فراهم شدن زمینه حمل مستقیم کالا از مرز به انبارهای گمرک خوزستان

فراهم شدن زمینه حمل مستقیم کالا از مرز به انبارهای گمرک خوزستان به گزارش ساسان گستر، ناظر گمرکات خوزستان اظهار داشت: زمینه حمل مستقیم کالا از مرز به انبارهای اختصاصی استان فراهم شده که این تمهیدات کمک بزرگی در پیشگیری از نگهداری طولانی مدت کالا در مرز و کاهش هزینه انبارداری می شود.


بهروز قره بیگی سه شنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران استانی دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در محل اداره کل گمرکات خوزستان بیان نمود: گمرکات خوزستان این انبارها را به منظور کاهش هزینه های انبارداری و کاهش زمان دپوی کالای بازرگانان در مرز و افزایش سرعت ترخیص انبارهای اختصاصی در استان راه اندازی کرده است و از بازرگانان و بخش خصوصی هم دعوت می کند تا از این ظرفیت بهره گیرند.
وی اظهار داشت: درحال حاضر۶ انبار اختصاصی با مشارکت شرکتهای بزرگ استان برای ذخیره سازی کالاهای وارداتی و صادراتی راه اندازی شده و همچنان به تعداد این انبارها اضافه خواهد شد.
قره بیگی اضافه کرد: با راه اندازی انبارهای اختصاصی ساز و کار گمرک در این فضاها ایجاد می شود تا بخش خصوصی بدون صرف وقت و هزینه، کالای خویش را به صوت یکسره از مرز به این انبارها منتقل کند.
ناظر گمرکات خوزستان افزود: شرکتهای بزرگی همچون نفت و فولاد در ایجاد این گونه انبارها همکاری و مشارکت خوبی داشتند و بطور قطع این روند در کاهش هزینه های انبارداری بخش خصوصی برای واردات و ذخیره کالا اثرگذار می باشد.
شرکت امور انبارهای عمومی کشور هم در ایجاد انبار ذخیره سازی کالا در مرز چذابه با استان همکاری کرده است.
قره بیگی افزود: حراست گمرک در این انبارها مستقر است و تردد و ذخیره کالا در این فضاها کاملا مورد رصد این دستگاه است.
مدیرکل گمرکات اهواز افزود: هزینه انبار داری در مرز تا چهار برابر بالا رفته و این اقدام در کاهش هزینه های تجارت بسیار اثر گذار است.

کمبود نیرو یکی از معضلات گمرکات خوزستان
قره بیگی با اشاره به این که کمبود نیرو یکی از معضلات گمرکات خوزستان بشمار می رود اظهار داشت: ۱۹۰ پست خالی در این دستگاه وجود داشت که با پیگیری های انجام شده تمهیدات استخدام ۹۰ نفر فراهم گشته است.
وی افزود: اعتبارات سال جاری گمرکات استان نسبت به سال قبل هفت برابر رشد یافته که بطور قطع در پیشبرد برنامه ها و طرح های عمرانی این دستگاه بسیار موثر است.

تامین ۶ دستگاه ایکس ری در مرزهای خوزستان
ناظر گمرکات خوزستان افزود: از مردادماه سال قبل تا کنون ۶ دستگاه ایکس ری به این مجموعه در مرزهای استان اضافه شده است که با افزوده شدن این تعداد مشکلات مرز در قسمت ایکس ری حل می شود.
وی اظهار داشت: ۲ ایکس ری کامیونی هم برای ۲ مرز چذابه و شلمچه اهواز تهیه شده که هم اکنون برای نصب آنها در مرحله تعیین زمین است.


قره بیگی در ادامه با اشاره به میزان صادرات در سه ماهه سال جاری افزود: یک میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار کالا در مدت ذکر شده از گمرکات استان صادر شد که در مقایسه با سال قبل ۳۳ درصد وزنی و ۳۶ درصد ارزشی رشد داشته است.
ناظر گمرکات خوزستان اظهار داشت: میزان صادرات به عراق بعنوان یکی از کشورهای مورد هدف تجارت خوزستان در سه ماهه سال جاری ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تن به ارزش ۵۸۹ میلیون دلار بوده که ۱۹۷ درصد به لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به این که در قسمت ترانزیت داخلی ۱۱۹ اظهار نامه به میزان ۲ هزار تن در سه ماهه سال جاری به ثبت رسید بیان نمود: در حوزه ترانزیت خارجی هم در این زمان ۲۲ درصد در تعداد اسناد و ۱۳۷ درصد به لحاظ وزنی رشد را نشان میدهد.
به گزارش ساسان گستر به نقل از خبرگزاری ایرنا، خوزستان سومین استان کشور در صادرات و دومین استان در واردات بخصوص در حوزه کالای اساسی است.
منبع:

1403/04/19
15:04:11
5.0 از 5 امتیاز
44
تگهای خبر: ارز , تجارت , ترانزیت , دستگاه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات