رئیس اتاق اصناف خبر داد

دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه كالاها تامین شد

دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه كالاها تامین شد ساسان گستر: رئیس اتاق اصناف ایران از تامین دلار ۴۲۰۰ تومانی برای همه كالاها و خدمات وارداتی اطلاع داد و اظهار داشت: افزایش قیمت موجود در بازار عوامل بسیاری دارد كه افزایش نرخ دستمزد كارگران و دیگر هزینه های تولید به خودی خود در گران تر شدن محصولات مختلف موثر است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طی ماه های اخیر كه بازار ارزی با نوسانات مختلف و بی سابقه ای مواجه شده بود، فعالان بازار، تجار و تولیدكنندگان نگران تامین ارز مورد نیازشان بودند اما اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - اعلام نمود كه بر مبنای سیاستگذاری ارزی جدید دولت همه نیازمندان از واردكنندگان تا تولیدكنندگان و حتی دانشجویان و مسافران می توانند از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده كنند و هیچ مشكلی در این زمینه وجود ندارد.

گرچه در این میان بعضی از اصناف و تولیدكنندگان از تامین نشدن دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات كالا و مواد اولیه تولید خبر می دهند اما علی فاضلی - رئیس اتاق اصناف ایران - در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: بر مبنای مذاكرات صورت گرفته با مسئولان دولتی و وزیر صنعت، معدن و تجارت همه كالاها و خدماتی كه تعرفه برای آن ها تعریف شده است، از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده می نمایند. البته حتی اگر همین نرخ دلار برای همه محصولات رعایت شود باز هم اختلاف حدود ۵۰۰ تومانی با نرخ ارز سابق وجود دارد و یكی از دلایلی است كه سبب افزایش قیمت محصولات وارداتی و حتی تولید داخلی كه به مواد اولیه وارداتی نیاز دارند، می گردد. از جانب دیگر هم هزینه های تولید كالا و خدمات مختلف هم مانند نرخ دستمزد، اجاره، انرژی و... افزایش پیدا كرده است.

وی اضافه كرد: طی جلسات مختلفی كه با وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولان مختلف داشتیم، خیلی از مشكلات موجود در این زمینه حل شد. بعنوان مثال خیلی از اتحادیه های صنفی توانسته اند نسبت به گشایش اعتبار برای خود اقدام نمایند و بعضی از آنها در كمتر از هفت روز توانسته اند این كار را انجام دهند. در حالیكه در گذشته دلار ۴۲۰۰ تومانی شامل حال آن ها نمی شد و در دلار ۴۲۰۰ تومانی هیچ گونه محدودیت و سقفی تعیین نشده است.

فاضلی با اشاره به اینكه سقف اعلام شده برای تخصیص ارز از جانب بانك مركزی بسیار بیشتر و بالاتر از سال قبل است، اظهار نمود: افزایش قیمت موجود در بازار عوامل بسیاری دارد كه افزایش نرخ دستمزد كارگران به میزان ۱۹.۵ درصد و دیگر هزینه های تولید به خودی خود در گران تر شدن محصولات مختلف موثر است.

رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: در این زمینه باید گفت مساله ای بعنوان كمبود كالا و عرضه وجود ندارد اما در بعضی حوزه ها با مشكلاتی مواجه هستیم. بعنوان مثال در زمینه كالاها و تجهیزات دندانپزشكی ۲۷ قلم كالا وجود دارد كه ۲۶ قلم آن هیچ مشكلی ندارد و فقط در تامین دستكش دندانپزشكی با مشكل مواجه شدیم كه طبق اعلام اتحادیه مربوطه "تولید این محصول مونوپل یك شركت مالزیایی است كه این شركت هم مونوپل آمریكایی هاست و بنابراین است كه در این زمینه با مشكل مواجه شدیم". ازاین رو در اكثریت كالاها بخصوص كالاهای اساسی هیچ مشكلی وجود ندارد اما برخی كالاها هستند كه در قالب تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار نداشتند در حالیكه پیش از آن با سیستم بدون انتقال ارز به كشور وارد می شدند كه مشكل آن ها هم حل شده است.
1397/03/01
19:29:00
5.0 از 5 امتیاز
4438
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات