رئیس انجمن صنفی واردكنندگان خودرو خبر داد:

واردات بالای قطعات خودرو توسط خودروسازان

واردات بالای قطعات خودرو توسط خودروسازان به گزارش ساسان گستر رئیس انجمن صنفی واردكنندگان خودرو اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال پیش واردات وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار رسید و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بود.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، میثم رضایی با اشاره به حجم واردات خودرو و قطعات منفصله برای ساخت خودرو به كشور، ضمن بیان مطلب فوق اضافه كرد: بنابر آمارهای منتشر شده توسط گمرك كشور، در سال قبل واردات وسایل نقلیه موتوری در رتبه سوم و واردات قطعات منفصله رتبه چهارم از مجموع واردات كالاها به كشور را به خود اختصاص داده بود.
وی در ادامه اضافه كرد: به طوری كه در ۱۲ ماهه سال قبل واردات وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار رسید و بعد از آن قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری به ارزش ۷۸۲ میلیون دلار بود كه این امر نشان دهنده اختلاف كم در مورد ارزش ریالی واردات خودرو و قطعات به كشور است.
رئیس انجمن صنفی واردكنندگان خودرو با اشاره به این مطلب كه هیاهوی خودروسازان و مخالفان واردات بی منطق و تنها برای تامین منافع خودشان است اظهار داشت: همانطور كه مشاهده می كنید طبق آمار گمرك واردات قطعات چینی كه توسط خودروسازان و قطعه سازان به كشور انجام می گردد زیان اصلی را متوجه تولید و صنعت خودروی كشورمان كرده است.
وی خاطرنشان كرد: در حالی كه واردات خودرو در بالاترین سطح تنها حدود ۷ درصد از میزان تولید را دربرگرفته و تهدیدی برای تولید ملی به حساب نمی آید، همانطور كه در گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو كه توسط مجلس شورای اسلامی انجام شد میزان واردات موضوعی نگران كننده قلمداد نشده بود.
رضایی با تاكید بر قانون شكنی مسئولان دولتی در قبال واردات خودرو اظهار نمود: دولت با تغییر گاه و بیگاه قوانین واردات خودرو تنها درصدد امتیاز دهی به خودروسازان است و در آنسوی میدان خودروسازان هم با واردات خودرو و قطعات منفصله برای ساحت خودرو در حال تضیعف تولید ملی هستند. بدین سان كه با نقابی از تولید و اشتغال، تنها صنعت خودروی كشور را دچار صدمه و زیان می كنند.
وی همینطور خاطرنشان كرد: خودروسازان با امتیازگیری از دولت های مختلف در طور ۴ دهه قبل همواره به تولیدات بی كیفیت شان ادامه داده اند و به علت در اختیار داشتن بازاری انحصاری الزامی برای رشد كیفی و تولید رقابتی نمی دیدند، حال آنكه اكنون هم شاهدیم با ورودشان به عرصه واردات خودرو هم به سراغ محصولاتی متوسط و البته سودآور رفته اند.
رئیس انجمن صنفی واردكنندگان خودرو در انتها اظهار داشت: در شرایطی كه انتظار می رود، مسئولان دولتی و سازمان های نظارتی با عنایت به آمارهای گمرك و واردات در برابر ورود كالاهای مخرب و غیر اصولی بایستند، شاهدیم بیش از دو ماه است كه بی هیچ علتی روند واردات قانونی خودرو توسط شركت های نماینده و غیر رسمی به طور كل تعطیل شده و كسی پاسخگوی آن نیست.
 

1396/07/14
18:54:30
5.0 از 5 امتیاز
4911
تگهای خبر: كالا , گمرك , واردات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات