بورس در محاصره بازار پول و نوسانات نرخ ارز

بورس در محاصره بازار پول و نوسانات نرخ ارز ساسان گستر: بورس تهران در حالی نخستین روزهای كاری را در سال جدید سپری می كند كه تغییر سودهای بانكی در بازار پول و نوسانات نرخ دلار بر بازار سرمایه سایه افكنده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بازار سرمایه ایران در حالی روزهای اولیه سال ۱۳۹۷ را سپری می كند كه فعالان این بازار منتظر هستند تا بدانند تحریم های ضد ایران بار دیگر توسط آمریكا تعلیق می گردد یا خیر. این مورد می تواند در انتظارات آینده سرمایه گذاران تاثیر گذار باشد همینطور كاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت دلار می تواند سیگنال هایی را به بازار بدهد و ریسك های سیستماتیك بازار سرمایه را افزایش دهد.

امروز در حالی بورس تهران شرایط نسبتا راكدی را تجربه می كند كه مقدار نقدینگی شناور در دست مردم كمتر شده و مقداری هم به سمت بازار پول هدایت شده است. در چنین شرایطی امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۶۴ واحد رشد كرد و به رقم ۹۷ هزار و ۱۵۰ واحدی رسید، اما شاخص كل هم وزن با حدود ۱۰ واحد كاهش رقم ۱۷ هزار و ۳۳۴ واحدی را تجربه نمود. شاخص آزاد شناور هم با ۳۲ واحد كاهش رقم ۱۰۳ هزار و ۹۵۶ واحدی را تجربه نمود و شاخص بازار اول و دوم هر یك به ترتیب ۳۷ و ۱۸۱ واحد رشد كردند.

گزارش ها از بازار پول حاكی از این است كه بانك ها برای بار دیگر سود سپرده ها را تا ۲۱ درصد افزایش دادند و با این اوصاف نرخ سود بدون ریسك برای سرمایه گذاران افزایش یافته است، این شرایط می تواند سرمایه ها را بیش از پیش به سمت بازار پول روانه كند.

در معاملات امروز بورس، فولاد مباركه اصفهان، ایران خودرو و شركت ارتباطات سیار ایران سه نمادی بودند كه هر یك به ترتیب ۵۸، ۱۱ و ۹ واحد تاثیر كاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند، اما ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گهر و پتروشیمی جم به ترتیب با ۵۱، ۴۱ و ۲۶ واحد تاثیر افزاینده تلاش كردند شاخص ها را به سمت بالا هدایت كنند.

امروز اغلب نمادها در گروه فلزات اساسی و بانك ها با كاهش در قیمت پایانی رو به رو شده اند همینطور در گروه خودرو هم كاهش قیمت سهم ها محسوس بود.

خودرویی ها شاهد معامله بیش از ۱۳۶ میلیون سهم به ارزش نزدیك به ۱۶ میلیارد تومان بودند و بانكی ها هم پس از خودرویی ها با معامله ۱۳۲ میلیون سهم به ارزش ۹ میلیارد تومان بیشترین حجم معامله را در بین گروه های بورسی به خود اختصاص داده اند.

در گروه ساخت محصولات فلزی تمام نمادها غیر از نماد ماشین سازی اراك، نوسان قیمتی كمتر از نیم درصد داشتند، اما ماشین سازی اراك با صف خرید همراه بود و در نهایت بیش از ۴ درصد در قیمت پایانی رشد كردند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۴۰ میلیارد تومان بالغ شد كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۷۱۵ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۴۹ هزار و ۳۹۸ نوبت داد و ستد بود.

آیفكس هم با افت ۶.۷ واحدی همراه شد و به رقم ۱۰۱۰۶ رسید ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۴۹ میلیارد تومان بالغ شد و حجم معاملات به رقم ۱۳۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
1397/01/16
21:05:06
5.0 از 5 امتیاز
4524
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , دلار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات