مدیركل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشكی:

شروع واکسیناسیون سراسری مقابل بیماری تب برفکی در ۱۷ استان

شروع واکسیناسیون سراسری مقابل بیماری تب برفکی در ۱۷ استان ساسان گستر: مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی کشور از شروع فاز اول واکسیناسیون سراسری مقابل بیماری تب برفکی همزمان در ۱۷ استان کشور آگاهی داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان دامپزشکی کشور، رضا اسدی اضافه کرد: پیرو تغییرات صورت گرفته در برنامه راهبردی تب برفکی که مبتنی بر وضعیت بیماری در مناطق و استانهای کشور و مطالعات تحلیلی آینده گر ترسیم شده کشور به دو منطقه تقسیم بندی شده است.
وی عنوان کرد: به صورتی که زمان فاز یک و دو واکسیناسیون تب برفکی در دام سبک و سنگین در دو منطقه کشور متفاوت در نظر گرفته شده و در کنار آن شهرستان ها و واحدهای اپیدمیولوژیک پرخطر که تعداد رخداد بیماری در آنها نسبت به سایر مناطق بیشتر باشد هم شناسایی و به صورت سه مرحله در طول سال تحت ایمنی زایی قرار می گیرند.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: فاز یک واکسیناسیون سرتاسری بر ضد بیماری تب برفکی در ۱۷ استان کشور به صورت همزمان به مرحله اجرا و عملیاتی شده و این طرح تا ۱۰ شهریور ماه سالجاری ادامه می یابد.
اسدی بیان نمود: در این برنامه دام های سنگین و سبک روستایی و عشایری به صورت مجانی با استفاده از اکیپ های مایه کوبی دولتی و بخش خصوصی بر ضد بیماری تب برفکی ایمن سازی می شوند.
وی اضافه کرد: به منظور همسان سازی ایمنی بین دامداری های صنعتی و غیرصنعتی الزامی برای انجام مایه کوبی همزمان در دامداری های صنعتی هم اعلام گردید و بر مبنای آن دامداری های صنعتی با استفاده از توان خود نسبت به واکسیناسیون بایستی اقدام می کنند.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: برنامه ریزی فعلی کنترل و جلوگیری از بیماری تب برفکی طوری ترسیم و چارچوب بندی شده است که از ایجاد رخدادهای سینوسی در طول سال جلوگیری می گردد و در این صورت کنترل و پیشگیری از افزایش کانون ها بهتر و با ضریب اطمینان بیشتری صورت می پذیرد.
وی اظهار داشت: انجام اقدامات تشدیدی در تردد دام، برگزاری دوره های آموزشی ترویجی، برقراری سیستم مراقبت فعال از دیگر اقداماتی است که در چارچوب برنامه ملی صورت می گیرد.


1403/04/16
12:13:59
5.0 از 5 امتیاز
69
تگهای خبر: دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات