اجرای کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه

اجرای کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه ساسان گستر: طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه هفته آتی (21 خرداد ماه) شروع می شود که البته در این مرحله برخی اصناف مانند نانوایی ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی فعلا مشمول این کارمزد نخواهند شد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در امتداد اصلاح نظام کارمزد که ۱۷ اردیبهشت ماه از طرف بانک مرکزی ابلاغ گردید، از یکشنبه هفته آتی، ۲۱ خردادماه طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی در صنوف منتخب اجرائی می شود. البته در فاز نخست این طرح، نانوایی ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی کارمزد پرداخت نمی کنند.

در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، همه ذینفعان یک تراکنش همچون بانک صادرکننده کارت بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)، پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزد پرداخت می کنند. البته در قالب این طرح دارنده کارت یا خریدار از این کارمزد معاف است.

ارزیابی ها نشان میدهد که ۷۸ درصد از کل پایانه ها کمتر از ۲۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت می کنند و پیش بینی می شود ۴۸ درصد از کل پایانه ها کمتر از ۱۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت کنند. همین طور برمبنای برآوردهای انجام شده اصناف غیر مالی ارز، صندوق های سرمایه گذاری و سکه و طلا کارمزد بیشتری پرداخت می کنند.

در راستای اصلاح نظام کارمزد، مقرر شده تا درآمدهای حاصل از اجرای طرح صرف سرمایه گذاری در شبکه پرداخت گردد. از طرف دیگر بیش از ۱۱ سال تغییری در نظام کارمزد اتفاق نیفتاده بود اما همچنان بانکها سهم بالایی در پرداخت کارمزد دارند و دارندگان کارت های بانکی کارمزدی پرداخت نمی کنند.

همچنین پیش بینی می شود که حدود ۲۲ درصد از پایانه ها کارمزدی بالاتر از حداقل کارمزد پرداخت کنند و اجرای این طرح ضمن بقای شبکه پرداخت، زمینه ساز ورود ابزارهای نوین پرداخت به کشور خواهد شد.
1402/03/20
10:51:11
5.0 از 5 امتیاز
189
تگهای خبر: ابزار , ارز , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات