تمام بانك های نظامی ادغام می شوند ۶ به ۲، ۲ به یك

تمام بانك های نظامی ادغام می شوند ۶ به ۲، ۲ به یك ساسان گستر: اخبار و گمانه زنی ها مرتبط با ادغام بانك های نظامی و ساماندهی آنها در نهایت با بیان ادغام شش بانك نظامی روی واقعیت به خود گرفت. قرار بر این است كه شش بانك و موسسه حكمت، قوامین، انصار، كوثر، مهر اقتصاد و ثامن در مرحله اول به دو بانك و در نهایت به یك بانك بزرگ تبدیل شوند.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، تعداد بانك ها و موسسات مجاز در ایران به حدود ۳۵ مورد می رسد كه در كنار آنها برخی موسسات اعتباری غیرمجاز و بزرگ هم فعالیت می كردند كه در جریان ساماندهی بازار غیرمتشكل پولی فعالیت آنها متوقف و منحل شده است، اما در كنار غیرمجازها دو بانك مهر اقتصاد و موسسه ثامن هم هنوز مجوز رسمی فعالیت از بانك مركزی دریافت نكرده بودند كه در نهایت پس از حواشی كه برای موسسات غیرمجاز بوجود آمد این دو هم در فهرست متقاضیان دریافت مجوز قرار گرفتند.

اما امسال بحث ادغام بانك های كوچك، بزرگ و یا بانك های نظامی در یكدیگر مطرح و بسیار مورد بحث و بررسی كارشناسان و مدیران بانكی قرار گرفت. بانك مركزی معتقد بود كه بحث ادغام می تواند باعث افزایش كارایی و قدرت بانك ها شده و در این میان برخی مشكلات را برطرف كند، اما هیچ گاه به صورت مشخص نامی از بانكی كه می تواند ادغام شود به میان نیامد. با این حال چندی نكشید كه خبری در رسانه ها پیچید در خصوص احتمال ادغام موسسه ثامن و مهر اقتصاد در موسسه كوثر و تشكیل بانك كوثر. بانك مركزی در ابتدای امر به هیچ عنوان این مورد را تایید نكرد و تاكید داشت اگر قرار بر ادغام باشد حتما جزئیات آن به صورت كامل بررسی شده و در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد.

با این وجود مدتی بعد رئیس كل بانك مركزی اعلام نمود كه بررسی ها تا جایی پیش رفته كه تجمیع موسسه ثامن، مهر اقتصاد و كوثر تا حدودی نهایی شده است و احیانا این اتفاق رخ خواهد داد. اما مدت ها از این جریان گذشت تا اینكه اخیرا فرشاد حیدری – معاون نظارت بانك مركزی – خبری را اعلام نمود كه نشان از ادغام ثامن و مهر اقتصاد با بانك انصار داشت. در این حالت موسسه كوثر از گردانه ادغام این سه خارج شد. اما توضیحات معاون نظارت بانك مركزی از این حكایت دارد كه ادغام سه گانه ای كه وی اعلام نموده آخر ماجرای ساماندهی بانك های نظامی نیست و قرار براین است كه هر شش بانك و موسسه موجود نظامی ساماندهی شده و تجمیع شوند.

در حال حاضر بانك های حكمت، قوامین، انصار و همینطور موسسه كوثر چهار بانك و موسسه دارای مجوز فعالیت از بانك مركزی هستند كه به همراه موسسه ثامن و بانك مهر اقتصاد كه در فهرست متقاضیان دریافت مجوز قرار دارند در مجموع شش بانك و موسسه نظامی را تشكیل می دهند.

معاون نظارت بانك مركزی با اشاره به این كه در خیلی از كشورها ارتش ها دارای بانك هستند تا به پرسنل و خانواده هایشان خدمات ارائه نمایند به نحوی كه در بعضی موارد دركشورهایی كه نیروهای مسلح فعالیت برون مرزی دارند با بانك های دیگر كشورها تفاهم نامه هایی امضاء می كنند تا عرضه خدمات به پرسنل به بهترین نحو صورت گیرد، در ایران هم نیروهای مسلح به تناسب گستردگی دارای بانك ها و موسسات اعتباری هستند و در حیطه وظایف تعیین شده به فعالیت خود ادامه می دهند هر چند كه این بانك ها و موسسات اعتباری به لحاظ سرمایه و انواع خدمات عرضه شده كوچك ارزیابی می شوند از این رو ضروری می باشد تا از تركیب آنها بانكی واحد، با ثبات و سلامت مالی بالا تشكیل گردد.

بر اساس اعلام حیدری قرار بر این است تا در مرحله اول موسسه ثامن و مهر اقتصاد در بانك انصار ادغام شوند كه البته احیانا از ابتدای سال آینده این بانك جدید آغاز به كار خواهد نمود و در مرحله دوم هم بانك های حكمت، قوامین و موسسه كوثر به یك بانك واحد تبدیل شوند در نهایت هم در چشم اندازی دورتر مقرر است تا دو بانك بزرگ تشكیل شده هم یكی شوند و بتوانند یك بانك بزرگ و كارآمد نظامی را تولید و فعالیت كنند.

با این حال در این شرایط هیچ جای نگرانی برای سپرده گذاران در این شش بانك و موسسه وجود ندارد و بانك مركزی تاكید دارد كه خیال آنها باید آسوده باشد و قرار نیست هیچ اتفاقی برای سرمایه مشتریان بانك هایی كه مقرر است با نظارت بانك مركزی ادغام شوند بیفتد.
1396/12/22
16:40:28
5.0 از 5 امتیاز
4708
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , خدمات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات