد.
بیشتر بخوانید
کسادی بازار مسکن در نخستین روزهای سال
وی اشاره کرد: به واقع می توان گفت آنچه که شرایط بازار مسکن و بخش ساخت و ساز را بهبود می‎دهد، آرامش را حکمفرما می کند، مهار تورم و رشد تولید مسکن می باشد. سیاستها باید در راستای ثبات ارزش پول ملی باشد. از جانب دیگر باید طرح نهضت ملی مسکن با قوت و قدرت جلو برود.
رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به وعده دولت سیزدهم در خصوص ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال اشاره کرد: بااینکه چالش هایی در این حوزه وجود دارد اما قسمتی از اهداف دست یافتنی است. دست کم می توانیم در بخش مسکن حمایتی تحولاتی ایجاد نماییم. استفاده از سرمایه انبوه سازان و بخش خصوصی باید هدفگذاری شود؛ چونکه توان اقتصادی دهک های پایین لطمه دیده است. در این خصوص افزایش سهم مسکن در سبد مصرفی خانوارها باید با سرمایه بخش خصوصی جبران شود.
مرتضوی درباره ی الگوی ساخت و ساز اظهار داشت: اگر سازندگان می خواهند موفقیتی در بازار معاملات مسکن داشته باشند باید میل و رغبتشان به سمت کوچک سازی بیش از گذشته باشد. آمارها در تهران، دیگر کلانشهرها و مراکز استانها حکایت از این دارد که به سبب ناتوانی، طرف تقاضا به سمت واحدهای کوچک متراژ سوق یافته است. آنچه انبوه سازان باید دنبال کنند این است که بتوانند کیفیت ساخت و کیفیت زندگی را در واحدهای کوچک بالا ببرند. اگر به این سمت برویم از کم رمقی بازار مسکن جلوگیری می نماییم.1402/01/11
13:24:15
5.0 از 5 امتیاز
193
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات