روحانی در نمایشگاه صنعت نفت:

نفت و انرژی، صنعتی ویژه برای دیپلماسی و قدرت ملی كشور است

نفت و انرژی، صنعتی ویژه برای دیپلماسی و قدرت ملی كشور است ساسان گستر: رئیس جمهور اظهار داشت: نفت و انرژی، صنعتی ویژه برای مسائل داخلی، خارجی، دیپلماسی و قدرت ملی كشور است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی كه در محل نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است با اشاره به اینكه صنعت نفت به صورت كلی یك صنعت راهبردی در جهان است، اظهار داشت: در ایران نفت هیچوقت یك مسئله اقتصادی نبوده بلكه یك مسئله سیاسی است و مسائل اجتماعی و اقتصادی را در كنار خود داشته و خصوصیت های خاص خویش را دارد.
وی اضافه كرد: ممكن است صنایع دیگری داشته باشیم كه بسیار پرارزش باشد اما جایگاه نفت ویژه است. تاثیر گذاری نفت و انرژی بر زندگی مردم هم مهم است چراكه نیروگاه هایی كه برق تولید می كند و یا آب شیرین كن ها هم به نفت متكی است. امروز در جامعه نان ما هم بسته به انرژی است؛ چراكه اگر گاز برای مصارف صنعتی وجود نداشته باشد، نانوایی ها هم تعطیل می شوند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه نفت و انرژی، صنعتی ویژه برای مسائل داخلی، خارجی، دیپلماسی و قدرت ملی كشور است، تصریح كرد: كشوری كه بتواند نفت و فراورده های نفتی صادر كند دارای قدرت است. كاری كه امروز در این نمایشگاه دیدیم، نمونه كوچكی از تلاش های بزرگ و وسیعی بود و نخستین قدم برای پیشرفت در این زمینه رابطه خوب بین دولت و شركت ها است.
روحانی تصریح كرد: باید دولت و شركت ها به یكدیگر اعتماد داشته باشیم و دقیق تر با یكدیگر صحبت نماییم.

وی با تاكید بر ضرورت دقت در انجام امور، اظهار داشت: در زمان جنگ فردی مدعی بود كه وسیله ای را درست كرده است و ماه ها معطل تكمیل آن بودیم و مدعی بود كه اگر به نتیجه برسد، سرنوشت جنگ تغییر خواهد نمود. زمانی كه موعد آزمایش دستگاه وی در جنوب فرا رسید، آیت الله هاشمی رفسنجانی قصد حضور در این آزمایش را داشت كه به ایشان گفتم نروند و حتی خود و فرماندهان ارشد هم به آن منطقه نرفتیم و نخستین كسی كه زمان این آزمایش فرار كرد، سازنده آن دستگاه بود و نزدیك بود كه فاجعه ای در آنجا رخ دهد و تعداد زیادی از افراد كشته شوند.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه در موضوعات حساس این مهم است كه جان و سرمایه ملی ما اهمیت داشته باشد، تصریح كرد: نمی خواهم بگویم كه در فناوری داخلی بی اعتماد باشیم و یا ریسك نكنیم، حتما چاره ای نداریم و باید ریسك نماییم. اما در جاهایی كه سرمایه كوچكی وجود دارد و یا حادثه زیادی رخ نخواهد داد این ریسك قابل قبول است.

روحانی با تاكید بر اینكه كار مشترك با فناوری خارجی و سپس رسیدن به استقلال كامل راهی میانبر است، خاطرنشان كرد: اگر شركتی سالها در كاری تجربه دارد و قابل اعتماد است، می توانیم در جایی كه حساس است، با شركت های معرف و قابل اتكا خارجی یك مشاركت را آغاز نماییم تا سریعتر به نتیجه برسیم.

وی ادامه داد: شركت ها باید اعتماد كنند كه دولت و دستگاه اجرایی هركجا ببیند ساخت داخلی مطمئن تولید شده، خرید خارجی را قطع خواهد نمود. ممكن است جنسی كه در داخل می سازیم عمر كمتری نسبت به جنس خارجی داشته باشد، یا حتی قیمت آن بیشتر باشد، اما این مورد برای ما مهم نیست. باید آن را قبول نماییم چراكه بدون این كار نمی توانیم صنعت داخلی را حمایت نماییم.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه وزارت نفت امروز مصمم است كه از توان داخلی استفاده نماید، اظهار داشت: گاها گفته می گردد تحریم نعمت است، ما باید كاری نماییم تا رابطه صمیمانه مان تبدیل به نعمت شود.باید به سمت ایستادگی بر روی پای خودمان حركت نماییم و این یك لزوم است.

روحانی ادامه داد: لوله های بدون درز با كیفیتی كه به دنبال تولید آن هستیم، یا سكوهای دریایی كه در داخل می سازیم، فازهای پارس جنوبی با اتكا به تكنولوژی داخلی ساخته می شود، كمپرسور هایی كه تولید شده و یا تاسیسات سر چاهی بسیار با اهمیت است و می تواند تحول خوبی را در كشور به وجود آورد. این مورد در كنار فواید اقتصادی و اشتغال، امید و نشاط و غرور ملی است كه به وجود می آورد.

وی با اشاره به اینكه ملت ما باید نسبت به آینده خود امیدوار باشد و با نشاط كار كند، تصریح كرد: ملت ما با وجود شركت های دانش بنیان و كارآفرین احساس غرور ملی خواهند كرد و این امید و غرور سرمایه بزرگی است كه حركت كشور را شتاب خواهد داد.

رئیس جمهور ادامه داد: اولویت اول ما در صنعت نفت نگهداری نفتی است كه تولید می نماییم. دومین اولویت استفاده بهتر از منابع نفتی و افزایش بهره وری از مخازن نفتی است كه برابر اعلام وزیر نفت سرمایه گذاری های جدید در این زمینه است.روحانی جذب سرمایه در حوزه نفت را راحت تر از دیگر حوزه ها دانست و اظهار داشت: كمكی كه دولت باید به شركت های فعال در حوزه نفت داشته باشد، این است كه یك فضای مناسب برای كار و فعالیت را تولید كند.وی اضافه كرد: سیاست این دولت از ابتدای دولت یازدهم تعامل سازنده و درست با جهان و بر اساس برد-برد بود. البته شاید یك شرایط خاص با روی كار آمدن یك فرد در كشوری تولید شود، اما ما از این شرایط عبور می نماییم.رئیس جمهور به قرارداد مشترك ایران و ارمنستان در حوزه نفت اشاره نمود و اظهار داشت: با كشور ارمنستان همكاری هایی را در حوزه ساخت مخازن نفت در دریا شروع كرده ایم كه این همكاری ها می تواند با دیگر كشورها هم صورت گیرد. شاید در آینده با تاجیكستان و دیگر كشورها اینگونه قراردادها را منعقد كردیم.روحانی با اشاره به وجود منابع مشترك نفت و گاز با برخی كشورهای همسایه اظهارداشت: در میادین مشترك، باید فعالیت سریع تری داشته باشیم و در این دولت اولویت ما شتاب در فعالیت معادن مشترك بود. ما به دنبال این هستیم تولید در پارس جنوبی را پایدار نماییم و زمان در به نتیجه رساندن این پروژه ها برای ما بسیار مهم است.وی اضافه كرد: فعالیت در جاسك كار دیگری است كه در دستور كار وزارت نفت می باشد تا بتوانیم با لوله، نفت را از خوزستان به جاسك رسانده و صادرات داشته باشیم، كه این اقدام بسیار استراتژیك است. البته در نتیجه رسیدن پروژه ها، تامین مالی مهم است كه وزارت نفت و بانك ها می توانند تامین كننده این نیازها باشند.رئیس جمهور مسائل پایین دستی نفت را همچون پتروشیمی از دیگر مسائل حوزه نفت دانست و اظهار داشت: اگر بتوانیم صنایع پایین دستی مانند پتروشیمی را فعال نماییم، باعث افزایش اشتغال در این حوزه می شویم.روحانی اظهار داشت: در آستانه جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم كه برای برخی صغیر است. ما با افتخار این جشن را برگزار می نماییم و مردم ما سالیان سال این مسیر استقلال و عزت را دنبال می كنند. به نظر من اگر صدها بار رفراندوم بگذاریم، باز مردم ما ۹۸.۲ درصد به آزادی، استقلال، مردم سالاری و اسلام رای می دهند و كسی به وابستگی، دیكتاتوری و عدم استقلال رای نمی دهد.وی ادامه داد: البته ممكن است عده ای شیوه عملكرد دولت ها را نپذیرند. دولت ها همه موقتی هستند و آنچه می ماند اراده مردم است. ملت ما با اراده ای كه دارند، مسیری را كه انتخاب كرده اند با قدرت ادامه می دهند.رئیس جمهور خاطرنشان كرد: با صراحت اعلام می كنم دولت از فناوری های جدید و از خوداتكایی پشتیبانی می كند. وزارت نفت، مراكز تحقیقاتی و همه نهادهای خصوصی و دولتی باید دست در دست هم برای پیشرفت تلاش كنند.روحانی ادامه داد: تصمیم ما این است كه اگر هر چیز داخلی تولید شد، تست شد و مورد قبول بود، حتما ما خریدارش خواهیم بود. در همین فاز یازده پارس جنوبی، در خیلی از طرح ها و پروژه ها ایرانیان در برابر خارجی برنده شده اند؛ این برای ما افتخار است.

وی اضافه كرد: اینكه شركت های داخلی در كنار شركت های خارجی حضور پیدا كنند و در یك مناقصه پیروز شوند، این برای ما افتخار است. این مساله برای ما غرور ملی می آورد.

رئیس جمهور اظهار داشت: گازرسانی به روستاها برای ما به لحاظ اشتغال، محیط زیست و رفاه مردم مهم است. این مهم است كه مردم رفاه و راحتی بیشتری داشته باشند. وقتی مردم به گاز متكی باشند، دیگر به منابع طبیعی هجوم نمی آورند.

وی اظهار داشت: تا آخر امسال ۵ هزار روستای دیگر بر ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستایی كه گازرسانی شده بودند، افزوده می گردد. بسیار مهم است كه مردم بدانند دولت دوازدهم و وزارت نفت با تلاش هایی كه انجام می دهد، هر ۲۴ ساعت یك بار، ۱۰ روستا گازدار می شوند و به حوزه گاز متصل می شوند.

1397/02/18
12:34:18
5.0 از 5 امتیاز
4780
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات